Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В резултата на енергийната криза

В пъти по - високи сметки за отопление в училищата в Бургаско (обновена)

Директори искат нова стратегия за финансиране на училищата

От началото на годината училищата се оказаха с високи сметки за отопление, заради увеличението на цените на ток, газ и пелети. Как се справят в тази ситуация? Могат ли да осигурят нормален учебен процес? Какъв е изходът от тази ситуация?  - въпросите зададохме към директорите на две бургаски училища.

Най – голямото бургаско училище „Бр. Миладинови“ има в пъти по - висока сметка за газ. Значително увеличение има и при сметката за електроенергия. Нужни са допълнителни средства, за да оцелеем, коментира директорът Бочко Бочев:

„Последната ни сметка за газ е за декември и е 15 500 лв, а през 2020 г. сме платили 5 500 лв. Тогава сме платили ток – 1 300 лв, а за декември 2021 г. сумата е вече 5 200 лв. Засега  плащаме на време, защото знаете, че ако не се плати следва изключване. Ние не можем да допуснем децата да бъдат на студено и на тъмно, все пак не живеем в каменната епоха и трябва да осигурим нормални условия за обучение!“  

Необходима е нова стратегия за финансиране на училищата, защото при тези завишени в пъти разходи, ние не можем да се справим при досегашните бюджети, добави Бочев.

повече може да чуете в звуковия файл:

В основно училище „Найден Геров“ отоплението е на пелети, по договор до края на миналия месец те са доставяни на старите цени – 500 лева за тон, а сега вече цената ще е 720 лв. Това ще утежни бюджета ни и само с икономии няма да можем да се справим при тази ситуация, коментира директорът Лазар Налбантов:

„Все още имаме налични пелети на старата цена, но в един момент, от средата на месеца ще започнем да ползваме пелети на по – високата цена. На този етап се справяме с разходите като на магия, но проблемът си остава и трябва да бъде решен от държавата.“

Според Налбантов нужно е значително увеличение на стандарта за издръжка на училищата и те трябва да са защитени институции.  повече може да чуете в звуковия файл:



Не е по различна ситуацията и в училищата  в региона.

В  училище „Христо Ботев“ в Карнобат очаква сметката за ток на учебното заведение  за януари да е до 3-4 пъти по – висока от досегашните. До декември те са имали договор с енергоразпределително дружество и са плащали по договорените по – ниски цени, но сега ситуацията е друга, посочи директорът Иван Стоянов:

„Училищата сме в ситуацията на изключителна непригодност, още повече ние не виждаме и какво ще бъде увеличението на единните разходни стандарти през 2022 г., за да можем да преценим дали ще можем да се справим с цената на тока или не. В края на годината получихме едни пари, с които трябва да покрием разходите за високите цени на електроенергията, за увеличените цени на стоки и услуги и за ковд мерките, но просто това няма как да стане!“

Поблемът е, че все още няма яснота за бюджетите на училищата през тази година и е много трудно ръководителите им да планират разходите, отбеляза още Иван Стоянов.

Близо 4 пъти по – висока сметка за ток са платили в училище „Светлина“ в айтоското село Тополица . Там се обучават 74 ученика,  отоплението е с локално парно на твърдо гориво, съобщи директорът Тодорка Русинова:

„Като киловатчасове ние имаме едни постоянен разход, а сега сметката ни е 1 173 лв, което е 3 пъти повече. Тези разходи не са планирани, колкото и да сме били предвидили няма как да предвидим такъв скок и такава разлика в цените! Няма значение колко голямо е едно учебно заведение и колко ученика има, навсякъде трябва да е топло и светло за децата".

Според Русинова държавата трябва да компенсира завишените разходи на училищата.

повече може да чуете в звуковия файл:

След извънредно заседание на правителството през тази седмица беше обещано, че бизнесът, училищата и болниците ще получат компенсации за високата цена на тока за декември и януари. За декември помощта е 130 лв./MWh, а за януари – 250 лв./MWh. Предвидените 450 млн. лв. ще подпомогнат над 630 хил. клиенти. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Павлина Върбанова: Живеем в отровна езикова среда

„Едно от най-тревожните неща, които наблюдаваме в последно време, е отровната езикова среда, в която живеем и която се отразява на всички ни, включително и на младежите, на зрелостниците. Как можем да провокираме у тях интерес, ако щете и любов, към родния език, когато същият този език се използва по толкова долнопробен начин? Имам предвид..

публикувано на 30.05.24 в 17:10

Издателството на Софийския университет със свой дом в Бургас

Научната литература на Софийския университет вече има свой дом в Бургас. Книгите на издателството на Алма матер са част от пространството на градската библиотека. Научна, научнопопулярна, художествена и учебна литература на български и на чужди езици, справочници, списания, годишници с трайно място в националната ни книжовна култура..

обновено на 30.05.24 в 14:06

11 отбори ще участват в Световното първенство за водородни автомобили в Бургас

Рекорден брой ученически отбори от страната ще се състезават на 8 юни в Бургас за място на Световното първенство за водородно задвижвани автомобили.  Националното състезание Horizon Grand Prix 2024, чиито домакин ще бъде морският град, ще бъде от 11.00 часа в спортна зала „Младост“. Професионална гимназия по транспорт в Бургас с дебют на..

публикувано на 30.05.24 в 11:04
Наталия Митева, зам.-министър на образованието.

МОН разширява възможностите за обучение чрез изкуствен интелект

Разширяване на възможностите за обучение с помощта на изкуствения интелект планира Министерството на образованието и науката, стана ясно от думите на зам.-министър Наталия Митева на националния форум EDU Burgas - „Изкуствен интелект и социално – емоционално учене“, който се провежда днес и утре в морския град. „Ние говорим с..

публикувано на 29.05.24 в 17:44

Бургас ще е домакин на образователен форум за изкуствения интелект

Близо 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие във второто издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas „Вдъхновители на образователни трансформации“, който ще се проведе на 29 и 30 май в Конгресния център до Морска гара. Национален форум EduBurgas е инициатива на РУО-Бургас и..

обновено на 29.05.24 в 08:13

Почти половината ученици няма да работят това, за което са учили

Институтът за пазарна икономика публикува анализа си за 2024 г. „Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024“. Чрез индекса се измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката. Изчисленията позволяват да се проследи и връзката между образованието и пазара на труда на..

публикувано на 28.05.24 в 16:41

Бургаско училище ще обучава дрогеристи по австрийска програма

Бургаско училище ще обучава ученици по професията "дрогерист" по австрийска програма, съобщи общината. Първият прием по специалността след 7. клас ще е през  предстоящата учебна 2024–2025 година в Професионалната гимназия по хранителни технологии "Акад. Н. Д. Зелинский". Официалното ѝ наименование в списъка с професиите е " Консултант ĸoзмeтични,..

публикувано на 28.05.24 в 14:40