Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Дойчинова: Будителството е звание до живот

Кой ще стане „Будител на годината“ за 2021-ва определя публиката през целия месец октомври на сайта на БНР

Снимки: Ани Петрова

Всяка голяма промяна започва с първата крачка към нея. А онези, които дръзват да я направят въпреки всичко, или заради всичко, в името на добруването на другите, често пъти могат да се определят с чисто българската дума - будители.

Една кампания вече осма години ни пробужда да видим съвременните двигатели на промяната, да им подадем ръка и да тръгнем заедно с тях към така мечтаното светло бъдеще. Всичко започва с чисто професионалната промяна на вдъхновителката на инициативата „Будител на годината“, журналиста и директор на програма „Радио София“ на БНР Ива Дойчинова. Преди десет години тя тръгва по стъпките на свое ново предаване, точно в Деня на будителите – 1 ноември, и решава да говори в сегашно време за званието будител, което е напълно непреводимо, по думите й. Две години по-късно се ражда и идеята за кампанията. Днес Ива няма никакво съмнение за наличието на будители в съвремието ни. Сега й е важно как да стигнем, ние – медиите, до повече такива хора и техните каузи.

Ива Дойчинова

„Мисля, че големият принос на кампанията е да разпространява мислите и каузите на хора, които обикновено не забелязваме“ – казва журналистката.

Тази година повече от 130 личности и проекти бяха предложени за участие в кампанията, която е под егидата на Българското национално радио. Специално жури от общественици и журналисти /проф. Огнян Герджиков, проф. Пламен Павлов, Eвелина Андреева, Елеонора Гаджева, Румен Манов, Добрина Чешмеджиева и Ива Дойчинова/ избра десетте финалисти. „Прави впечатление през тези осем години, че в началото бяха номинирани предимно личности, а сега са по-скоро общности. Спокойно мога да кажа, че тази година имаме цели 10 будителски проекта“ – признава Дойчинова.

„Имаше много плътни и добре защитени номинации за патриотично-родолюбива дейност. И ние ги разбираме, защото във всяко будителство има родолюбие. Но будителството е една стъпка нагоре – да правиш нещо, което в момента никой друг не прави и твоята дейност да има резултат – обяснява Ива Дойчинова и дава пример с Кристиян Ваклинов и неговия "Дом-музей на теснолинейката": – Фактът, че той вижда разрушена една ж.п. спирка, която помни от детството си, и решава да я възстанови и превърне в музей на уникалната железница - това вече е нещо повече. Ето какво отличава родолюбието от това да бъдеш активен, променящ средата човек. Творец. Това е изключително важно“, – обяснява Ива признаците на подбор.

Категорична е, че да бъдеш будител е звание до живот – никой не е будител за малко.

Например един от финалистите, учителят по физика Теодосий Теодосиев - Тео е будител откакто преподава. Но неговата школа навърши 50 години през 2021 и не може да не отчетем, че Тео продължава да казва най-важните думи не само за учениците си, но за цялото ни общество. Неговата реторика за свободния човек е изключително важна днес. Важно е да променяш обществото отвътре – признава Дойчинова. – На тези хора им трябва малко повече съчувствие и подкрепа. А нашето лично будителство може да се изрази в това да ги видим. Те буквално имат нужда от едно рамо в правилния момент и това рамо е кликът разстояние, който ни дели от гласуването.“

Отличието в конкурса им помага да разберат колко са важни, смята журналистката. А кой ще стане „Будител на годината“ за 2021-ва определя публиката – всички ние. Това става чрез гласуване през целия месец октомври на сайта на БНР. Финалните резултати ще бъдат обявени на специална церемония на 1 ноември.


Българите в чужбина са изключително активни до момента, най-вече заради един от проектите – „Ангелите на България“, казва Ива. Тази година сред обсъжданите кандидатури от чужбина са били и две български училища зад граница, много певци и ансамбли, като на някои от тях малко не им достигнало да влязат във финалните десет. Често се случва обаче личност или проект да присъства в номинациите години наред, преди да стане финалист.

„За мен е важно, че чрез финалистите успяхме да изразим различните посоки на будителтвото. От младежкия акт на едно момче (Кристиан Ваклинов), през една голяма общност на българи от чужбина (Ангели за България), и една общност на осем прекрасни жени (#За доброто) - активни дами, които успяха да променят педиатричните отделяния в болниците, нещо толкова смело, до един доказан Тео, който е извън всякакви класации. Ние успяхме да покажем различните страни на възможностите, които будителството дава. И ако влезете сега на bnr.bg, за да гласувате, това ще ви накара да се чувствате много по-добре.“

А кого сред тазгодишните финалисти в кампанията Ива Дойчинова определя като свой личен будител, чуйте в интервюто ѝ за Радио България.

Снимки: Ани Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиоводещи четоха приказни истории на учениците от НБУ "Михаил Лъкатник"

БНР-Бургас отбеляза Световния ден на книгата и авторското право - 23 април с представяне пред ученици на проекта „Приказни истории“. Екип на обществената медия се срещна с учениците от началното базово училище „Михаил Лъкатник“.  Именно от базовото училище преди 9 години тръгна инициативата на БНР-Бургас за създаване на детски авторски..

обновено на 23.04.25 в 17:16
Стефка Бакърджиева при получаването на годишната награда за радиожурналистика

Стефка Бакърджиева от БНР-Бургас е номинирана за Годишните награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2024

Журналистът от БНР-Бургас Стефка Бакърджиева е номинирана за Годишните награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2024 на Тime Heroes. За осма година ГЕРОИТЕ ще отличат хора и организации, допринесли за развитието на доброволчеството в България. Стефка Бакърджиева е с номинация за авторското си предаване „Истории за доброто“, което се излъчва всяка..

публикувано на 23.04.25 в 15:00

БНР-Бургас отбелязва Световния ден на книгата и авторското право

БНР-Бургас отбелязва Световния ден на книгата и авторското право - 23 април с представяне пред ученици на проекта „Приказни истории“. Сборникът с творбите от осмото издание на конкурса е част от библиотеките на училища и читалища, а по традиция през април обществената медия популяризира каузата на четенето и чрез лични срещи на екипа с ученици...

публикувано на 23.04.25 в 07:30
Светослав Иванов беше удостоен с награда за професионализъм в ефира.

Георги Янакиев: Сбъднах мечтата си да работя в БНР

За мен е било мечта да работя в БНР. Това каза водещият на БНР Бургас Георги Янакиев в студиото на предаването "Булевард Демокрация".  Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ Преди дни той спечели журналистическата награда "Сирак Скитник" за открояващо се присъствие пред  микрофона в..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“

Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира. Отличието бе връчено на церемония в София от Кин Стоянов, ротационен председател на Програмния съвет.  Той заяви: "Много ми е приятно да обява победителя в тази категория, а той е свързан с една..

публикувано на 25.01.25 в 17:20

БНР-Бургас с две номинации за наградата "Сирак Скитник"

Церемонията ще се излъчва по програма "Хоризонт", по БНР-Бургас, както и на сайта bnr.bg.  Празничната програма ще продължи с концерт-спектакъл с участието на всички музикални състави на БНР, който ще звучи в ефира на националното радио от 19:00 ч.  ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

обновено на 25.01.25 в 07:48

Димитър Николов: БНР е медията с най-голямо доверие

За нас е чест и привилегия БНР да присъства в Бургас. Това заяви кметът Димитър Николов в приветствие по повод 90-годишнината на медията: „Аз съм убеден, че БНР е медията с най-голямо доверие сред слушателите и нашите съграждани. Най-важното е, че БНР е отворена медия-дискусии, анкети, възможност за включване на слушателите, обратна..

публикувано на 24.01.25 в 13:00