Община Бургас получи две награди за 2021 година на Годишното информационно събитие на Оперативна програма „Региони в растеж“, което се проведе в морския град. Едното отличие е за изпълнен най – атрактивен и иновативен обект, а второто е за най – много реализирани обекти през целия програмен период 2014 – 2020 г.
Община Бургас заслужено получава приза, съобщи зам. министър Нина Стоименова, която е и ръководител на Управляващия орган на програмата:
„Общината има 19 изпълнени проекта с разплатен бюджет до момента от 89 млн. лева. Търсени партньори са отвън, не само в нашата страна, за иновативните идеи. С тях се благоустроява града и той става по привлекателен за всички, както за жителите така и за гостите му. Постигнатите резултати са не само видими за гражданите, но са споделяни и като добър опит в различни форуми и събития.“
Новата библиотека в Бургас беше отличена и за най – атрактивен и иновативен проект, реализиран през годината. Наградата получи кметът Димитър Николов, който заяви:
„Благодарение на помощта на оперативната програма ние успяхме да реализираме една дългогодишна мечта на бургазлии – да изградим нова регионална библиотека . До този момент петте й отдела бяха разпръснати на различни места в града. Именно чрез възможността на ОП „Региони в растеж“ и разбира се, чрез нашето собствено съфинасиране ние създадохме това духовно и културно бижу!“
До момента по "ОПРР 2014 - 2020" в страната са реализирани 76 проекта за образователна инфраструктура и 210 за енергийна ефективност в жилищни и административни сгради. Завършените проекти за градска среда в големите общини на страната са 37, а за подпомагане на процеса на деинституционализация на деца и възрастни – 55. За обновяване и модернизация на пътна инфраструктура са финализирани 22 договора.
Общо реализираните проекти са 450, а в процес на реализиране са 306. Сключени са общо 756 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, което означава че 59 % от проектите са с верифицирани и разплатени разходи. Програмният период приключва на 31.12.2023 г.
Възпитаничката на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ Антония Кондева се е класирала на второ място във финала на Stockholm International Music Competition (Швеция) сред над 30 фаготисти. В нейната възрастова група първа и трета награда не са били присъдени. Антония Кондева е от класа по фагот на Димитър Маджаров. Ученичката е спечелила и Първа награда..
Навършват се 1108 години от прочутата битка край поречието на река Ахелой. Триумфът на Цар Симеон I над византийския главнокомандващ Лъв Фока през 917 година и до днес е определян като едно от най-грандиозните сражения в европейското Средновековие. Българският владетел взема лично участие в боевете, начело на тежката конница. Изтласкана..
Над 170 петна от изхвърлен нефт и корабно гориво са регистрирани за последната година в акваторията на България в Черно море. Това показва разследване на „Грийнпийс“ – България и SkyTruth, публикувано в интерактивна карта. Общата площ на засечените нефтени замърсявания е 819 кв. км – територия, която е почти два пъти по-голяма от град София и..
Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас ще разкрие утре 20 август, приемна в кметството на Българово. Социалните работници ще консултират хората, пострадали от пожара, и ще приемат заявления за отпускане на помощи. Приемната ще работи от 8:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 17:00 ч. Собствениците на изгорели къщи трябва да представят документ..
В Болярово започна доставката на заявените количества дърва за огрев на жителите на общината. Кампанията ще продължи до ноември. Общината осигурява дърва от собствения си горски фонд на преференциални цени, като мярка в подкрепа на местното население. В момента тече процедура по заплащане на заявените количества, а доставките се извършват..
От днес стартира приемът на заявления за подпомагане на животновъди и пчелари по помощта de minimis за 2025 г., съобщават от Министерството на земеделието. Крайният срок за подаване на документи е 5 септември. Подпомагането се предоставя с цел преодоляване на негативния ефект от засушаване през тази година. Заявленията за подпомагане се подават..
1108 години от битката край поречието на река Ахелой се навършват на 20 август. Триумфът на Цар Симеон I над византийския главнокомандващ Лъв Фока през 917 година и до днес е определян като едно от най-грандиозните сражения в европейското Средновековие. Българският владетел взема лично участие в боевете, начело на тежката конница. Изтласкана към..
В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация. Участък от ул. „Дебелт“ между ул...
Катастрофа затруднява движението в района на Равда по пътя I-9 Ахелой – Слънчев бряг, в посока Варна. Движението временно се осъществява в една лента...
До 25 август младежите, завършили средното си образование през тази година, трябва да внесат здравноосигурителната си вноска за юли, ако не са започнали..