Какво е деменцията и как можем да намалим вероятността ние или наши близки да развием опасното заболяване? Буквално, от латински, преводът на името на болестта е „без ум“. При него се увреждат клетките на главния мозък и те постепенно умират и така атрофират цели мозъчни дялове. Тя се диагностицира трудно, с определени тестове, но, за съжаление, късно - когато човек вече е развил деменция.
Изучаването на нови езици е полезна превантивна мярка срещу развиването на болестта, коментира бургаският невролог Весела Петкова. Установено е, че хора, израснали в двуезична среда, развиват по-рядко и по-късно деменция, каза още тя и добави:
„И една от причините ползването на повече от един език и изучаването на нов език, например, да отлага деменцията е, че това ще стимулира формирането на нови неврони и невронни пътища. Едновременно с формирането на тези невронни пътища, при изучаването на нов език, се създават и укрепват и връзките между невроните. Което набира едни алтернативни мозъчни мрежи, които компенсират тези, които се увреждат по време на стареене и на деменция“, добави специалистът.
Когато държим мозъка активен, намаляваме опасността да развием деменция, посочи д-р Весела Петкова.
Именно в тази посока, с различни видове занимания, новосъздадената фондация "Невроезикова превенция срещу деменции“, ще помага на бургазлии да се борят с болестта. До момента, Петя Кирилова и Антонио Перес, работеха с моряци-ветерани по общинска програма, като ги обучаваха на испански език. Целта е да поддържаме мозъкът активен, посочи Кирилова:
„Програмата е създадена върху всичките когнитивни функции, с които работи нашият мозък. За да може той да се чувства активен и активността я правим, чрез различни упражнения. А кои са когнитивните функции? Те са паметта, вниманието, съсредоточаването“, поясни тя.
Освен обучение по испански език, вече ще предлагаме арт и музикална терапия, както и йога за възрастни, добави Петя Кирилова.
37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите 23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с..
37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия..