Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицински сестри протестираха за по-високи заплати в Бургас

| обновено на 12.10.21 в 15:17

Близо 50 медицински сестри протестираха днес с искания за по-високи заплати в Бургас. Те обясниха, че заради ниското заплащане са принудени да работят на няколко места. Протестът на сестрите в областната болница бе подкрепен от техни колеги в страната. 

Протестът се организира от синдиката на медицинските специалисти. Гергана Стоянова е медицинска сестра в отделението по неврохирургия в Бургас и подкрепя протеста:

„Заради ниските заплати и лошите условия. Получавам чисто 850 лв. Няма достатъчно персонал и ни е много трудно. Не можем да си използваме отпуските“. 


Поводът за недоволството са неуспешните опити от началото на годината да се подпише нов колективен трудов договор с ръководството на болницата. На протеста бе и националния лидер на синдиката Мая Илиева.

Направихме пътечка от София до тук и до момента абсолютно нищо не сме договорили. Това обаче не е единствената болница, в която се случват тези неща“. 

Даниела Бурова е лаборант от София и също застана зад протеста:

„Лаборантите сме втората голяма група след сестрите и сме на същия хал“. 


Протестиращите настояват основните заплати на медицинските специалисти да се увеличат на две минимални работни заплати. Искат да се подпише нов колективен трудов договор, а високите заплати да не се изработват само на база на извънреден труд и допълнителни плащания. 

Изп. директор на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски не бе открит за коментар. Неговият заместник д-р Светлозар Георгиев обясни, че всеки има право да протест, а в настоящия участва само един от медицинските синдикати в болницата. 


Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30