Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

In memoriam:

Жива Кюлджиева написа текстовете на 1500 златни шлагера

Документалната лента за нея ще бъде показана в програмата на "София филм фест"

3
Снимка: Архив/Петър Гайтанджиев


„Обичам мелодичната песен, която без дидактика да ти внуши добродетел, едно хубаво чувство към хората, поклон към природата, така че в моите песни най-много се радвам, че е имало добър синхрон между текст и музика, които са стоплили сърцата на много хора!“ Думите са на Жива Кюлджиева по повод обявяването й за почетен гражданин на Бургас през 2016-та година. Припомняме си ги дни след нейната смърт-на предела между старта и новата година като че ли не можахме да отдадем дължимото на тази толкова талантлива и интересна жена, оставила трайна следа в българската популярна музика.

Новината за кончината й съобщи в профила си във Инстаграм Йорданка Христова. Нейната песен „Тъмночервена роза“ е създадена по текст на Жива Кюлджиева.

Името й е свързано с най-големите хитове на българската попмузика. По нейни текстове са направени 1 500 от златните шлагери, изпълнени от Мустафа Чаушев, Маргарита Хранова, Йорданка Христова, Паша Христова, Лили Иванова, Кирил Маричков, Христо Кидиков, Жан Шейтанов, Емил Димитров, Мими Иванова, Развигор Попов, Мая Нешкова. В онези години изпълнителите често прибягват към кавър версии на чужди хитове. Благодарение на стиховете на Жива Кюлджиева десетки популярни на Запад шлагери успяват да прескочат Желязната завеса, за да стигнат до родната публика. Част от звездите споделят за работата си с нея в документалната лента „Жива Кюлджиева - свят, прегръщам те с песен”. Режисьор и сценарист на продукцията е Петър Гайтанджиев:

„Жива Кюлджиева е една прекрасна личност, много богата на култура и на духовност. Това е формирано от семейството й. Веднага намерихме общ език. Тя създава аура около себе си. Тя успя да види филма, много го хареса, с нея има няколко интервюта за начина по който се създава нейното творчество, темите, които я вълнуват.  Успяхме да разговаряме и с най-близките й хора.“

Филмът ще бъде показан в програмата на предстоящия „София филм фест“ в селекцията за неигрални филми „Златния ритон“. Ще бъде излъчен и по БНТ.

Жива Кюлджиева е родена в Бургас през 1932 г. в семейството на зъболекаря Богдан Брайков. Произхожда от известен български род, от който е и поетът Христо Ботев. По професия е рентгенов лаборант, но покрай съпруга си професионалния музикант Никола Кюлджиев, по-късно и редактор в „Балкантон“ влиза в „бранша“ и десетилетия наред става един от най-търсените текстописци у нас.

 Поетесата е удостоена с множество награди, в това число от конкурсите „Бургас и морето”, „Море и спомени”- Варна, „Златен кестен”- Петрич, „Златна лира” от Съюза на българските музикални и танцови дейци за изключителен принос за развитието на съвременната българска музика.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29