Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампанията "Дари и помогни" продължава

"Каритас - Бургас": В навечерието на Коледа да помогнем на бездомните!

Нужни са стари, но запазени дрехи, обувки и завивки



Продължава кампанията „Дари и помогни“, която е в подкрепа на бездомни хора в Бургас. Провеждаме я в по инициатива на сдружение "Каритас". Целта е да бъдат събрани топли дрехи, завивки и обувки за най – бедните от бедните. 

Като организация на Католическата църква, „Каритас” помага на бездомните хора, „най-бедните от бедните“, които са вече изключени от от обществото . Те имат нужда най – много от подкрепа да бъдат нахранени, облечени, изслушани, утешени, каза социалният работник Асена Матеева:

Сега те имат нужда от топли дрехи и завивки. Необходими са якета, пуловери, обувки, анцузи. Нужни са още блузи, бельо и чорапи, одеяла и завивки. Става въпрос за мъжки спортни дрехи употребявани, но запазени. С удоволствие приемаме и хранителни продукти, защото им подготвяне по една торбичка за Коледа!“

Причините и обстоятелства, които са отвели хората на улицата са различни. Голямата група от тях са  изключително уязвимо положение – болни, с трайни увреждания, психични разстройства или интелектуални увреждания, зависими от психо-активни вещества и алкохол, изтърпели наказание, жертви на злоупотреби и измами, възрастни хора (над 65+) в тежко здравословно състояние. Повечето от тях са без никакви доходи, трайно отпаднали от пазара на труда или никога не са работили, не получават социални помощи, нямат здравни осигуровки и личен лекар, нямат лични документи.

Апелът е към бургазлии да дарят стари, но запазени зимни мъжки спортни дрехи. Нужни са всякакви размери.

ВАЖНО! 

  • Даренията си може занесете в Дневния център на сдружение „Каритас - клон Бургас” в к-с „Бр. Миладинови“ бл 57, вх. 8, партер, всеки делник от 9 до 14 часа
  • За повече информация може да позвъните на тел. 0884 226 263 – Десислава Горанова 
  • Събирането на дрехите започна от 6 декември и ще продължи до Коледа
повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Бургас иска държавен терен за археологически и термален парк в Акве калиде

Община Бургас ще поиска от държавата терен за изграждането на културно-исторически комплекс „Археологически и термален парк Акве калиде – Бургаски минерални бани“. Това стана възможно след като на последната общинска сесия бургаските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов.  Проектът включва три основни зони – археологически парк,..

публикувано на 21.05.25 в 14:00

„Лозово“ отбелязва 105 години с празнична програма и спортни събития

Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..

публикувано на 21.05.25 в 12:30

РИМ – Бургас с близо 8 000 посетители през Европейската нощ на музеите

Близо 8 000 души посетиха експозициите и дворовете на бургаския музей по време на тазгодишната Нощ на музеите, която се проведе на 17 май. Въпреки променливото майско време, граждани и гости на града се стекоха, за да се насладят на богата програма от изложби, концерти и ревюта.  В Етнографската експозиция на РИМ – Бургас беше поставено началото на..

публикувано на 21.05.25 в 12:00

„Слънчев бряг“ АД възстанови владението върху имот, ползван от частен хотел

„Слънчев бряг“ АД влезе във фактическо владение на имот от близо 2 000 кв. м в източната част на курорта, след като повече от десетилетие теренът е бил използван без правно основание от съседен хотел. Действието бе осъществено днес със съдействието на служители на ОДМВР – Бургас. От дружеството уточняват, че имотът е бил ползван за търговска дейност..

публикувано на 21.05.25 в 11:00

Рекордно шествие за 24 май в Бургас

Рекорден брой участници ще се включат в празничното шествие за 24 май в Бургас тази година. Очаква се по улиците на града да преминат 16 500 деца, ученици, студенти, духовници и културни дейци, които ще отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий. Шествието ще започне в 10:30 ч. от пл. „Тройката“, ще премине по ул. „Александровска“ и ул...

публикувано на 21.05.25 в 10:00

Христо Анестиев представя „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ в Бургас

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ ще бъде открита днес. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването морското биоразнообразие. Снимките са на Христо Анестев. Организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“ Откриването е от 11.30 часа..

публикувано на 21.05.25 в 09:39

Сливенският митрополит Арсений забрани икони да участват в нестинарски игри

На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри, които се организират по стар стил на 3 юни в Българи.В навечерието на празника Сливенският митрополит Арсений отправи архипастирско послание до  православните християни, в които ги призова да не участват..

публикувано на 21.05.25 в 08:31