Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винопроизводители: Необходима е обща стратегия на лозаро-винарския сектор

Снимка: freepik.com

Виненият пазар е капризен и голяма роля играят традициите  на няколко големи държави, които са защитени от регламенти. Това каза винопроизводителят от Айтос Катерина Димитрова.  Тя от години отглежда био лозя край Айтос, а вече произвежда и био вино. 

Според Димитрова, българските вина са качествени и по нищо не отстъпват на световните образци.

"Трудно се влиза на такива пазари. В сравнение с тези утвърдени винарски държави, не само от Европа. Има много голяма конкуренция на качествените вина. Ние сме малка държава, нашите традиции бяха рушени през годините. Реално ние, без наша вина, трудно можем да се преборим с такава конкуренция от страна на утвърдените винарски държави от столетия."

Необходима е обща стратегия на лозаро-винарския сектор. Това посочи Даниела Стаматова, енолог на Винарска изба в Поморие. 

"Именно липсата на такава стратегия пречи да се развива този бранш и не трябва да бъде развитието парче по парче, година за година. Трябва да има ясна, визуализирана стратегия. Всички трябва да бъдат посланици не само на българското вино, но и на всички български продукти. В тази стратегия трябва да се включи винарския сектор, защото той изнемогва. 

Не може при изкопна цена за миналата година между 50 и 60 стотинки, лозарите да смогват и хората правят компромиси, оттам се получава компромис и с качеството."

Въпреки, че  българските вина заемат твърде малък сегмент на международния пазар, Даниела Стаматова е категорична, че родната продукция е на много добро ниво. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен турнир по футбол събира средства за отделението по педиатрия в УМБАЛ – Бургас

Шестото издание на благотворителния турнир по футбол на малки вратички събира средства за закупуване на апаратура за Първо детско отделение по педиатрия в УМБАЛ – Бургас. Зад благородната инициатива стоят бургазлиите Боян Дяков и Явор Жеков. Съорганизатори са Спортен център "Диалог 359 Арена",Община Бургас, включват се  и..

публикувано на 05.06.25 в 12:15

Отличиха най-активните бургазлии за разделно събиране на отпадъци

Днес е световният ден за опазване на околната среда. Община Бургас се включи с редица инициативи, обединени под мотото „Ние сме част от решението“, с което да отбележи този ден. Целта на инициативата е да се повиши информираността относно екологичните предизвикателства и гражданите да се ангажират с опазването на природата. В рамките на..

публикувано на 05.06.25 в 11:45
Снимката е илюстративна

Товарен влак е дерайлирал в Сливенско

Товарен влак е дерайлирал в междугарието на селата Кермен и Коньово, в област Сливен, съобщава Сливен инфо. От БДЖ информират, че временно движението на пътнически и товарни композиции в участъка е преустановено.  Наложила се е промяна на маршрута на движение на бързия влак Варна-Пловдив-София. Той се движи през гарите Зимница-Сливен-Тулово-Стара..

публикувано на 05.06.25 в 10:29
Община Болярово

Стартира обезопасяването на водните площи в Болярово

Предприемат се мерки за обезопасяване на водните площи и контрол на водноспасителната дейност на територията на община Болярово. Това се случва със заповед на кмета  Христо Христов. Целта е предотвратяване на инциденти през летния сезон, в  съответствие със Закона за водите и новата Наредба за водноспасителната  дейност. Забранява се къпането и..

публикувано на 05.06.25 в 09:00

Без ток е част от "Славейков" заради авария /ОБНОВЕНА/

Възстановено е електричеството в района на бл. 1 в ж.к. "Славейков" в Бургас, след като тази сутрин за няколко часа бе преустановено.  Това се случи заради авария на два електрически стълба, съобщиха за БНР Бургас от електроразпределителното дружество.  Без ток от 9 до 17 часа ще бъдат потребителите в селата Черни връх, Полски извор, Българи,..

обновено на 05.06.25 в 08:36
Плажът Алепу

Затварят пътя към Шофьорския плаж за няколко часа

Временно ограничение на достъпа до пътя към Шофьорския плаж (Алепу) се въвежда днес в часовия диапазон  от 9 до 12:30 и от 15 до 17 часа, съобщават от общината. Причината е провеждането на демонстрация на иновативни технологии за наблюдение, в рамките на пилотен проект, финансиран от Европейския съюз.  Проектът включва използване на мобилни командни..

обновено на 05.06.25 в 07:37

Огромни загуби за земеделците в Ямболско от градушките в края на май

Над 40 000 декара със земеделски култури са засегнати от падналата градушки в края на май в Ямболско.  До момента са подадени 53 заявления за подпомагане от селскостопанските производители.  Обезщетения ще се изплащат при 100 процента унищожена продукция, уточниха  от земеделското министерство.  Най-много поражения са нанесени на площи с пшеница - 22..

публикувано на 05.06.25 в 07:08