Международен форум с образователни експерти от пет европейски държави се провежда в Бургас. Той е по проект „Компютърно мислене по време на СOVID 19“, финансиран по програма Еразъм +.
Експерти в сферата на образованието от България, Румъния, Гърция, Турция и Испания участват в тридневен форум в Бургас. Те обменят опит в провеждането на електронно обучение по време на пандемия. Зам. директор на инспектората в град Ялова, Турция Ур Инан сподели, че при тях не се извършва тестване на учениците.
„90% от учениците успяха да се включат в обучението като държавата подпомогна за интернета, където нямаше. Със съдействието на министерството и частни фирми успяхме да осигурим лаптопи, осигурихме и дезинфектанти в училищата. Училищата останаха затворени около една година за целия период, след това минахме на ротационен принцип. За всички беше трудно, особено за децата със специални образователни потребности. Тази учебна година започнахме присъствено, не сме прекъсвали до момента“
Специалистът разказа още, че карантинирането на паралелки в Турция става едва след като се разболее и второ дете в класа. Няма и тестване на учениците в училище, мери се само температурата на децата.
Лоредана Пауни експерт в инспекторат по образование от Румъния посочи:
„След тази пандемия учениците се повлияха негативно, изостанаха в образователния процес. За да успеем да преодолеем това създадохме контакт с родителите. За учениците, които нямат интернет материалите изпращахме по пощата. При нас учениците се тестват за ковид два пъти седмично, като това става вкъщи и резултатите се носят в училище. Сега вече е веднъж седмично. Ако в един клас трима ученици са болни тогава се карантинира“
Колеги от Гърция пък споделиха, че дори и детските градини са били в онлайн среда, но образователни пропуски не са отчетени. Георгиос Деспотополос, зам. директор в регионално управление на образованието заяви, че при тях дори и детските градини са минали на обучение от разстояние.
„Обучението в Гърция беше и дистанционно, и физическо. Когато имаше много положителни проби тогава училищата минаха в онлайн среда за няколко месеци през 2020 година. Нямаше много пропуски, като се върнаха децата. Тестване има два пъти седмично, като то се прави от родителите“
Началникът на регионалното управление на образованието в Бургас Виолета Илиева заключи, че по всичко личи, че при нас са приложени най-строгите мерки, със смяна на присъствено и обучение от разстояние, според епидемичната обстановка.
Бургаски учители ще подарят на колегите си от Румъния, Турция, Гърция и Испания 300 разработени онлайн уроци, които са излъчвани по време на пандемията в една от медиите. Целта на тридневната среща е да се запознаем с методиката на правенето на уроци, тоест по какъв начин всеки учител е подготвял своя онлайн урок, подчерта Илиева.
Над 500 души участват в двудневния национален образователния форум EduBurgas. Третото издание на форума е на тема: „Училището - локални перспективи в глобалния свят“ и е посветено на важни теми, свързани с образованието, кариерното ориентиране, социалната ангажираност и глобалните предизвикателства в съвременното училище. „С тази конференция..
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas, който ще се проведе на 14 и 15 април в Конгресния център до Морска гара. Национален форум EduBurgas е инициатива на РУО-Бургас и Община Бургас, която има за цел да създаде..
28 отбора с ученици от 18 населени места у нас плюс отбор от Тараклия, Молдова са в Бургас, за да участват в първата лего лига и фестивал на легороботиката. Днес и утре морския град е домакин на събитието, което ще определи най-добрите отбори, които ще се представят на следващия етап от състезанието май месец в Гърция. Темата, която обединява..
Обучението по религия, независимо под каква форма ще бъде, е изключително полезно, това заяви в предаването "Булевард Демокрация" Константин Янков, областен координатор на Синдиката на българските учители в Бургас. В момента има издадени учебници и помагала за часовете по свободно избираема подготовка, където се учи религия. Темата не е нова, тя се..
Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..
През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас. По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..
От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения..
Над 500 души участват в двудневния национален образователния форум EduBurgas. Третото издание на форума е на тема: „Училището - локални перспективи в..