Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна разследване за изоставените военни поделения в Средец

снимката е илюстративна
Снимка: Кирил Фалин, БНР

Започна разследване  за изоставените военни поделения в Средец, превърнати в огромни сметища. Целта на проверката на контралните органи е да се установи има ли извършени нарушения от служители на Министерството на отбраната довели до възникването на този сериозен екологичен проблем. Двата военни имота представляват складов район от 40 дка площ  и казармен район от 320 дка. 

Главният еколог на Средец   Бисер Петков е провел среща с регионална инфрасткрутруа на отбраната Варна. От там отново са настояли общината да разчисти образувалото се сметище. 

"В неофициален разговор споменаха сума, която за проучването на терена няма да стигне. Тук говорим за нещо много голямо, че трябва да има обществена поръчка. Една община не може да прави обществена поръчка за частен терен. Нормално беше да си поемат ангажимента и или да си стопанисват обекта, или да го предадат за стопанисване на други във вид, който да е удобен за ползване и да бъде почистен.
Самата мисъл, че ние трябва да отговаряме и да бъдем глобявани за нещо, което не е наша собственост не звучи нормално."

Преди броени дни  първият  терен от 40 дка  е прехвърлен на министерството на земеделието. Очаква се скоро в неговите разпореждания да бъдат и останалите 320 дка 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камери следят разделното събиране на отпадъци в Поморие

Община Поморие въведе 24-часово видеонаблюдение на всички 13 основни точки за разделно събиране на отпадъци в кв. „Свобода“. Новата система е част от проекта „Холистичен подход за управление на отпадъците в прехода към кръгова икономика“, съфинансиран от програма LIFE на Европейския съюз. Монтираните камери имат за цел да осигурят по-голям обществен..

публикувано на 11.09.25 в 14:00

Никола Димитров: Съмнения за злоупотреба с евросредства при проекти във Варна и Бургас

За възможна злоупотреба със средства по Плана за възстановяване и устойчивост предупреди депутатът от „Възраждане“ Никола Димитров, посочвайки проекта за осигуряване на високоскоростен интернет в над 200 отдалечени населени места в цялата страна. Договорите за изграждането на цифровите мрежи бяха подписани през юни, а стойността на проекта е близо..

публикувано на 11.09.25 в 09:00
Николай Киров

Зърнопроизводителите искат отлагане на кредитите заради трудната година

Асоциацията на зърнопроизводителите в България изпраща писмо към Министерството на земеделието. Целта – държавата да разговаря с БНБ и останалите банки, за да бъдат отложени изискуемите кредити на бенефициентите в зърнопроизводството, както е било по време на Ковид-19. Това съобщи за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на..

публикувано на 11.09.25 в 08:20

Бургас събира световния научен елит на конференцията FQAS 2025

Бургас ще бъде домакин на 16-ата Международна конференция FQAS 2025 – Flexible Query Answering Systems. Форумът ще се проведе от днес до 13 септември в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и ще събере учени и изследователи от пет континента. FQAS е сред най-престижните научни събития в света, посветени на изкуствения интелект,..

публикувано на 11.09.25 в 07:20

Плевенските огнеборци спечелиха купа „Бургас“ и трофея на РДПБЗН

Отборът на РДПБЗН – Плевен триумфира в клубния турнир по пожароприложен спорт за купа „Бургас“ и купата на директора на РДПБЗН. Плевенските огнеборци се наложиха безапелационно, като спечелиха и двата трофея в конкуренция с още пет отбора от страната. На второ място се класира миналогодишният шампион – отборът на бургаските пожарникари, а трети..

публикувано на 10.09.25 в 20:00

Пожарникари демонстрираха спасителни действия в Сливен за Седмицата на пожарната безопасност

С демонстрации по спасяване при катастрофа и евакуация на пострадал от покрива на висока сграда Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Сливен отбеляза Седмицата на пожарната безопасност. На централния площад "Хаджи Димитър" огнеборците показаха своите действия пред деца от няколко детски градини. Сред..

публикувано на 10.09.25 в 19:00

Окръжната прокуратура в Бургас повдигна по-тежкото обвинение на Никола Бургазлиев

Окръжната прокуратура в Бургас предяви новото по-тежко обвинение на 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с електрическо АТВ петима души, като вследствие на удара по-късно в болница почина 35-годишна жена. Според новата правна квалификация случаят е определен като особено тежък, престъплението е извършено с евентуален умисъл и след..

публикувано на 10.09.25 в 16:30