Бурното море често създава проблем с частичното унищожаване на плажните ивици. И когато наематели и концесионери на тези обекти вкарат тежка техника, за да ги възстановят, проблемите се увеличават. Защо хем държавата задължава плажовете да са поддържани, хем ограничава тези дейности?
Взимаме два частни случая от плажа в бургаския квартал „Крайморие“. Първият е от началото на годината, когато канализационна тръба аварира и отнесе част от пясъка в морето. Вторият – отпреди месец, когато буря иззе отново пясък в морето. Възстановяването на плажа ни е вменено с договора, посочва концесионерът Николай Димитров.
„Сега, в есенния период, няма да предприема нищо. Първо – защото това е безмислено. А на пролет ще сигнализирам отново всички институции да дойдат, да видят и те да предложат начина и метода, по който аз да го възстановя. Защото аз друг начин и метод, на този етап, освен използването на тежка техника, за възстановяването на такава щета, на такова бедствие бих казал – не зная. В момента липсват над 2 000 кубика пясък. Няма как на ръка да се възстанови. Ако някой твърди, че може да го направи – да заповяда“, коментира Димитров.
От Асоциацията на концесионерите на морските плажове изпратиха и становище до Министерството на туризма, прикрепено с анализ, изготвен по европейски проект как да се опазват ивиците. Това, което прави Димитров, е да депонира част от пясъка, за да го запази и след това да възстанови ивицата. Други изграждат предпазни диги от пясък, които всяка година провокират дискусии. Това е наречено във въпросния анализ „мека“ (временна) защита или Soft engineering – „съвременен подход, при който се запазват плажните ресурси и избягват негативните ефекти на трайните (твърдите) конструкции. Вместо това за предпазване на бреговете се създава „мека“ (т.е. непостоянна) структура, като се създава по-голям резерв от пясък, изтласквайки бреговата линия към морето“ Подобни практики се използват в Европа и Америка.
А каква е практиката у нас?
В края на септември, Министерството на туризма изпраща писмо до асоциацията с условия, при които плажовете да бъдат подготвени за зимния сезон. И посочват, че са поискали становища от други институции и са извършили сериозен анализ на сиатуацията от последните две зими. А именно:
1. Трябва да се подаде инвестиционно предложение до съответната екоинспекция, която да прецени дали трябва да се извършва (например) оценка за въздействие върху околната среда.
2. Басейновата дирекция трябва да издаде предписания как да се случат тези дейности.
3. Съответната общинска администрация трябва да излезе с положително становище, с цел опазване на околната среда.
А знаят ли институциите за тези им вменени задължения?
Отправихме въпроси и към трите посочени. От екоинспекцията посочиха, че оформянето на диги по плажовете не отговаря на определението за инвестиционно предложение и няма как да провеждат подобни процедури. Институцията им трябва да е уведомена от концесионера, че ще се правят диги и да съгласуват действията, ако ивицата попада в защитена територия. От Басейновата дирекция „Черноморски район“ посочват, че концесионерът има задължение да прецени дали плажа попада в определен район със значителен потенциален риск от наводнение и в такъв случай те ще му дадат указания. От Община Бургас пък коментират, че законът не им вменява да изразяват становища по подобни действия на плажа.
Изпратихме запитване и отново до Министерството на туризма – как тогава концесионерите да се снабдят с този наръч документи, след като другите институции посочват, че това не е в техните ангажименти? До този момент нямаме получен отговор.
И така редица въпроси остават висящи. Как да се предпазват плажовете от бури? Как да се възстановяват плажовете след бури? След като институциите само си прехвърлят топката, а когато дойде лято, всички ние искаме да сме на хубави плажове с чист пясък. Но, очевидно, единственият възможен отговор е добилият популярност напоследък израз „всеки сам си преценя“.
Мнението на Николай Димитров можете да чуете в прикачения файл.Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Бургас ще представи спектакъла "ТИ МОЖЕШ!". Спектакълът е на театрална трупа театър "Арлекин" – Хасково и ще се играе днес на сцената на Младежки международен център пред младежка аудитория от СУ "Константин Петканов“ и СУ "Петко Росен“. Той е..
Без електрозахранване днес ще бъдат селата Бродилово, Резово и Сине морец от 9 до 16 часа, както и местност Пальо купа. От 10 до 14 часа ток няма да има в поморийското село Кошарица. Поради неотложен ремонт без захранване на от 12:00ч. до 17:00ч. ще са клиентите от град Поморие , ул. "Черно море" № 2, 4, 4А, ул. "Крайбрежна" № 1,..
Днес в Ямбол за 25-ти път се организира традиционният месечен фермерски базар. В него щандове ще имат както производители на плодове, зеленчуци и мед, така и занаятчии от региона. Базарът ще бъде разположен в центъра на града до Безистена. В изложението традиционно своята продукция представят месопраработвателни и млекопреработвателни фирми от..
Стрийт-арт проект, посветен на 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО, ще се открие днес в Бургас. Инициативата е на Министерството на външните работи в партньорство с Община Бургас. Събитието е от 14:00 ч. пред стенописа, който се намира на „Стената“ в Морската градина. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към..
Антисемитизмът не е само проблем на евреите, той е заплаха за цялото човечество. Нарастващият брой на антисемитските прояви по света през последната година изисква спешни мерки за противодействие. Начините, по които трябва да се води борба с омразата и агресията събра в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции,..
В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета сираци, получили втори шанс за живот. Хуба, Вихър, Горан, Никола, Мишо и Анета днес отново тичат из планинските масиви на България. В рамките на три години и благодарение на всеотдайната подкрепа на загрижени партньори експертите на WWF спасиха малчуганите от..
Представители на браншовите организации на таксиметровите шофьори обявиха, че ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност към старите нива от лятото, ще блокират държавата преди коледните и новогодишни празници. Такситата отново излизат на протест в Пловдив..
Жителите на Бургас и съставните селища вече ще имат улеснен достъп до месечните графици за почистване на улици, тротоари, паркове и детски площадки..
Площад „Св.св. Кирил и Методий” в Поморие ще бъде затворен за движение на превозни средства от 29 ноември /петък/ до 2 декември. През това време той..
Започна реконструкция на пътя от края на ул. „Първа“ при кръстовището за гр. Свети Влас до първата пресечка към вилно село „Зора“. Дейностите включват..