Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен форум за електронното обучение се провежда в Бургас

Международен форум с образователни експерти от пет европейски държави се провежда в Бургас. Той е по проект „Компютърно мислене по време на СOVID 19“, финансиран по програма Еразъм +. 

Експерти в сферата на образованието от България, Румъния, Гърция, Турция и Испания участват в тридневен форум в Бургас. Те обменят опит в провеждането на електронно обучение по време на пандемия. Зам. директор на инспектората в град Ялова, Турция Ур Инан сподели, че при тях не се извършва тестване на учениците.

„90% от учениците успяха да се включат в обучението като държавата подпомогна за интернета, където нямаше. Със съдействието на министерството и частни фирми успяхме да осигурим лаптопи, осигурихме и дезинфектанти в училищата. Училищата останаха затворени около една година за целия период, след това минахме на ротационен принцип. За всички беше трудно, особено за децата със специални образователни потребности. Тази учебна година започнахме присъствено, не сме прекъсвали до момента“ 

Специалистът разказа още, че карантинирането на паралелки в Турция става едва след като се разболее и второ дете в класа. Няма и тестване на учениците в училище, мери се само температурата на децата.


Лоредана Пауни експерт в инспекторат по образование от Румъния посочи:

След тази пандемия учениците се повлияха негативно, изостанаха в образователния процес. За да успеем да преодолеем това създадохме контакт с родителите. За учениците, които нямат интернет материалите изпращахме по пощата. При нас учениците се тестват за ковид два пъти седмично, като това става вкъщи и резултатите се носят в училище. Сега вече е веднъж седмично. Ако в един клас трима ученици са болни тогава се карантинира“

Колеги от Гърция пък споделиха, че дори и детските градини са били в онлайн среда, но образователни пропуски не са отчетени. Георгиос Деспотополос, зам. директор в регионално управление на образованието заяви, че при тях дори и детските градини са минали на обучение от разстояние.

„Обучението в Гърция беше и дистанционно, и физическо. Когато имаше много положителни проби тогава училищата минаха в онлайн среда за няколко месеци през 2020 година. Нямаше много пропуски, като се върнаха децата. Тестване има два пъти седмично, като то се прави от родителите“


Началникът на регионалното управление на образованието в Бургас Виолета Илиева заключи, че по всичко личи, че при нас са приложени най-строгите мерки, със смяна на присъствено и обучение от разстояние, според епидемичната обстановка.

Бургаски учители ще подарят на колегите си от Румъния, Турция, Гърция и Испания 300 разработени онлайн уроци, които са излъчвани по време на пандемията в една от медиите.  Целта на тридневната среща е да се запознаем с методиката на правенето на уроци, тоест по какъв начин всеки учител е подготвял своя онлайн урок, подчерта Илиева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00