За да получат помощта производителите трябва да отговарят на определени условия. До 20 януари те трябва да изпратят попълнени таблици с информация за своите разходи за електроенергия, фуражи, производство на риба, за заплати и осигуровки. След това те ще бъдат предоставени на Министерството на земеделието и храните и държавата ще определи какви точно средства ще бъдат отпуснати за сектора.
В момента в риборазвъждането се наблюдава драстичен скок на цените на фуражите, а някои банки вече започват да предлагат и кредити за това, обясни председателят на Асоциацията БГ ФИШ Йордан Господинов. „Драстично се повиши цената на фуража и предстои от следващия месец според банкерите още увеличения на база на борсовите цени, световните, защото ние не можем да влияем нито на пшеницата, нито на слънчогледа, на соята. Това са добавки и основни компоненти за фуражите. Транспортните разходи за фуражите също растат. Фуражите се произвеждат също с електроенергия. Това е едното от перата, които силно ни притесняват. Ние рибата, която сме я заложили не можем да спрем да я храним, т.е. трябва да продължим да купуваме фуражи. Второто – електроенергията. Рибата е единствената храна, която се замразява дълбоко, шоково и се съхранява при -21 градуса. Това е свързано с много разход на електроенергия“, поясни той.
Господинов допълни, че след поредица от разговори с Министерството на земеделието и храните е изготвена таблица, в която иска да бъде попълнена информация за разходите за фураж на едно стопанство. „Това е един измерител, който може да бъде компенсиран, защото фуражът е закупен с фактури. Не може да е закупен 10 000 тона фураж, а да е отгледан примерно 1000 тона риба, защото коефициентът е приблизително 1 към 1. Има таблици, по които се изчислява колко фураж е закупен, колко е изразходван, а не да е препродаден и същевременно колко риба е произведена и продадена през системите, които гарантират плащане на данъци и прозрачност. Ние настояваме за помощ de minimis и тя да бъде дадена на базата на изхранен фураж/произведено количество риба. На произведено количество риба няма как да се плати, защото това ще бъде в нарушение на европейското законодателство“, обясни той.
Очаква се схемата да бъде реализирана още в първото полугодие, допълват от Асоциацията БГ ФИШ.
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и ресторантьор с повече от 40 години практика, собственик на първия частен хотел в Поморие. Ресторантьорството не е пица на парче , не е дюнер кебап, подчертава той. "За една продукция от 25 лева..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
Министерство на околната среда и водите започна процедура за увеличаване на площта на поддържан резерват „Пясъчната лилия“ в землището на Созопол. Предвижда се включването на два нови поземлени имота . Екоинспекцията в Бургас обяви, че на 26 февруари е насрочено заседание, на което ще бъдат разгледани постъпилите становища относно..
Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот . Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на..
Руската компания "Лукойл" е предприела действия за продажба на своите български активи през юни миналата година, обяви в Народното събрание премиерът Росен Желязков. Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата. Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на..
Необходимостта от въвеждането на Туристически гаранционен фонд, борбата със сивия сектор и насърчаване на културния и конгресния туризъм бяха основните теми на среща между туроператори и новият министър на туризма Мирослав Боршош. Представителите на бизнеса определят гаранционния фонд като ключов за осигуряване защита на потребителите. На срещата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси..