Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” дава старт на Деветия литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. Надпреварата вече е с международно участие и за пореден път е включена в Националния календар на Министерството на образованието и науката.
Участниците в конкурса ще творят по темата „Необикновени постъпки на обикновени хора”. Те трябва да се пренесат във времето на Холокоста и да сътворят литературна творба, в която да разкажат за обикновени хора, извършили постъпки, изискващи смелост, жертвоготовност, доблест и други високи морални качества, проличали ярко при спасяването на българските евреи.
Конкурсът е насочен към учениците от VІІІ до ХІ клас в България, Европа и Израел. Те трябва да представят художествен разказ, написан специално за този конкурс, непубликуван и неучаствал в други конкурси.
Класирането ще бъде извършено в отделни категории за българските и чуждестранни участници. Разкази, които стъпват върху историческа конкретика и са основани на автентични истории, ще се разглеждат с предимство. Журито високо ще оцени изследователския дух на авторите – издирване на очевидци или техни наследници, както и творческото пресъздаване на техните спомени.
Конкурсът стартира от 11 октомври 2021 година и ще продължи до 1 февруари 2022 година, когато е крайната дата за получаване на ученическите разкази.
Журито ще номинира най-добрите произведения, като от тях ще бъдат излъчени победителите. Освен парични и материални награди, те ще имат право да кандидатстват за стипендии по силата на Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби и Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби.
Новост в деветото издание на конкурса са неговите финални събития, на които на разноски на организаторите ще бъдат поканени всички номинирани. Надпреварата ще приключи с тридневен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение”. Освен тържествена церемония по награждаване, фестивалът ще съдържа: прожекции на документални филми, посветени на Холокоста и уникалното спасение на българските евреи, представяне на книги, изложби, литературни работилници, водени от именити български писатели и историци, литературни четения и др. Специална вечер на приятелството ще даде възможност младите творци да общуват в неформална обстановка и да създадат нови приятелства и перспективни контакти.
Съорганизатор на „Алеф” отново е Община Бургас, чиято подкрепа конкурсът получава от самото си създаване. В международен план зад литературното предизвикателство застават посолствата на Израел, Германия, Словакия, Полша, мемориалът „Яд Вашем” в Израел, музеят „Полин” във Варшава, къща-музей на Ане Франк в Амстердам, както и много други образователни, обществени и културни институции в България и зад граница.
Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират от есента в бургаския филиал на Софийския университет. Това стана ясно на среща на кмета Димитър Николов с декана на Факултета по класически и нови филологии на ВУЗ-а проф. д-р Гергана Петкова, директора на бургаския филиал проф. Теодор Седларски и ресорния заместник Михаил Ненов. Двата..
Изложбата „Фантастични умове“ представя в Бургас успехите на българските олимпийски отбори по математика и други природни науки от най-престижните международни олимпиади. Тя е специално издание на проекта „Моите будители“ и може да бъде разгледана до 15-ти февруари във фоайето на дома на НХК. Експозицията представя олимпийските отбори от 2024..
В Бургас днес (5 февруари) гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. Тя ще бъде открита от 14.00 часа в Културен дом НХК и представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика,..
Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това потвърдиха за БНР от пресцентъра на министерството. Освобождаването на Кристияна Станкова-Добрева от длъжност е след получена най-ниска оценка на годишното оценяване – „неприемливо изпълнение“, се казва в..
Три литературни четения са организирали във Вечерното средно училище „Захари Стоянов“. Те са били под надслов: „Довиждане, златна есен“, „Здравей, вълшебнице Любов“, „Светът е оцелял, защото се е смял“. Учителите по български език и литература организират, а учениците се изявяват, доказвайки, че всяко участие в тези инициативи е стъпка към лично..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния бестселър на университетското издателство – „Приобщаващо образование“. Изданието обединява творческите виждания на повече от 20 специалисти. Приобщаващото образование цели да приобщи няколко..
Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират от есента в бургаския филиал на Софийския университет. Това стана ясно на среща на кмета Димитър..
Изложбата „Фантастични умове“ представя в Бургас успехите на българските олимпийски отбори по математика и други природни науки от най-престижните..
В Бургас днес (5 февруари) гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на..