Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Йордан Маринов връща лентата назад с „(Не)забравени”

| обновено на 16.11.21 в 13:12


Маринистът Йордан Маринов връща лентата назад, до времето, когато в платната му главните герои не бяха гларусите и лодките, а хората.  

Изложбата е озаглавена „(Не)забравени” и ще бъде открита днес в Дружеството на бургаските художници на ул. „Александровска“ 22, вернисажът е от 17:00 часа. Експозицията събира над 40 платна маслена живопис от ранните творчески години на художника:

"Тези картини са част от живота ми-лица, потрети, автопортрети. Забравени картини и непоказвани, двоумях се между тези две думи, защото ако сега е забравено, утре ще бъде някъде изложено. Това са картини правени преди 30-40 години. Ценностната система беше тогава висока, всеки автор се стремеше да покаже някаква идея."

Забележителна е серията автопортрети, които художникът представя за първи път. През тях е и прочитът на времето, а провокацията е към колеги, приятели и публика:

Това е една изложба, която отправям с чувство за хумор и малко ирония към мен самия и към отминалото време. През 70-те и 80-те години на миналия век беше много трудно, ние, художниците, се опитвахме да надхитрим взискателното жури по изложбите, за да може хем да отговаряме на режима, хем да прокрадваме своите идеи, да импровизираме и да се развиваме като творци.”

През март за първи път общата изложба на тримата Йордановци се среща с ценители в София. В столичната галерия „Средец“ към Министерството на културата бяха изложени над 60 живописни творби, подредени от ярките представители на бургаската живописна школа Йордан Маринов, Йордан Петров и Йордан Ангелов. Успешното трио има 22-годишна традиция да открива изложба на 6 януари в Бургас, когато е големият християнски празник Богоявление и тримата празнуват имен ден.

Йордан Маринов е роден на 15 октомври 1944 г. в град Българово, но ученическите му години преминават в Поморие. Оттогава датира и неговата съдбовна връзка с морето. Той е член на СБХ от 1978 година, а от 1980 до 1991 е главен художник на Поморие.

За Олимпийските игри през 1980 г. в Москва младият творец проектира мозайката на стадион „Лужники“, а неговите монументални стенописи, дърворезби и металопластика постепенно „превземат“ училища, обществени сгради, хотели, кметства в цяла България.

Йордан Маринов има много самостоятелни изложби в България и Германия, както и участия в изложби в Канада, САЩ, Япония, Германия, Белгия, Франция, Италия, Англия, Турция, Сърбия, Холандия.

Повече чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...

публикувано на 17.07.25 в 15:07