Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас откриха супер модерни научноизследователски лаборатории



Научноизследователски лабораторен комплекс бе официално открит днес в университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. По проект там са обособени три лаборатории, предстои оборудването на четвърта. Те са част от мащабния проект "УНИТе", който се реализира в пет висши учебни заведения в страната. 

Лазерен гравир и 3D – фреза са част от първата лаборатория, наречена  хетерогенни системи и реално време. В нея се използват различни апаратни  платформи, като се работи за тяхната оптимизация, обясни научният ръководител на проекта проф. Станислав Симеонов. Наличен е и енцефалограф за изследване на мозъчната дейност


„В момента правим контакти с професор по енцефалография, невролог, с който съвместно евентуално да работим и да се опитаме да намерим добро приближение на човешкия мозък и това, което ние правим с невронните мрежи“

Вече може да се ползва и лабораторията за интелигентни системи, която освен компютърната техника, разполага с хуманоидни роботи NAO и Cruz. На присъстващите на откриването NAO направи демонстрация на танцувалните си умения. 



Третата е лаборатория е за паралелни системи и обработка на големи масиви данни.

Предстои оборудването на лаборатория по прототипиране. „Идеята е да се създаде комплекс за прототипиране на наши партньори, включително на хора от областта, които се интересуват от малки серии на производство на печатни платки“, коментира проф. Симеонов.

Зам. кметът Весна Балтина акцентира на важната роля на новите лаборатории:

Без тези лаборатории е немислим прехода ни към въглеродна неутралност, към индустрия 4.0, към все такива цели, които са много важни и трудно постижими, ако ние не разчитаме и не възлагаме големи надежди на изкуствения интелект“

На откриването присъстваха ректорът проф. Магдалена Миткова, зам. ректорът проф. Сотир Сотиров и други представители на университета, общината, гости.


Закупеното оборудване е на стойност около 415 хил. лв. за първата половина на 2021 г.  Чака се ново за над 1 млн. лв. Основната цел на проекта УНИТ е е създаване на Център за върхови постижения в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии.

Партньори по проекта са Софийският университет "Св. Климент Охридски", който е водещ партньор, и ще работи заедно с Технически университет - София, Русенски университет "Ангел Кънчев", Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас и Шуменски университет "Епископ Константин Преславски".

Проектът е финансиран по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", Европейският фонд за регионално развитие и е на стойност близо 30 млн. лв.

Повече чуйте в звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изграждането на STEM пространства в детските градини да стане държавна политика

Изграждането на  STEM  и игрови пространства в детските градини да стане държавна политика . Около това становище се обединиха участници в инициативата „Дни на иновациите в образованието“, което се проведе в Бургас.  Експерти разясниха още, че иновативните училища, чиито екипи разработят нови учебни планове и програми ще бъдат насърчени..

обновено на 25.09.25 в 16:41

Правителството одобри повече места по медицина в БДУ „Проф. Асен Златаров“

Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще приеме с 20 студенти повече по специалността „Медицина“ през учебната 2025/2026 година. Решението е взето от Министерския съвет с цел подготовка на повече медицински специалисти за здравната система. Допълнителните места са за студенти, които имат сключени договори с работодатели за стаж по..

публикувано на 25.09.25 в 13:30

Националната инициатива „Дни на иновациите в образованието“ се провежда в Бургас

Бургас е домакин на националната инициатива „Дни на иновациите в образованието“.  В експоцентър „Флора“ учители, директори и образователни специалисти от региона и страната ще дискутират новите технологии в класната стая.  Форумът се открива в 9,30 и ще продължи до 17 часа.  Участниците ще имат възможност да се запознаят с иновативни методи..

публикувано на 25.09.25 в 09:40

Нови правила за подкрепа на ученици и студенти по общински програми в Бургас

На предстоящата сесия на Общинския съвет в Бургас на 30 септември ще бъдат разгледани нови правила за подкрепа на ученици и студенти с постижения в областта на науката, изкуството и спорта. Те се отнасят до Общинската програма „Бургаски деца“ и Общинската програма „Успешни студенти“. Предложенията предвиждат разширяване на кръга на студентите, които..

публикувано на 24.09.25 в 16:00

По-високи докторантски и студентски стипендии от 1 октомври

От 1 октомври се увеличават стипендиите за студентите и докторантите в държавните висши училища и научни организации. Това информират от Националното представителство на студентските съвети в България. Докторантските стипендии нарастват с над 27% и ще достигнат 1562 лв. месечно, което представлява увеличение с 335 лв. спрямо досегашния им размер...

публикувано на 24.09.25 в 15:30

Откриват академичната година във филиала на НАТФИЗ в Бургас

Бургас вече има свой филиал на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Тържественото откриване ще се състои на 23 септември от 17 ч. на откритата сцена на Културен дом НХК и ще даде официален старт на първата академична година извън столицата. Събитието е исторически момент както за Академията, така и за..

публикувано на 23.09.25 в 16:00

Бургаският държавен университет откри академичната година с нов ректор

С тържествена церемония пред сградата на Медицинския факултет Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ откри новата академична година. За първи път начело на висшето училище застава новият ректор проф. Сотир Сотиров, който бе избран по-рано този месец. Областният управител Владимир Крумов заяви, че първокурсниците избират „един от..

публикувано на 23.09.25 в 12:16