Институциите трябва да помислят и да вземат своевременно мерки за обособяване на клинична пътека или процедура за постковидни усложнения. Това коментира пред БНР Бургас д-р Станимир Хасърджиев от националната пациентска организация. Липсата й в момента води до това да се използват други пътеки, което не е редно, изкривява се и статистиката.
„Често се случва някой да казва: приеха ме в болница с еди-каква си диагноза, но всъщност аз съм болен от съвсем друго нещо. Явно това в момента е спасителния вариант за много от тези пациенти. Те биват приети по други съществуващи вероятно клинични пътеки, което разбирате, че изкривява и статистиката, изкривява и въобще възможността човек да се лекува качествено, да търси правата си, ако нещо се обърка“
Лекарят посочва, че няма значение как ще наречем новият алгоритъм:
„Дали ще е клинична пътека, дали ще е процедура, как точно ще го наречем няма значение, важно е хората да получават наистина адекватни грижи навреме, не като отмине ковида, а сега“
Този проблем засяга много хора в България, защото се оказва, че последствията от ковида са разнообразни и понякога доста тежки, допълва д-р Хасърджиев.
Повече чуйте в звуковия файл:Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..