Заради климатичната криза, пред която е изправен светът, преминаването към енергийна система без изкопаеми горива в Европа, е повече от спешно. Директива за енергията от възобновяеми източници определи като задължителна обща цел на ЕС за 2030 г. най-малко 32 % енергия от възобновяеми източници. Проучване показва, че половината от гражданите на ЕС, включително местни общности, училища и болници, могат да произвеждат сами възобновяема енергия до 2050 г., задоволявайки 45% от енергийните си нужди.
Отделни хора, общности, градове и местни власти работят усилено в тази насока. Те повишават контрола и производството на собствена възобновяема енергия и по този начин ускоряват преминаването към демократична и децентрализирана енергийна система.
Теодора Стоянова, част от екипа на "Грийн пийс" в България и координатор на кампанията "Климат и енергия", в последните 7 години следи темата за изменение на климата и необходимостта от енергийен преход и транспормация на енергийната система на България. Какво представляват енергийните общности посочва тя:
"Енергийните общности са различни видове обединения на хора, организации с цел производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, която енергия да служи за нуждите на дадената общност като излишъкът може да бъде отдаван обратно към мрежата и по този начин енергийната общност да придобива средства за проекти-икономически, екологични, които са свързани с подобряване на цялостната среда в общността.
Енергийните общности са много повече от това да се произвежда възобновяема енергия. Те създават нови икономически парадигми. И примери от Европа:
"Барселона енергия" е интересен пример, в който местната власт, общината, е собственик на комунална услуга за предоставяне на електроенергия като целта е хората и местната власт да разбият монопола на големите корпорации и да започнат да участват в енергийната система на своя регион. Във Великобритания също има интересен пример, в който благотворителна организация става един от учредителите на подобна общност."
Проекти за възобновяема енергия, притежавани от група граждани или енергийни общности, почти не съществуват у нас, а причината-липсата на ясна и надеждна нормативна уредба за подобни проекти. И все пак добри примери има, посочват от "Грийн пийс". Община Бургас разработи проект за половин милион лева за отопление на детско заведение с геотермална енергия. Какво се предвижда обяви заместник-кметът с ресор образование Йорданка Ананиева:
"Изграждането на помпена инсталация с геотермална енергия за охлаждане и отопление на детска ясла №3-тя е една от най-големите и там се отглеждат деца от 8 месеца до 3 години. Инсталацията ще ползва термалните води в дълбочинна форма, сондажите ще осигуряват отопление от +5 до 23 градуса, дълбочината на сондажа ще е от 100 до 120 метра. Оползотворената от земята топлина чрез тръбна мрежа достига до колектор, чрез който ще се разпределя. Зелената енергия е по-здравословна и екологично чиста."
Местната власт може да съдейства за активирането на подобни енергийни общности, препоръчва Теодора Стоянова от екипа на "Грийн пийс".Първите сглобяеми къщи за хората с изгорели домове при юлските пожари в боляровските селата Воден и Крайново вече са готови, а до месец или два и останалите потърпевши реално ще имат къщи. Това съобщи кметът на Болярово Христо Христов пред общинския съвет днес, по време на последното му заседание за 2024 година. Пожарите, разразили се в..
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето и понижение на температурите. За утре – 21 декември, синоптиците са определили жълт предупредителен код за опасно време в 19 области,..
Над 120 празнични пакета ще бъдат раздадени на д еца и възрастни в бургаски центрове. Инициативата е на х ристиянското братство „Александър Георгиев-Коджакафалията“, които са провели кампания за набиране на средства за закупуване на хранителни продукти от първа необходимост. В дарителската кампания са взели участие много дарители и..
През 2025 г. уеб сайтът на БНР ще бъде обновен и развит. Той, както и мобилните приложения ще бъдат удобни за ползване, за избор и потребяване, съобщи пред Радио София Иво Тодоров, шеф на дирекция "Дигитални програми" в обществената медия. Новите сайтове дори ще са три – освен информационният и Бинар , ще има и административен. В дигиталното..
План-сметката за разходите по сметосъбиране и сметоизвозване, поддържане чистотата на територии за обществено ползване и обезвреждане на битовите отпадъци в депа или третирането им в други съоръжения на община Бургас за 2-25 година се завишава, решиха общинските съветници. За събиране и транспортиране на смесени битови..
Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек..
Поради авария на довеждащ водопровод на деривация Ясна поляна ще бъде спряно водоподаването в с. Дебелт, съобщават от ВиК. Прекъсването е от 9 до 14 часа. Жителите се оплакват от честото спиране на водата в селото. По думите им само през последната седмица прекъсванията са ежедневни.
С мнозинство Общинският съвет в Средец бламира кмета Иван Кичев за промяна на местни данъци и такси в общината през 2025 година. Съветниците..
Най-голямата българска ферма с овце от селектирана френска порода е застрашена от унищожение заради две силно заразни болести по животните, една от..
Първа награда в категорията „Иновации в публичния сектор“ получи Община Бургас на годишните награди за иновации и добри практики в публичния сектор...