Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват бюст-паметник на Капитан Петко войвода в Созопол

Снимка: архив

По повод 177-ата годишнина от рождението на Капитан Петко войвода на площад „Черно море“ в Созопол ще бъде открит негов бюст-паметник. Той е дарение от академик Наско Гелимачев и скулптура Велин Дечев. Церемонията по откриването му ще започне в 10.30 ч.

 В Созопол се намира една от най-големите тракийски общности в страната, а Капитан Петко войвода има голяма роля за развитието на тракийското движение и тракийската организация. Той е основател на одринското емигрантски дружество „Странджа“ в защита на българите, останали след Освобождението в пределите на Османската империя. Така се ражда и инициативата за поставянето на бюст-паметник на легендарния войвода в Созопол, каза кметът на града Тихомир Янакиев.

„В 10.30 ч. ще се проведе церемония по откриването на този бюст-паметник. Много е хубав. Благодаря на академик Гелимачев и на скулптура Велин Дечев за тази инициатива. Искрено се надявам, че по този начин Капитан Петко войвода и неговите дела трябва да се помнят и да бъдат като един фар за хората“, допълни той.

Община Созопол кани в 10.30 тази сутрин жителите на града за поднасяне на венци и цветя в памет на великия български войвода.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И в Сливен се проведе протест срещу въвеждането на еврото

И в Сливен се проведе протест срещу въвеждането на еврото на площада пред сградата на общината.  Ораторите най-често коментираха, че смяната на лева с евро ще бъде огромна загуба за България. Ако приемем еврото, това значи, че ние се отказваме от национален суверенитет.  Протестиращите обявиха аргументите си против европейската валута: Как какво ме..

публикувано на 31.05.25 в 15:46

Протест в Бургас за запазването на българския лев

Над 300 души се събраха на площада пред общината в Бургас, за да протестират срещу въвеждането на еврото. Те се обявиха за запазване на българския лев и за провеждането на референдум по темата.  Митинг-протестът започна със скандирания: "Искаме си лева!" "Референдум!", "Не на еврото!" и "Оставка!".  Снежана Йорданова от партия..

обновено на 31.05.25 в 14:07

И в Ямбол протестираха срещу еврото

В Ямбол стотици излязоха на протест с настояване за референдум и отлагане на приемането ни в еврозоната. За кратко движението до областната управа беше спряно.  Национален протест има в столицата, както и в редица други градове на страната. Според някои от хората в Ямбол в момента е рисковано приемането на единната европейска валута:   "Излизаме, за..

публикувано на 31.05.25 в 13:53

Летният театър в Бургас посреща най-добрите състезатели по брейк

Най-добрите български брейк танцьори ще се качат на сцената на Летния театър в Бургас, за да участват в  държавното брейк първенство. Началото е в 18 часа. Повече от 100 лицензирани състезатели от София, Добрич, Враца, Разград и Бургас ще мерят сили в индивидуални битки, отборни предизвикателства и уникални шоу изпълнения. Участниците са разделени във..

публикувано на 31.05.25 в 12:15

Откриха паметна плоча на един от старите кметове на Бургас

С тържествена церемония в Бургас беше открита паметна плоча на д-р Дянко Пръвчев – кмет на града между 1939 и 1944 г. Тя се намира на фасадата на къщата, в която е живял и работил на ул. „Антим Първи“ №32. Инициативата е на Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и е част от програмата на Международния младежки литературен и филмов фестивал..

публикувано на 31.05.25 в 08:46

За втори път водолази ще чистят морското дъно край Созопол

В 9 часа водолази ще се съберат за поредното почистване на пристанището в Созопол. Водолазният инструктор Найден Недев, който е инициатор на идеята, каза че това ще е втора акция за годината, с което почти ще изчистят порта. Фокусът днес е районът, където са туристическите корабчета като ще се включат много доброволци както и военни водолази, и..

публикувано на 31.05.25 в 08:45

Пазаруването от временни обекти е рисковано

При посещение на хепънинги, партита и фестивали на предстоящия Ден на детето 1 юни да се избягва пазаруването от обекти с временен характер най-вече на храни и играчки, препоръчват от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Рисковете при покупката на храни от временни обекти са предимно свързани с хигиената и качеството, но и с условията за..

публикувано на 31.05.25 в 08:39