Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературният конкурс на „Алеф“ разширява творческия си периметър

Международният литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена” печели все повече последователи. В подготовката на деветото му издание Център „Алеф” среща убедителна подкрепа от страна на творчески организации и институции зад граница, припознали в идеята на конкурса част от своите мисии. Отново зад конкурса като своеобразен пазител на паметта застават музеят за историята на полските евреи „Полин” във Варшава, Полша, къща-музей „Ане Франк” в Амстердам, Нидерландия, мемориалът „Яд Вашем” в Израел, посолството на Словакия в България и Словашкото министерство на образованието.

Съюзът на българските писатели също подаде ръка на „Алеф”, зачитайки потенциала на конкурса като форум за откриване на млади литературни дарования. Към оценилите значимостта на надпреварата се присъединиха и унгарските писатели, които се ангажираха с популяризирането й сред младежите в Унгария. Публикациите на регламента на унгарски и английски език подхранват не само интереса към конкурса, но и към отрязъка от историята, визиран чрез темата „Необикновени постъпки на обикновени хора”.

Чрез унгарските писатели – приятели на „Алеф”, и личната ангажираност на доайена на българо-унгарската литература д-р Дьорд Сонди – поет, преводач и издател на списанието за литература НАПУТ, се очаква тази година в литературния конкурс да има сериозно унгарско присъствие.

Темата на конкурса „Необикновени постъпки на обикновени хора” е повод младежите от чужбина да се запознаят с най-големия морален капитал на България – спасяването на близо 50 000 еврейски живота. В разказите си те, както българските им връстници, трябва да открият и опишат примери на проявени смелост, човеколюбие, морал в най-нечовешкото време и да отправят своите послания към човечеството. Така, освен чрез предизвикателството да бъдат открити и извадени от забрава достойни хора чрез силата на художественото слово, литературното състезание става част от културния обмен на България със света.

В първото международно издание на конкурса се включиха 180 млади творци от Словакия, Полша, Германия, Израел и България. „Алеф” има сериозни основания да вярва, че Деветият международен конкурс ще привлече нови последователи и участници от още държави.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Пътешествията на един художник“ представя Светозар Арнаудов – Зари

Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..

обновено на 24.01.25 в 14:52

Авторката на поредицата „Феята от захарницата“ гостува в Бургас

Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще разберат..

публикувано на 24.01.25 в 09:50

Стефан Диомов и хор "Планинарска песен" канят на среща под мотото "Морето среща планината"

Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..

публикувано на 24.01.25 в 09:10

Атанас Хранов представя "Текила в Сицилия"

До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...

публикувано на 23.01.25 в 11:00

Продължението на филма "Вчера" като театрална постановка в Бургас

Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..

публикувано на 23.01.25 в 09:30

Отменя се премиерата на "Тайната вечеря на Дякона Левски" в Бургас

Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона  Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..

публикувано на 22.01.25 в 13:30

Тече записване за третото издание на конкурса „С песните на Златка Ставрева“

Тече записване за участие в третото издание на Националния фолклорен конкурс ,,С песните на Златка Ставрева”. Той ще се проведе на 25 и 26 април и има за цел да предостави възможност за изява на индивидуални изпълнители и фолклорни колективи от страната. Те ще изпълняват песни от репертоара на странджанската народна певица Златка Ставрева.  Заявки за..

публикувано на 22.01.25 в 10:24