Най-много заявления за въвеждането на децата от Украйна в българската образователна система са подадени в крайбрежните общини – Бургас, Несебър, Поморие и Созопол. „В момента изчакваме процедурата по издаване на личен номер на чужденците чрез Националната агенция за бежанците. От вчера вече започнаха да пристигат украински граждани, които представят регистрационна карта, в която ако детето е под 14 години е вписан и личният номер на родителя, а ако детето е над 14 г., то на него му е издадена отделна самостоятелна регистрационна карта, съдържаща ЛНЧ. В момента предстои насочване на децата и учениците към детските градини и училищата“, обясни началникът на Регионалното управление на образованието инж. Виолета Илиева.
Децата ще бъда насочени към училище, което е най-близо до адреса, където са настанени. Преобладават заявленията за записване на деца в детска градина и начален етап на образование. Илиева допълни, че за да постъпят в детска градина, децата на украинците, трябва да преминат през първичен медицински преглед, за да се удостовери, че то е клинично здраво. „За тези деца, които имат нужда от специални образователни потребности, ние сме предвидили процедура чрез Регионалния център, в който работят експерти с различна специална педагогика, те да окажат допълнителна подкрепа на тези деца. Всичко това ще бъде безплатно. В Регионалния център е разкрит телефон, който е посочен на сайта на РУО, на който 8 часа в 5-те дни на работната седмица дежурят психолози“, допълни Илиева. За децата, които не владеят български език ще бъде осигурено допълнително обучение в детските градини и училищата.
Украинските родители, които още нямат статут, могат да подадат заявления и да запишат децата си в Центъра за подкрепа на личностното развитие към Община Бургас. След това ще бъдат образувани групи тип занимални за училище или за детска градина.
„Тази дейност се обезпечава чрез средства от дарители. През деня е добре децата да имат занятия, занимания по различни интереси –изобразително изкуство, музика и т.н. Ние ще направим групи в зависимост от местоживеенето. Една ще има в „Сарафово“, защото там има вече 20 деца, които са заявили да ползват такава занималня. В ж.к. „Меден рудник“ също ще има, защото там е и Кризисният център. Само там има 20 деца. 4 деца има отделно от Централна градска част, но те непрекъснато се увеличават“, обясни зам.-кметът Йорданка Ананиева.
В Центъра за децата ще бъде осигурена и психологическа подкрепа. Освен педагози, с тях ще работят и доброволци от украинските граждани. Ще бъдат организирани и курсове по български език и литература. „Имаме нужда от доброволци, така че всеки който желае и има педагогическа правоспособност, може да се включи и да помогнем за обучението на тези деца“, допълни зам.-кметът.
Очаква се курсовете по български език в Центъра за личностно развитие да започнат от следващата седмица. Необходимо е родителите на децата да удостоверят, че те пребивават на някакъв и са регистрирани официално на адрес в Бургас.
Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..