„Обичам мелодичната песен, която без дидактика да ти внуши добродетел, едно хубаво чувство към хората, поклон към природата, така че в моите песни най-много се радвам, че е имало добър синхрон между текст и музика, които са стоплили сърцата на много хора!“ Думите са на Жива Кюлджиева по повод обявяването й за почетен гражданин на Бургас през 2016-та година. Припомняме си ги дни след нейната смърт-на предела между старта и новата година като че ли не можахме да отдадем дължимото на тази толкова талантлива и интересна жена, оставила трайна следа в българската популярна музика.
Новината за кончината й съобщи в профила си във Инстаграм Йорданка Христова. Нейната песен „Тъмночервена роза“ е създадена по текст на Жива Кюлджиева.
Името й е свързано с най-големите хитове на българската попмузика. По нейни текстове са направени 1 500 от златните шлагери, изпълнени от Мустафа Чаушев, Маргарита Хранова, Йорданка Христова, Паша Христова, Лили Иванова, Кирил Маричков, Христо Кидиков, Жан Шейтанов, Емил Димитров, Мими Иванова, Развигор Попов, Мая Нешкова. В онези години изпълнителите често прибягват към кавър версии на чужди хитове. Благодарение на стиховете на Жива Кюлджиева десетки популярни на Запад шлагери успяват да прескочат Желязната завеса, за да стигнат до родната публика. Част от звездите споделят за работата си с нея в документалната лента „Жива Кюлджиева - свят, прегръщам те с песен”. Режисьор и сценарист на продукцията е Петър Гайтанджиев:
„Жива Кюлджиева е една прекрасна личност, много богата на култура и на духовност. Това е формирано от семейството й. Веднага намерихме общ език. Тя създава аура около себе си. Тя успя да види филма, много го хареса, с нея има няколко интервюта за начина по който се създава нейното творчество, темите, които я вълнуват. Успяхме да разговаряме и с най-близките й хора.“
Филмът ще бъде показан в програмата на предстоящия „София филм фест“ в селекцията за неигрални филми „Златния ритон“. Ще бъде излъчен и по БНТ.
Жива Кюлджиева е родена в Бургас през 1932 г. в семейството на зъболекаря Богдан Брайков. Произхожда от известен български род, от който е и поетът Христо Ботев. По професия е рентгенов лаборант, но покрай съпруга си професионалния музикант Никола Кюлджиев, по-късно и редактор в „Балкантон“ влиза в „бранша“ и десетилетия наред става един от най-търсените текстописци у нас.
Поетесата е удостоена с множество награди, в това число от конкурсите „Бургас и морето”, „Море и спомени”- Варна, „Златен кестен”- Петрич, „Златна лира” от Съюза на българските музикални и танцови дейци за изключителен принос за развитието на съвременната българска музика.
Повече чуйте в звуковия файл.В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града. Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название..
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в..