Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хотелиери повишават с до 15% цените след Нова година

Хотелиери повишават цените на нощувките до 15% след Нова година. Промяната е заради инфлацията и три пъти по-високите цени на електроенергията. 


Предсезон няма да има и през следващата 2022-а година. Първите туристи по Южното Черноморие, които обикновено идват от Израел засега нямат направени резервации. Оптимистичната прогноза е да посрещнем първите чуждестранни гости в Слънчев бряг след 15-и май. Реално, обаче, никой не очаква хотелите да се напълнят преди 1-и юли.


11 хотела в най-големия ни туристически комплекс по Българското Черноморие -Слънчев бряг са обявени за продажба от банките.  Хотелите, които се готвят да отворят този сезон, ще повишат цените на нощувките с до 15% след нова година. Дали това ще е единственото повишение, обаче, никой не може да прогнозира. 

"За съжаление, ранни записвания тази година все още няма. Друга година по това време едно 30% от хотела е продаван. Хората са изключително много наплашени за втора поредна година. Изобщо не знаем дали ще има резервации въобще. Цените набъбват нагоре. Хората се страхуват, не знаят какви ще им бъдат заплатите. Много е зле с резервациите", разказа хотелиерът Румен Мончев.

Той споделя, че ще се опитат цените на нощувките ще бъдат повишени минимално с около 7%-10%. Но, според него, по-вероятно е да скочат с 20%-30%.

"Ще спечелят тези, които в момента си направят резервации, защото цената ще бъде ниска и неориентирана. Който иска да си направи резервация сега, защото след април - май никой не знае какви ще са цените."

Хотелиерът Георги Тръпков е категоричен, че пазарът налага повишаването на цените за нощувките.

"Вдигнати са значително текущите разходи по отопление на обектите, на вода, климатизация. Значително скочиха цените на ред продукти. Но основното е, че електроенергията е шок като цена. Тя е три пъти над цената", споделя Тръпков. 

Веселин Налбантов информира, че ако не се повишат цените, ще работят под себестойността на продукта. 

"Винаги има опасност новите по-високи цени на туристическите пакети да доведат до отлив на туристи. Когато е в пакет, винаги гледаме да добавим и услуга, която да тушира тази разлика в увеличението на хотелското настаняване", коментира туроператорът Яница Динева. 

И Динева потвърди, че ранни записвания няма и реално новият туристически сезон няма да започне преди 1-ви юни.

От туристическия бранш очакват да има засилена рекламна кампания на страната ни в традиционни пазари като Великобритания, Германия, Русия и Полша. За хората, които ще договарят организираните туристи за летния сезон е много важно мерки, изискванията и ограничения да не се променят, както беше през първите 2 години на пандемията. За поредна година, обаче, хората от бранша са категорични, че отново ни очаква непредсказуем летен сезон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма шивачи, заварчици и кранисти на пазара на труда

Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях.  Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..

публикувано на 08.11.24 в 14:03

Квотата на България за улов на калкан в Черно море се увеличава с 10%

През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..

публикувано на 08.11.24 в 10:55

Богдан Богданов: Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим"

Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..

публикувано на 08.11.24 в 10:39

За догодина трябва да се мисли как ще се ограничи сивия сектор и повече реклама на страната ни

Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..

публикувано на 07.11.24 в 16:31

Поредица от срещи за стратегия за рибарството предстоят в Болярово, Елхово и Тополовград

Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..

обновено на 07.11.24 в 13:25

"Лукойл" отрече да води преговори за продажба на "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум

Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...

публикувано на 07.11.24 в 13:18

Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.

През 2023 г. средната годишна заплата на пълно работно време за работещите в ЕС е била 37 900 евро, което представлява увеличение от 6,5% спрямо 35 600 евро през 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Сред страните от ЕС най-високата средна годишна заплата на пълен работен ден е отчетена в Люксембург (81 100 евро),..

публикувано на 07.11.24 в 13:07