2007-а година. Българите поставят своеобразен рекорд по усещането си за бедност, неудовлетвореност, недоверчивост и липса на самокритичност в целия ЕС, показват резултатите от европейско социално изследване. Подозрителни сме към ближния си, а в същото време всеки четвърти има високо мнение за себе си. Най-големият страх на българина е как ще живее на старини.
2010-та година. Българите са най-нещастните европейци. Ценностната им дезориентация, в сравнение с другите европейци, се проявява в неумението да се усмихнеш на непознат на улицата, в навика да не се съобразяваш с норми и закони, в бягството от самоуправлението, тоест от свободата, отбелязват тогава анализатори.
2012-та година. Българинът е средно щастлив, но се бои да го показва, твърди проучване на Института за социални изследвания и маркетинг. Мнозинството-55% предпочита да не признава щастие било, защото очаква негативни реакции у околните, разбирай завист, било от суеверие. За нещастни смятаме не толкова себе си, колкото другите около нас.
2017-та година. Българинът е нещастен, но корав и търпелив. Основен фактор за нещастието ни е това, че сме част от клуба на богатите и се сравняваме с тях, смятат социолозите.
2019-та година. Българинът е най-неудовлетворен от живота, сочат данни от проучване на Евростат. Той става все по-голям оптимист, но остана нещастен. Най-ниското ниво на щастие е регистрирано в Латвия, следвана от България, където нивото на щастие е едва 35%.
Чудесен сборен портрет на българина през годините. И през 2021 година, за съжаление, нямаме новина. От 2007-а досега сменихме правителствата на Сергей Станишев, на Пламен Орешарски, на Бойко Борисов -1, 2 и 3, няколко служебни и финишираме с т.нар. правителство на промяната на Кирил Петков. Промяна обаче в нагласите ни към света и себе си почти няма. В оповестеното тази седмица проучване на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“, българите оставаме в топ 3 на най-големите песимисти за бъдещето. Пред нас е само южната ни съседка Турция. 64% от сънародниците ни очакват икономически трудности за страната през 2022 година, едва 6% вярват в просперитета на България, а 19% не очакват промяна. Проучването е проведено в периода октомври-декември. На този фон светъл лъч е отчетеното от „Галъп“ малко повишаване на усещането за лично щастие. 45% от запитаните българи заявяват, че се чувстват щастливи. 10% се определят като нещастни, а 43% казват, че не се чувстват нито щастливи, нито нещастни. Сигурно затова сме единствената нация в света, която на протоколния, рутинен, изискващ просто любезен отговор въпрос за начало на разговор „Как си?“, отговаря с „Горе-долу“. Е-"горе" или "долу", хайде да се определим! Само така ще разберем към какво се стремим и какво искаме, после ще дойде и следващата стъпка как да го постигнем. Сега е моментът, обратното броене към новата 2022 върви...
* Тезите за нагласите на българите спрямо щастие/нещастие/удовлетвореност са от изследвания, популяризирани в медийни публикации през годините
Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас. На 18 февруари (вторник) в 17:00 часа в Културен център „Морско казино“ ще бъде открита „Места на памет. 1873-1937 г.” Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и..
Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента. "При нас има замразени..
Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март. Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни Даниела Христова от..
Втора среща по намерението на община Поморие да подмени дървета в центъра на града предстои днес. Тя е от 18 часа залата на Народно читалище „Просвета 1888“. Присъстващите на първата среща не одобриха идеята за премахване на 60 дървета Гинко Билоба, преместването им в Ахелой и замяната им с вечнозеления вид илекс. Посочената причина бе..
От 12 ч. днес (5 февруари) се въвежда временна организация за безопасност на движението в две отсечки от пътя Лозарево–Прилеп поради преминаване на тежка механизация за ремонта на жп тунела и линията Карнобат–Синдел. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. В тази връзка шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и ограничение на скоростта..
Община Царево съобщи, че общинският път на село Бродилово ще бъде временно затворен за извършване на основни пътни дейности. Ограничението на превозните средства ще бъде в сила от днес до 7 февруари, за времето между 09:00 и 17:00 часа всеки ден, за да се осигури безпрепятствено полагането на първия слой асфалт. Шофьорите и пешеходците трябва да..
Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Сливница“ и ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий". Ограничението ще е в сила от днес 05.02.2025 г. (сряда) до 18.02.2025 г. (вторник). Там ще бъде въведена а временна организация на..
Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия "Май“ в Сливен. Експозицията е..
Водата ще бъде спряна на няколко места в Бургас, уведомяват от ВиК. Причината е аварии, които трябва да се отстранят. До тогава са възможни прекъсвания..
От ВиК-Ямбол предупреждават жителите на град Стралджа и селата Лозенец, Атолово и Воденичане, че от 4-ти до 9 февруари водата, достигаща до потребителите в..