Новият корпус в двора на двете гимназии ще осигури едносменен режим на обучение, ще повиши възможностите за избор на занимания по интереси, които да насърчават и развиват творческите способности на децата. Закъсняхме с решението си за изграждането му, каза общинският съветник Христо Панайотов:
„Длъжници сме на тези две училища и мисля, че закъсняхме с тази докладна. Време е да разширим мястото, където се учат децата. Бургаското образование има нужда от това разширение, ако мога така да го обясня."
В новите делегирани бюджети един от основните критерии ще бъде успеваемостта на учениците, каза Виолета Илиева:
„Едно от училищата, които има най-висока успеваемост, най-висок ръст в своите резултати, което е видно от резултатите постигнати на националните външни оценявания, от различните външни вътрешни олимпиади, както и от наградите, които получават от нашата общинска програма за деца, са на учениците от ППМГ„Акад.Никола Обрешков". Независимо от това, че те ще получат по-висок бюджет с това ново разпределение, те няма да са достатъчни, защото няма да генерират достатъчното средства за доизграждане на този корпус. Затова е нужно и финансиране от републиканския бюджет.
В математическата гимназия се обучават 1027 деца, разпределени в 39 паралелки. Знаете, че в нашата математическа гимназия се осъществява прием и след завършен 4 клас.
907 са децата, които са разпределени в 35 паралелки в гимназията за романски езици „Г.С.Раковски". Ако този корпус не се реализира, ще бъдем поставени под един много неприятен въпрос, който е за намаляване на приема в тези училища. С това ще се сблъскаме с негативното отношение на бургаските родители.
По същия начин е въпросът с другото наше централно училище - СУ"Св.св.Кирил и Методий". Изискването за начален етап 1-4 клас да бъдат на едносменен режим е почти невъзможно при сегашното бързо и постоянно увеличаване на броя на учениците. Децата в първи клас в началото и края на учебната година, в 4, 7 и 12 клас всяка година в община Бургас расте.
Според главния архитект на община Бургас – Емил Бурулянов за бъдещия корпус и този, който се изгражда в училище „Св.св.Кирил и Методий“:
„Този проект и тази идейна концепция вече са приети от експертен съвет. Те са плод на една обществена поръчка, подготвена с изключително точно задание.
Разширението на училище "Кирил и Методий", с изграждането на няколко нови класни стаи, мултифункционална зала и спортен салон, ще даде възможност за преминаване в един друг етап на едносменен режим на обучение, което е и голямата цел на община Бургас.
Предстои да се изгради и пристойка на училището в Сарафово, като този проект ще отговаря на всички изисквания. Според мен образованието винаги е било приоритет, особено в този мандат на общинската администрация. "
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas, който ще се проведе на 14 и 15 април в Конгресния център до Морска гара. Национален форум EduBurgas е инициатива на РУО-Бургас и Община Бургас, която има за цел да създаде..
Обучението по религия, независимо под каква форма ще бъде, е изключително полезно, това заяви в предаването "Булевард Демокрация" Константин Янков, областен координатор на Синдиката на българските учители в Бургас. В момента има издадени учебници и помагала за часовете по свободно избираема подготовка, където се учи религия. Темата не е нова, тя се..
Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..
През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас. По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..
От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения..