Три месеца и половина изминаха от тежката катастрофа в Айтос, при която загинаха баща и двете му деца. Какво се случи, за да се обезопаси движението и да се намали възможността за подобни инциденти?
Различни експерти – на държавно и неправителствено ниво предлагаха различни мерки. От регионалното министерство веднага лансираха идеята за кантари, за камери за ограничаване на скоростта. На областния съвет за развитие пък приеха Северният обход на града да стане обект с регионално значение. От Института за пътна безопасност изготвиха цял проект, който включваше две кръгови кръстовища, до Асфалтовата база и пред Горското стопанство, знакова сигнализация, аварийна площадка и контрол на скоростта и тежестта на камионите. Предложиха и бетонови ограничители, тип „Ню джърси“, на тротоара около мястото на трагичния инцидент. Проектът беше предаден на Община Айтос и на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). (подробности вижте тук)
За съжаление, институциите само си прехвърлят топката, коментира Галина Димитрова от сформиралия се по този повод Инициативен комитет (ИК).
„Северният обход беше приет като обект с регионално значение от Областния съвет за развитие - и дотук. Дойдоха двама заместник-министри. Дойдоха, видяха, обещаха, казаха, че ще стартират необходимите процедури за изграждането на обходен път – и дотук всичко. Институтът за пътна безопасност (ИПБ) инспектира този участък, който е проблемен от години. Имаше мерки, които трябваше да бъдат изпълнени за намаляване на катастрофите, но, за съжаление, всичко остана на лист хартия“, посочи Димитрова.
Представители на ИК търсят контакт и с новия регионален министър.
Обърнахме се към пътната агенция, след като техен представител по време на обществено обсъждане, каза, че „работели в тази посока“. А днес ни отговарят:
„Определени са мерки за повишаване безопасността на движение, включително и проучване за изграждане на кръгово кръстовище на входа на гр. Айтос. Разглежда се и възможността за изграждане на кръгово кръстовище на входа на града до Асфалтовата база, като мярка за успокояване на движението. Обмислят се различни варианти за финансиране на тази дейност“, отговарят ни от агенцията.
Обаче отново се връщаме на изходната точка, която не само в този случай, създава проблеми. Колективната отговорност. Или безотговорност. От държавната агенция посочват, че инициирането и проектирането на кръстовище е в компетенциите на общината, а изграждането щяло да бъде на база споразумителен протокол между двете институции. Това е и ябълката на раздора – чий ангажимент е пътя. Той е републикански, но се поддържа от общината. Кой какво точно поддържа и как не е много ясно.
От агенцията допълват:
„Изпълнените до момента мерки за повишаване на безопасността включват полагане на пътна маркировка и пътни знаци, ограничаващи максимално допустимата скорост на движение между Асфалтовата база и началото на населеното място, монтирани са и пътни знаци „Опасен наклон. Премини на по-ниска предавка“. Определени са две аварийни отбивки за тежкотоварни автомобили с аварирала спирачна система при 90-ти и 91-ви км на път III-208 Айтос – Дъскотна в посока Айтос, които са разчистени и обработени. Предстои сигнализирането им с пътни знаци Ж18 „Пътна лента със съоръжение за аварийно спиране“ с допълнителна табела Т17 с текст: „При авария отбий вдясно“.
Именно за тези аварийни отбивки граждани на Айтос сигнализираха, че повече създават опасности, отколкото да спомагат за подобно спиране, защото, ако се наложи да е аварийно, то ще доведе до тежки катастрофи.
Очаквам до края на януари институциите да заработят по отношение на пътната безопасност в Айтов. Това коментира пред БНР-Бургас областният управител Мария Нейкова. До момента, единствено от МВР са ме инфомирали, че са предприели мерки за ограничаването на скоростта, посочи тя:
„По отношение на пътната безопасност, следваше, от страна на Областното пътно и от страна на общината, да предложат вариант как да бъде решен този проблем. Очевидно е, че става въпрос за републиканска пътна мрежа, която е предоставена за стопанисване и управление на общината. И тук има правен вакуум, който не позволява на общината да осигури средства. Изключително много разчитам на много добро взаимодействие от страна на кмета на Община Айтос и на Областното пътно управление, за да може вече този въпрос да бъде поставен пред АПИ“, коментира проф. Нейкова.
Ако не бъде намерено решение до края на януари, ще предприема и по-сериозни мерки по отношение на заинтересованите институции, посочи областният управител. И аз, и хората очакваме действия, категорична е тя.
Обърнахме се с редица въпроси и към Община Айтос още преди седмица.
Ще ви припомним, че и ИПБ изготви безвъзмездно проект с краткосрочни и дългосрочни мерки и го предостави на общината и пътната агенция. И всичко остана само на хартия. От администрацията на кмета Васил Едрев все още не са ни отговорили.
Но, за съжаление, отново се затвърждава максимата „всяко чудо за три дни“. Дори и човешките жертви не могат да разклатят солидната система за прехвърляне на отговорност между институциите.
Районната прокуратура в Бургас внесе искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо мъжа задържан за наръгването на жена. Задържаха мъж намушкал с нож жена в Бургас Инцидентът се случи в Бургас на бул. „Демокрация“. След битов скандал 42-годишната жена бе наръгана с нож над китката на дясната ръка. Тя претърпя..
Става дума за обществена поръчка от 2017 година за проект за реставрация на стенописи и архитектурни детайли на църква от 12 век, която се смята за исторически и културен паметник в България, финансирана по трансграничната програма за сътрудничество INTERREG IPA. Разследването показва, че фирмата, спечелила търга, не е имала необходимия опит за..
Служители на митнически пункт Лесово задържаха 11 610 контрабандни „маркови“ стоки при проверка на товарен автомобил. Сред тях са спортни екипи, шалове, чанти - всички с обозначения на световноизвестни марки. Товарният автомобил с турска регистрация е пристигнал на 20 ноември около 22:40 часа. Водачът му, турски гражданин е представил..
Бургазлийка заби колата си в бетонна колона на пътен възел "Юг", в опит да се включи в него от комплекс "Меден рудник" в посока Созопол. Катастрофата е станала малко след 21часа снощи, съобщават от полицията. 43-годишната шофьорка е с контузия на гръдния кош и корема. Прегледана е в областната болница и е освободена за домашно лечение...
Покрив на жилищна сграда гори в Свети Влас, потвърди за БНР-Бургас директорът на РДПБЗН Бургас старши комисар Николай Николаев. Сигнал за горяща тераса е получен около 12:30 часа днес. На адреса е пристигнал екип на пожарната от Несебър. Огнеборците установяват, че гори част от стая на четвъртия етаж на сградата. Огънят..
63-годишен мъж е задържан от полицията в Сливен за кражба на 10 хиляди евро от частен дом, златни накити и други суми в лева и паунди. Мъжът е предал доброволно откраднатите суми - 10 хиляди евро, 3 хиляди лева, 200 паунда, златни накити и други вещи. В хода на разследването се установява, че задържаният е съпричастен и към други престъпления,..
КАТ Бургас няма да може да предоставя административни услуги на гражданите. Причината е възникнала техническа неизправност. Няма да могат да се подават и получават свидетелства за управление на МПС, регистриране на МПС, спирането му от движение и други до отстраняване на проблема.
Жена на 42 години е била намушкана с нож от 42-годишен извършител, съобщи областният говорител на полицията в Бургас Цветелина Рандева. Инцидентът е..
Бургазлийка заби колата си в бетонна колона на пътен възел "Юг", в опит да се включи в него от комплекс "Меден рудник" в посока Созопол. Катастрофата е..
19-годишен сирийски гражданин с хуманитарен статут, живеещ в София, самокатастрофира след гонка с полицията. От ОД на МВР Бургас уточняват, че момчето..