10% от глобалните емисии парникови газове се дължат на производството на облекло и обувки. Това е повече от международните полети и морското корабоплаване взети заедно. За да се направи само една памучна тениска, са необходими около 2 700 литра прясна вода. Това е количеството питейна вода, което е нужно на един човек за две години и половина.
Дрехи, обувки и домакински текстил са отговорни за замърсяване на водите, завишените емисии парникови газове и купища отпадъци. Така наречената бърза мода която представлява модерни но нискокачествени евтини дрехи доведе до голямо увеличение на количеството произведени и същевременно изхвърлени дрехи. По-малко от 1% от материалите, използвани за направата на дрехи се рециклират.
През февруари 2021 г. Европейският Парламент одобри позицията си по новия план за кръговата икономика, като призова за допълнителни мерки за постигане на екологична устойчивост и въглеродна неутралност до 2050 г. Препоръките включват затягане на изискванията за рециклиране и обвързващи цели за използването на материали и намаляване на отражението на потреблението върху околната среда към 2030 г. За да се справи с въздействието върху околната среда, целта на Евросъюза е да ускори прехода към кръгова икономика
Една от светновните компаниия за дрехи и текстил, основана в Швеция като синоним на бързата мода, от 2013 г. стартира програма за събиране на стари дрехи. Амбицията на бранда е до 2030-та да използва само рециклирани или други устойчиви материали. По пътя към това само през 2019 г. са събрани 29 хил тона нежелани дрехи и текстилни изделия. Това е 40% повече в сравнение с предходната година и е равно на 145 милиона тениски.
Фондация Елън Маккартър която се занимава главно с изчисленияза потенциала на кръговата икономика стартира инициатива за превръщане на модата в кръгова. Тя работи с шведския моден бранд вече няколко години като имат обща линия дънкови облекла. Материалите използвани в колекцията са смесица от: органичен памук; до 35% рециклиран памук изработен от текстилни отпадъци; багрила, които значително намаляват консумацията на енергия и водни ресурси в сравнение с конвенционалните алтернативи.
Петролният разлив в Черно море няма да достигне до бреговете на българското Черноморие. Това е становището на министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов. Двамата се срещнаха спешно, за да обсъдят ситуацията и потенциалните рискове за българското крайбрежие. Медийни публикации, според които се наблюдава..
Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..
В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..
Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..
Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас започва днес в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще продължи до 26 януари . 48-часовият хакатон е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
В бургаския Етнографски музей е подредена изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя представя знакови места, събития, познати и..
Четири големи нерегламентирани сметища в Бургаска област показва актуализираната карта на екоминистерството с терени, замърсени с отпадъци у нас...
Община Бургас е готова с три проекта за лодкостоянки в „Сарафово“, „Крайморие“ и „Ченгене скеле“, съобщи кмета Димитър Николов в личния си профил в..