Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световна титла за България в щангите донесе Карлос Насар

Автор:
Снимка: БНР архив

Карлос Насар спечели титлата в категория до 81 килограма на Световното първенство по вдигане на тежести за мъже в Ташкент, Узбекистан. 17-годишният българин завоюва златото с двубой от 374 кг, на 7 кг пред иранеца Мир Джавади Алиабади (163 и 204 кг) и на 11 пред бронзовия медалист Мартин Робу (168 и 195 кг).

Европейският вицешампион от Москва през миналата пролет започна последен опитите си в изхвърлянето с успех на 163 кг, а после с лекота подобри световния рекорд за юноши със 166 кг, като малко не му достигна да подобри с 1 кг и световния рекорд за младежи със 169 кг. Това му отреди сребро в движението, на 2 кг от лидера Марин Робу.

В изтласкването българинът беше безапелационен. 200 кг за медал и респект на съперниците, след това 205 кг за златото и световен юношески рекорд в двубоя и накрая 208 кг за световни рекорди за юноши, младежи и мъже в движението. Златният медал в двубоя беше осигурен с общо 374 кг.

Насар донесе на България първа световна титла при мъжете от 2007 година насам. Тогава Иван Стоицов спечели в кат. 77 кг на първенството в Тайланд.

Това е втори медал за България в двубоите и общо пети в отделните движения за България на Световното първенство в столицата на Узбекистан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бронзово отличие за бургаски състезател от първенство по киокушин карате в Токио

В Токио, стартира Международното първенство за деца, юноши, девойки, мъже, жени и ветерани по карате киокушин.   11 татамита каратеки от цял свят премериха сили на дисциплина кумите. Сред тях бяха и 6 национални състезатели на БКА - ИКО България, съпроводени от световните шампиони шихан Емил Костов и шихан Гергана Апостолова-Костова.  Представителят..

публикувано на 28.04.25 в 11:00

Каблешково отново е домакин на детско състезание по колоездене

Каблешково отново ще е арена на спортен дух и детски ентусиазъм по време на традиционното състезание по колоездене „Купа Каблешково 2025“. Надпреварата започва от 11:30 часа на централния площад в града и ще събере малките любители на колоезденето от различни възрастови групи. Участие ще вземат деца от детската градина до 7. клас, които ще бъдат..

обновено на 27.04.25 в 08:41
Панорамна гледка от трасето

Започва ултрамаратонът "Коджа кая"

Традиционният ултрамаратон по планинско бягане „Коджа кая“ ще се проведе и тази година в руенското село Билка. Той ще бъде днес и утре, и включва три дистанции. Събитието е в спортния календар на Община Руен. И трите планирани дистанции на 30, 42 и 75 км. планинско бягане са със старт-финал в центъра на село Билка и минават в близост до Трите..

публикувано на 26.04.25 в 10:45

200 души са се записали за участие в първото издание на Антеа рън

200 души са се записали до момента за участие в първото издание на полумаратона Антеа рън, който ще се проведе в събота от Созопол. Желаещите да се включат ще могат да се запишат и на място в деня. Стартът на 23 -километровото трасе е от Амфитеатъра в Созопол и ще продължи по локалното платно към Черноморец до нос Акра. Финалът е отново в Созопол,..

публикувано на 26.04.25 в 08:00

Футболистите на „Черноморец“ с нова победа

Черноморец продължи победния си ход в Трета лига – Югоизток. В мач от ХХХ кръг на надпреварата „акулите“ се наложиха с 3:0 като гости на Димитровград. По този начин възпитаниците на Ангел Стойков вече имат 29 победи и са убедителни лидери в класирането. Черноморец поведе още в 8-ата минута. Живко Петков засече с глава центриране в наказателното поле..

публикувано на 19.04.25 в 12:45

„Бургаските бикове“ са шампиони на България по ръгби

Бургаски отбор стана шампион на страната, спечелвайки Купата на България по ръгби. Те се завърнаха от Държавното първенство в Берковица със златото при момчетата до 18 години. Основателят на „Бургаските бикове“ Дойчо Славин  каза за БНР Бургас, че зад тези постижения се крие много труд и постоянство. „Национални шампиони сме до 18..

публикувано на 17.04.25 в 16:30

Предлагат парична награда на хандбалистите от „Фрегата“ за Купа България

Кметът на Бургас Димитър Николов ще предложи на Общинския съвет отпускане на парична награда за хандбалисти от „Фрегата“ за спечелването на Купа България.  Преди броени дни бургаският клуб победи във финалния мач домакина „Спартак“ - Варна и прибави втора Купа България в историята си.  За най-добър вратар във финалният турнир бе определен вратарят..

публикувано на 15.04.25 в 17:50