Изкуственият интелект е навсякъде около нас. От смарт уредите, които се адаптират към начина ни на потребление, през саморегулиращите се светофари, до гласовите асистенти, които са част от нашия живот.
Но технологиите помагат и за по-бързото разкриване на престъпления. До съвсем скоро разпознаването на лица чрез охранителните камери, можехме да видим само във филмите. Днес изкуственият интелект е неразделна част от работата на разследващите.
Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон припомни за трагедията, която се случи през лятото в Дания. Тогава беше убит журналист.
„Това беше атака срещу нашите човешките фундаментални ценности и срещу свободата на изразяване, на медиите. Извършителите бяха открити за нула време благодарение на разпознаването на номерата на колите. Без тази технология, извършителите щяха да бъдат безнаказани. За да защитим хората и обществото, трябва да използваме изкуствения интелект.“
Но и еврокомисарят Йохансон признава, че трябва да се осъществява сериозен контрол и надзор от страна на Европа.
Българският евродепутат Петър Витанов бе докладчик по темата. Той заостри вниманието, че въвеждането на подобни технологии, може да доведе до дискриминация и не може да гарантира неприкосновеността на личния живот.
"Този изкуствен интелект се използва в редица държави, не само където имаме недемократично управление, но и в редица демократично развити държави като САЩ. По доклада на American Civil Liberties Union, когато имаме използване на лицево разпознаване, особено при цветнокожи, той дава огромен процент грешки. Това означава, дискриминация. Най-често, за съжаление, обект на такава дискриминация са по-бедните хора, или тези с чужди имена, или източно европейците, или мигрантите, или цветнокожите."
Бъдещето често е предречено в научнофантастичните книги и филми. Голяма част от технологиите, които са естествена част от ежедневието ни, първо са били само бегла идея в ума на някой научнофантастичен писател. Така още през 2002 година режисьорът Стивън Спилбърг рисува една нова реалност, в която специален полицейски отдел хваща престъпниците още преди да са извършили деянието.
Наблюдението на хора, които според системата са потенциални престъпници, вече работи в някой страни. Но дали тя е безпогрешна?
"Как да обясните на една майка, която гледа сама своето дете, работи 12 часа на ден и не може да излезе от гетото... как да обясните, че синът ѝ е потенциален престъпник, само защото алгоритъмът на изкуствения интелект казва така."
Затова и европейският парламент прие резолюция, с която призовава за мораториум върху масовото наблюдение чрез системи за изкуствен интелект. Парламентът призовава да се забрани използването на частни бази данни за лицево и прогнозиране на база на поведенчески данни от полицията.
Членовете на ЕП не искат повече да се използва масовото оценяване на гражданите от страна на публичните органи с помощта на технологиите. Защото това застрашава принципите на недискриминация и не е съобразно с основните права на ЕС.
#РестартирайЕвропа
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим. Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност. Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван Василев..
Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..
Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички бяха с полярно настроение по отношение на протестите срещу поскъпващите непрекъснато хранителни продукти в търговски вериги и начина да отбележат 14 февруари. Някои дори се надяваха протестът да..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се провежда за 20-та поредна година, а най-важната част от него са конкурсите, подчерта..
Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за благословение на лозята. След водосвета владиката поръси лозовите масиви със светена вода и вино и..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се..
Бургаската улица „Иван Хаджипетров“ ще бъде затворена за почти месец. Ограничението ще важи от 17 февруари (понеделник) до 11 март (вторник) за..
Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички..