Заради климатичната криза, пред която е изправен светът, преминаването към енергийна система без изкопаеми горива в Европа, е повече от спешно. Директива за енергията от възобновяеми източници определи като задължителна обща цел на ЕС за 2030 г. най-малко 32 % енергия от възобновяеми източници. Проучване показва, че половината от гражданите на ЕС, включително местни общности, училища и болници, могат да произвеждат сами възобновяема енергия до 2050 г., задоволявайки 45% от енергийните си нужди.
Отделни хора, общности, градове и местни власти работят усилено в тази насока. Те повишават контрола и производството на собствена възобновяема енергия и по този начин ускоряват преминаването към демократична и децентрализирана енергийна система.
Теодора Стоянова, част от екипа на "Грийн пийс" в България и координатор на кампанията "Климат и енергия", в последните 7 години следи темата за изменение на климата и необходимостта от енергийен преход и транспормация на енергийната система на България. Какво представляват енергийните общности посочва тя:
"Енергийните общности са различни видове обединения на хора, организации с цел производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, която енергия да служи за нуждите на дадената общност като излишъкът може да бъде отдаван обратно към мрежата и по този начин енергийната общност да придобива средства за проекти-икономически, екологични, които са свързани с подобряване на цялостната среда в общността.
Енергийните общности са много повече от това да се произвежда възобновяема енергия. Те създават нови икономически парадигми. И примери от Европа:
"Барселона енергия" е интересен пример, в който местната власт, общината, е собственик на комунална услуга за предоставяне на електроенергия като целта е хората и местната власт да разбият монопола на големите корпорации и да започнат да участват в енергийната система на своя регион. Във Великобритания също има интересен пример, в който благотворителна организация става един от учредителите на подобна общност."
Проекти за възобновяема енергия, притежавани от група граждани или енергийни общности, почти не съществуват у нас, а причината-липсата на ясна и надеждна нормативна уредба за подобни проекти. И все пак добри примери има, посочват от "Грийн пийс". Община Бургас разработи проект за половин милион лева за отопление на детско заведение с геотермална енергия. Какво се предвижда обяви заместник-кметът с ресор образование Йорданка Ананиева:
"Изграждането на помпена инсталация с геотермална енергия за охлаждане и отопление на детска ясла №3-тя е една от най-големите и там се отглеждат деца от 8 месеца до 3 години. Инсталацията ще ползва термалните води в дълбочинна форма, сондажите ще осигуряват отопление от +5 до 23 градуса, дълбочината на сондажа ще е от 100 до 120 метра. Оползотворената от земята топлина чрез тръбна мрежа достига до колектор, чрез който ще се разпределя. Зелената енергия е по-здравословна и екологично чиста."
Местната власт може да съдейства за активирането на подобни енергийни общности, препоръчва Теодора Стоянова от екипа на "Грийн пийс".Благотворителен велопоход в подкрепа на 27-годишната Диди Кавръкова ще се състои днес от 11:00 часа в Бургас. Събитието е организирано по повод Световния ден на велосипеда и в рамките на месеца на здравето от общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ и Домашния социален патронаж. Сборният пункт и началната точка са под Експо..
Пролетно почистване организират днес доброволци в парк "Росенец". Всеки, който желае може да се включи от 9.30 ч в местността Курбан поляна. Осигурени са чували, ръкавици и вода за всички участници. Почистването се провежда вече пета поредна година, за да превърне мястото в едно от най-красдивите край Бургас.
Жители на кв. "Горно Езерово" и гражданско сдружение "Ние не мълчим" организират протест от 12:00 часа днес на площада в едноименния квартал. След това той ще премине в шествие и временно затваряне на главния пътен възел. Недоволството е срещу тежкото състояние на пътната инфраструктура в района, която от години е с дупки, въпреки..
Църквата отбелязва днес Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха, което означава "вместо Великден" или "противоположно на Великден". Това обаче не е контраст, а призив към повторно честване на Великден на осмия ден след Празника на празниците, един вид -..
Във връзка с провеждане на състезание по бягане днес от 09:30 ч. до 11:00 ч. се затваря за движение ул. „Янко Комитов“ в участъка от ул. „Лазар Маджаров“ до кръстовището с вход/изход на търговските обекти /м-н „Кауфланд“, м-н „Практикер“ и др./ в двете посоки, информират от община Бургас. Обслужването до и от търговските обекти в района ще се..
Във връзка с товаро-разтоварни дейности по монтаж на трафопост на бул. „Стефан Стамболов“ 71, от 05:30 часа до 12:30 часа днес е затворен за движение бул. „Стефан Стамболов“ в участъка от ул. „Дунав“ до бул. „Демокрация“ в посока УМБАЛ Бургас. За посочения период от време, маршрутът на линии Б1 и Б2, в посока комплексите “Изгрев” и “Славейков”..
В Рим, в папската базилика "Санта Мария Маджоре" беше погребан Папа Франциск, по негово желание. Преди това, на площад Свети Петър във Ватикана, бе отслужена заупокойна литургия от кардинал Джовани Батиста Ре в присъствието на делегации от над 160 страни и над 250 000 души присъстващи на площада и по съдседните улици и площади. Изпращат папа..
Водолази от сдружение „Приятели на морето“ почистват днес морското дъно около Мостика на плажа в Бургас. Доброволческата инициатива е под мотото..
Във връзка с товаро-разтоварни дейности по монтаж на трафопост на бул. „Стефан Стамболов“ 71, от 05:30 часа до 12:30 часа днес е затворен за движение..
С 50 пътешественици и кемпери от България, Швейцария, Румъния и Сърбия, Морската гара в Бургас отново се превърна в сцена на свобода, споделени..