Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаската опера представя „Хубавата Елена“

Държавна опера Бургас

Държавна опера – Бургас представя комичната опера от Жак Офенбах „Хубавата Елена“. Спектакълът ще бъде на 24-ти февруари от 19 часа. Представлението е впечатляващо с достоверността в предаването на атмосферата на историческите времена, с пищното разточителство на празниците в древните храмове, философията на жертвоприношенията и въздействието на идеята за боговете. Красивите декори, характерни костюми и всеки един детайл от постановката, издържани изцяло в древногръцки стил, ще пренесат присъстващите в залата на Операта във времето преди Троянската война.

Зад пулта застава Цанислав Петков, концертмайстор е Христо Белчев.  За пореден път публиката ше оцени достойнствата на режисурата на доц. д-р. Александър Текелиев, сценографията на Борис Стойнов, великолепните костюми  на Цветанка Петкова-Стойнова и хореографията на покойния Гриша Роглев.

В образа на Хубавата Елена, кралицата на Спарта и съпругата на Менелай, отново ще се превъплъти  харизматичното мецосопрано Йоана Кадийска. Младата оперна певица е олицетворение на образа, който представя – с финес, вокално и актьорско майсторство. Лирични нюанси и топлота в тембъра, майсторски изградена динамика и артистизъм са характерни за младия тенор Яни Николов – в ролята на Парис, син на краля на Троя Приам. Баритонът Йордан Христозов излиза на сцената като Менелай, цар на Спарта, като изгражда гротесковия образ на измамения съпруг с много чувство за хумор.

В древните времена от началото на Троянската война ще ни пренесат и другите главни герои: в ролята на забавния Калхас, върховвен жрец на Зевс, ще бъде басът Диман Панчевв ролята на Меркурий, бог-вестител, ще бъде Мирослав Димитров, Калина Попова ще влезе в образа на Юнона, покровителка на брака и семейството. Лина Пеева ще се представи като Венера, богинята на любовта, Полина Бахчеванова ще бъдеМинерва, богиня на мъдростта, науката, занаятите и войната, Бранимир Недков, барито, влиза в ролята на Агамемнон, Цар на царете. В ролята на Орест, син на Агамемнон влиза контратенорът Димитър Арнаудов. Ролята в оригинал е писана за контратенор, но често се изпълнява от сопран, поради рядко срещания диапазон и височини в мъжкия гласов регистър. Басът Костадин Мечков се представя като Ахил, тесалийски герой, цар на Фтиотис, Милен Динолов и Любомир Тодоров ще бъдат Аякс I – цар на Саламис, и Аякс II – цар на Локрианс, Николай Николов – Филоком, слуга на Калхас,  Стефка Христозова – прислужница на Елена.

В постановка на комичната опера „Хубавата Елена“ вземат участие и артистичните състави на оркестъра, хоровия състав /с хормайстор Невена Михайлова/ и балета на Бургаската опера /с репетитор Галина Калчева/, помощник-режисьор е Петър Тихолов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски ученици с първа награда на фестивала „Родолюбие“ в Панагюрище

Вокалната група към ПГЧЕ „Васил Левски“ – Бургас спечели първа награда и златен медал на 20-ото юбилейно издание на Националния фестивал за млади изпълнители на българска патриотична песен „Родолюбие 2025“ в Панагюрище. Събитието се проведе по време на Лазаровден и Цветница, като събра над 400 млади таланти от цялата страна под мотото „Всичко..

публикувано на 15.04.25 в 16:30

Бургас ще бъде домакин на Дните на европейската музикална култура

Дни на европейската музикална култура ще се проведат в Бургас от 25 до 27 април. Събитието се организира от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ със съдействието на Министерството на културата и Областната администрация и с подкрепата на фонд „Култура“ на Община Бургас. В програмата са включени Националното..

публикувано на 15.04.25 в 14:30

Постановка „Болен здрав носи“ ще бъде представена в Поморие

Театралната школа „Талантино“ ще представи в Поморие постановката „Болен здрав носи“. Тя ще се играе днес 15 април 2025 г. от 18:00 часа в залата на НЧ „Просвета 1888". В спектакъла участват Борислава Иванова, Ясен Проданов, Стефан Маринов и Петър Хубеков. Двама пътуващи актьори изпадат в комична ситуация, защото се оказват неподготвени да..

публикувано на 15.04.25 в 11:00

Класическа музика и съвременно звучене в концерта на Роберта в Ямбол

Рок певицата Роберта ще изнесе концерт днес 15 април от 19:00 часа в Зрителната зала на Община Ямбол. В програмата са включени класическа музика и съвременно звучене. На сцената ще се качат Симфониета Шумен, младата певица Ника Михайлова и пианистът и композитор Филип Александров. Оркестрацията на творбите е дело на маестро Славил Димитров. Концертът..

публикувано на 15.04.25 в 10:40

Светлана Чиглайска представя новата си поетична книга в Бургас

Премиерата на втората поетична книга на Светлана Чиглайска ще се състои днес 15 април, от 18:30 часа в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Стихосбирката носи заглавието „Без вяра любовта е само дума“ и е подготвена с участието на редакторите Ваньо Вълчев и Динко Динков, и издателство „Либра Скорп“. Поетичният сборник предлага лирично..

публикувано на 15.04.25 в 10:20

Известни музиканти гостуват с мотивационен уъркшоп в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров"

Мотивационен Уъркшоп ще се проведе в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров" в Бургас на 15-ти и 16-ти април. Той ще е на цигуларката Мария Рамълчанова Иванов и пианиста Мартин Иванов. Тяхното сдружение „Амадеусите“, със седалище във Виена, Австрия, е неправителствена организация, която има за основна цел да реализира и организира различни..

публикувано на 15.04.25 в 09:40

Бургаската опера с Великденски концерт на Велики четвъртък

Великденски концерт, посветен на най-светлия християнски празник предстои в залата на Държавна опера - Бургас. Той през годините се е превърнал в традиционен. Ще бъде изпълнен Реквием от Моцарт и "Стабат матер" на Джовани Перголези. Зад диригентския пулт ще бъде маестро Йордан Дафов. Ще участват солисти, Оркестър и хор на операта, а..

публикувано на 15.04.25 в 09:20