Над 60 ученици от различни средни училища и гимназии в Бургас кандидатстваха в кампанията „Шанс за таланта на Бургас“ на Фондация "Шанс за децата и природата на България" по случай десетата ѝ годишнина. 41 от тях получиха възможността да се обучават безплатно в единствения европейски сертифициран център за работа с талантливи деца – Център за млади таланти, гр. Бургас.
Възпитаници на АЕГ "Гео Милев", ППМГ "Акад. Н. Обрешков", ГРЕ "Г.С. Раковски", НЕГ "Гьоте", СУ "Св. Св. Кирил и Методий", СУ "Епископ Константин Преславски", НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров", ПГЧЕ “Васил Левски”, Търговска гимназия, Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации са сред талантите, които вече започнаха да надграждат своите знания и умения в сферата на творческото писане, български език и литература, изобразително и приложно изкуство, моден дизайн, театрално изкуство, информатика и нови технологии, лидерство и управление на проекти.
По покана на Фондацията инициативата подкрепи и Община Бургас, която ще финансира обучението на две от талантливите деца. Избраните на случаен принцип чрез жребий са Весела Ефремова, на 16г. от АЕГ "Гео Милев", която се включва в Арт проект "Палитри" с ръководител Златка Коева, и Стефания Ганева на 16г. от ГРЕ "Г.С.Раковски" - в театрално ателие "Homo ludens - играещият човек" с ръководител Симеон Димитров. Обучението на всички останали 39 младежа се поема безвъзмездно от Фондация „Шанс за децата и природата на България“
Сред най-изявените финалисти на кампанията са таланти с множество награди и отличия: Деница Младенова на 15 г. от ГРЕ "Г.С.Раковски" и Елисавета Ларионова, на 16 г. от АЕГ "Гео Милев" с отличия в сферата на изобразителното изкуство; Станислав Илиев на 18 г. от СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и Сияна Железарова на 14 г. от АЕГ "Гео Милев" - в сферата на творческото писане; Александър Герасимов на 16 г. от НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров", с множество отличия и изяви в сферата на театралното изкуство.
„Радостни сме, че като единствен европейски сертифициран център за работа с талантливи деца имаме възможността да приветстваме толкова даровити младежи от Бургас. Вярваме, че при нас те ще надградят не само знания, но и ще получат вдъхновение и амбиция за покоряване на нови върхове. С кампанията „Шанс за таланта на Бургас“ целим не само да открием, да финансираме обучението и да помогнем за усъвършенстването на талантливи млади хора, но и се стремим към успешно партньорство и сътрудничество с всички училища в града и региона в името на една обща цел – бъдещето на нашите деца. Изключително благодарни сме на Община Бургас, че за пореден път ни подкрепя в тази мисия и отпусна средства за целогодишното обучение на двама от финалистите“ – сподели Лилиана Славова, председател на Фондация „Шанс за децата и природата на България“, създател на Център за млади таланти, гр. Бургас.
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в..