11 български специалисти са разработили концепцията за остров Св.св. Кирик и Юлита в рамките на една година. Според служебния министър Велислав Минеков, предложенията са много добри. „Инспекторатът за опазване на културното наследство" е направил допълнителна проверка и е разгледал целият сграден фонд, който е на острова, обясни той.
„Изобщо за ситуацията доколко е възможна реставрация, консервация, използване на сградите. Първата радостна вест беше от Инспектората, сградата на Военното училище може да бъде възстановена, не е проблем. Няма премръзнали части, няма премръзнал бетон. Състоянието е отлично въпреки всичко, което е извършено вътре, въпреки всички тези покушения от безобразници, които са отнесли всичко, което представлява метал. Сградата може да се възстанови и така, както е по проект. Това би било Музеят на Созопол", допълни министърът.
Вече е правен опит през януари 2020 г. за изготвяне на проект за меморандум между България и Франция за изграждането на Световен център на културата на остров Св.св. Кирик и Юлита. Този документ обаче не е имал задължаващ статут и от френска страна дори не е бил получен. Минеков посочи, че е провел редица срещи с представители на български и френски институции. Очаква се до дни България и Франция да изготвят заедно окончателен вариант на Меморандума за съвместна работа по проекта. Предстои заместник-генералният директор на ЮНЕСКО по културата Ернесто Отоне Рамирес да посети България. След подписването на меморандума, ще трябва да бъде изготвена оценка на целия проект.
Според Минеков първата стъпка трябва да бъде изграждането на музея на острова.
В срещата се включи и областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова.
„Благодаря на министър Минеков, че и той като мен превърна в своя кауза бъдещето на остров „Св. Кирик и Юлита“. По първоначални данни за реконструкцията на острова и обектите върху него, както и превръщането му в център на световното културно изкуство, са необходими около 200 млн. лв. В тази връзка проведох среща с международна организация, която по аналог на ЮНЕСКО събира информация за обекти с важно културно, духовно и архитектурно значение и подпомага финансово за реставрацията на бедстващи сгради – паметници на културата“ – каза проф. Нейкова и настоя пред министър Минеков остров „Св. Кирик и Юлита“ да е приоритетен проект в новия програмен период, в който страната ни ще получи 2,5 млрд. лв.
Тя обърна внимание и на други интересни обекти на територията на община Созопол, които също представляват интерес за Министерството на културата, напр. проучването на остров „Св. Иван“.
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...