Над 200 000 са водолюбивите птици у нас. Това са резултатите от проведеното този януари 46-то преброяване. За 4 дни, 42 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българска академия на науките, ловни сдружения и представители на други неправителствени организации, успяха да обходят и съберат данни за зимуващите птици в над 200 влажни зони у нас.
Традиционно основната концентрация на птици бе регистрирана по Черноморското крайбрежие, както и в някои големи вътрешни язовири. По-малко бяха те по Дунав Голяма част от малките язовири и рибарниците бяха замръзнали. Въпреки това беше установена по-висока численост на зимуващите водолюбиви видове птици, в сравнение с миналогодишното преброяване – 90 вида с обща численост от 206 688 индивида.
Екипите успяха да наблюдават и преброят 5851 големи белочели и 32 от световно застрашените червеногуши гъски, като за сравнение през миналата година техният брой е бил 2017 големи белочели и 48 червеногуши гъски, а през 2020 г. – 3300 големи белочели и 322 червеногуши гъски. Ненадминат остава резултатът през 2013 г., когато бяха установени рекордните за България над 54 000 червеногуши гъски.
Трите най-многочислени наблюдавани вида водолюбиви птици са- зеленоглавата патица (43 165 инд.), обикновената лиска (28 514 инд.) и световно застрашената кафявоглава потапница (26 206 инд.). Към момента са обработени малко над 90% от данните, които показват, че общата численост на установените водолюбиви видове птици е 206 688 инд., като по време на преброяването през 2021 г. техният брой е бил 190 147 инд., а през 2020 г. - 226 636 инд. Тези числености са далеч по-ниски от установените в предишни периоди. Например през 1999 и 2000 г. водолюбивите птици у нас са наброявали съответно 404 410 и 652 418 инд.
От световно застрашените водолюбиви видове, освен червеногушите гъски и кафявоглавите потапници, са установени: 4 ушати гмуреца, 1112 тръноопашати потапници, 2 кадифени потапници в язовир Огоста и 1490 средиземноморски буревестника. Сред интересните наблюдения са голяма черногърба чайка в района на Северното Черноморие, 849 къдроглави пеликани, 17550 малки корморана и 84 големи черноглави чайки в района на Бургаските езера, един розов пеликан в язовир Розов Кладенец, 9 белооки потапнци на язовир Овчарица и 173 червени ангъча по река Дунав при село Попина. Общо за страната бяха регистрирани 29 морски орела, които са вид от Червената книга на България. Освен това бяха наблюдавани и видове, които не са характерни за зимните месеци у нас – една гривеста чапла по река Огоста, 31 малки бели чапли, 11 бели и 18 черни щъркела в Южна България, две гривести и една речна рибарка от района на Бургас.
Почти всички екипи използваха мобилното приложение SmartBirds Pro за въвеждането на данните, с него бяха събрани близо 7000 записа, което спомогна изключително много за бързото обобщаване на резултатите.
Възрастен мъж на 96 години пострада след пожар дома му, в бургаския к-с „Братя Миладинови“, съобщи Областната дирекция на полицията. Индцидентът е от вчера, когато във Второ Районно управление - Бургас е съобщено за пожар в апартамент, на шестия етаж, в бл. 70. Огънят е потушен от осем огнецборци и два противопожарни автомобила, но напълно са..
От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) информират за частично затваряне на републиканския път Царево-Варвара-Ахтопол-Синеморец-Резово. Днес, от 10:30 ч. до 15 ч. ще бъде ограничено преминаването в едната лента в участъка Царево-Ахтопол, в района на Царево / при 4+492/(района на т.нар. „Далян Лафина“). Временната организация е за ремонт..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по европейски проект. В него първоначално са работи 15 души. След приключване на проекта, поради невъзможност да се плащат заплати, работниците са освободени, а дейностите в предприятието продължават..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..
За поредна година в лозовите масиви край Камено ще бъде отбелязан Трифон Зарезан. На 14 февруари празничната програма ще започне с възстановка на обичая и зарязване на лозята. В 10:45 ч. шествието ще се отправи от площада пред сградата на Общината към лозята в посока село Кръстина. Ритуалът по зарязване на лозята ще бъде от 11.00 часа на..
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата падна с 0,22 процента до 2,261..
Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация. Обслужването на..
Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Улица в Бургас да носи името на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Документацията за това е внесена от заместник кмета с ресор култура..