Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение "Зелена Странджа" и природолюбители

С поход отбелязват 27 години от създаването на ПП "Странджа"

Маршрутът ще е в защитената местност Парория

Снимка: сдружение "Зелена Странджа"


Сдружение "Зелена Странджа" по традиция ще отбележи годишнината от обявяването на природен парк Странджа с поход. Той ще се проведе в неделя /23 януари/.

Тази година, ден преди парк Странджа да навърши 27 години маршрутът ще е в защитената местност Парория, съобщи Владимир Димитров от сдружението:

„Това е сърцето на Странджа, там където в началото на 90-те години на миналия век първоначално възниква идеята за обявяване на голяма защитена територия, за да се стигне до създаването на парк Странджа през 1995 г. Това е район, изпълнен с паметници на богатото културно и историческо наследство на тази уникална планина и най-много вековни гори."

Участниците ще тръгнат от село Калово и ще  навлязат в защитена местност "Парория". Тя е обявена през 1991 г. и съхранява част от най-запазените вековни дъбови гори в Странджа. В района на селото има и много параклиси. Ще се премине част от опознавателния маршрут на ДПП "Странджа", посветен на хищниците, който е с начало от село Заберново и навлиза в ЗМ "Парория". Ще бъдат посетени и два тракийски долмена от IX - VII в. пр. Хр. Преходът е общо 13 км. 

Предвидено е по време на похода домакините от ПП "Странджа" да разкажат как е създадена най-голямата в България защитена територия и какъв е приносът й за опазването на природата и развитието на природосъобразния туризъм в Странджа през тези 27 години.
повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росина Генчева представя дизайнерски огледала в Бургас

"Огледалце, огледалце, кажи коя е най-красива на света?", попитала мащехата огледалото, а отговорът не й харесал. Огледалото освен образа ни, отразява и самооценката ни. Превърнало се е във важна част от бита ни без която не можем. Изложба на дизайнерски огледала дава нова интерпретация на традиционния аксесоар. Росина Генчева е създател на..

публикувано на 30.06.24 в 09:02

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

Днес е втория ден от първото издание на Палеоуикенд в Бургас. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия назад. Ще научите интересни неща за видовете фосили, динозаврите, произхода на африканската савана и още много. Савани с жирафи, слонове и маймуни: Палеофест в..

обновено на 29.06.24 в 07:50

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02