Нещастните случаи с паднали или скочили от високо, е по-висок в Бургас, отколкото в други области. Това е наблюдението на екипа на Отделението по неврохирургия в УМБАЛ Бургас, където се оперират, лекуват и наблюдават тези пациенти.
„В неврохирургията наистина има сезонност. С колегите си говорихме, че можем да създадем символичен календар, като годината започва с катастрофи, минава през черешобера, когато хората падат от дърветата, после идва летният сезон със скачането в басейни и „балконинга“, и завършва със сезона на орехите – през октомври", разказва д-р Стефан Шишков, настоящ началник на Отделението по неврохирургия в УМБАЛ Бургас.
Той пое ръководството на Отделението от началото на тази година, след като дългогодишният му завеждащ д-р Николай Недев се пенсионира. Амбицията на екипа е съхрани духа и организация на работа, наложени в отделението през годините, но и да разшири възможностите му, за да отговори на нуждите на пациентите от областта и сезонно пристигащите. „Все пак хората могат да почиват спокойно, знаейки, че в УМБАЛ Бургас, респективно и в нашето отделение, има лекари, които адекватно могат да се погрижат за тях и близките им. В днешно време туризмът е обвързан и с тези потребности на обществото“, добавя д-р Шишков.
Сред новите цели на екипа на Отделението по неврохирургия са закупуване на нова апаратура, повишаването на нивото в трето – най-високо, подобряване на битовите условия. „Връзката на доверие пациент-лекар минава в голяма степен и през условията, които предлага лечебното заведение, разбира се, които не са самодостатъчни“, подчертава д-р Шишков. Той дойде в Бургас преди няколко години от университетската болница в Стара Загора и прави някои сравнения, които са в полза на УМБАЛ Бургас. „Много голям плюс, който пациентите, които са били в други градове оценят, е централното топлоснабдяване и топлата вода. Дори стаите да имат нужда от ремонт, те са топли, всяка стая има собствен санитарен възел с топла вода, което не беше така в болницата в Стара Загора“, дава пример той.
В отделението отчитат увеличение на пациентите, както и „гостуванията“ на пациенти от други градове. За година преминалите болни са над 1000, а извършените операции - около 400 – понякога повече от една на ден. В последните месеци зачестяват също мозъчните и гръбначните тумори, диагностицирани за жалост по-късно, отколкото на лекарите би им се искало. Тук работят четирима специалисти и един специализант, предстои обявяване на нови места за специализанти.
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..
В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник. Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..
По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве. Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината. Деца от музикалните..
Само трима са общопрактикуващите лекари в 20-те населени места на община Болярово, а стоматолозите са двама, посочват от администрацията. На 7 април се отбелязва Международния ден на здравето. В навечерието му медицинските специалисти в крайграничната община засадиха бреза - символ на любовта към живота. Брезата беше засадена във вече..
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и..
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол...