Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът Димитър Николов: Замразяваме обекти заради отказ на фирми да работят

Цените на материалите и услугите им с днешна дата са многократно завишени спрямо сключения с общината договор, пояснява градоначалникът



Над 397 милиона лева е рамката на проекта на Бюджет 2022 в Община Бургас. Общата субсидия от държавно делегираните дейности е 157 088 000 лева. Финансираното със собствени приходи ще е в размер на 148 384 000 лева. Зад големите цифри стои завишена издръжка заради ръста на цените на тока, горивата, строителните материали, но не и реални инвестиции. Това е бюджетът с най-много неизвестни, консервативен, но сигурен, коментира кметът Димитър Николов при представянето на параметрите.

По над 10 обекта от капиталовата програма на Община Бургас в момента не се работи. Строителството е спряло. Фирми са отказали да работят по озеленяването и поддръжката на улици в града. Причината е, че цените на материалите и услугите им с днешна дата са многократно завишени спрямо сключения договор, а общината няма законово право да ги индексира. Това обяви кметът Димитър Николов. 

"В момента в Бургас не работи нито една асфалтова база. За някои наши проекти ще се наложи преизчисляване на стойността им и преминаването през нови обществени поръчки. Разчитаме на помощ от държавата, но най-вече се надявам тази война да спре, пазарите да се успокоят и хората да се върнат към нормалността в своето ежедневие и разходи!“, коментира Николов.

Сред спрените обекти са детски градини и Младежкия културен център. Дори заложените в проекта на бюджет разчети вече не са актуални заради препускащите цени на ток и горива. "Тази година са необходими между 8 и 13 милиона лева, за да компенсираме увеличението на тока в общинския бюджет. В друго време тези средства щяхме да инвестираме в развитието на града, в реални инфраструктурни проекти", добави кметът.

Затова е взето решение в първото полугодие да не се инвестира в нито един от големите обекти от капиталовата програма. Средствата ще бъдат съхранявани за осигуряване на социална защита и издръжка на дейности с важни обществени функции. 

Заложен е ремонт на улици, голяма част от тях в комплекс „Възраждане“. Планирано е довършването на трите детски градини в комплекс „Меден рудник“, „Горно Езерово“ и „Братя Миладинови“. Според разчета 800 000 лева ще отидат за подмяна на отоплителни уреди на твърдо гориво в централна градска част. 580 000 лева са предвидени за изграждането на шумозащитна стена в квартал Сарафово. 350 000 лева ще има за мобилна станция за чистотата на въздуха по решението на Общинския съвет. Ще бъде довършена и корекцията на река Отманлийска.

Очаква се и проектът на консултантската фирма за специализираната детска болница, който ще е на стойност около 70 милиона лева. Община Бургас може да си позволи да отдели не повече от 25 милиона, уточни Николов. 

За поредна година Община Бургас не получава обща изравнителна субсидия от националния бюджет заради висока данъчна събираемост, което е несправедливо. Така губим между 4 и 6 милиона лева, добавиха от общината. Очертава се нулева година на участие в програмите на Европейския съюз, които години наред са основен източник за финансиране на големи обекти. Лъч светлина се очаква от Плана за възстановяване и развитие, чийто хоризонт на приемане засега е месец април. 

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха план-сметката за чистотата на община Бургас

План сметката за чистотата на Бургас бе приета с 32 гласа "за", 12 "против" и 3-ма въздържали се. В момента тече обсъждане на вдигането на такса смет План-сметката предизвика бурни дебати сред общинските съветници, защото в нея са заложени средства, които ще дойдат от джоба на бургазлии.  Групата на СЕК и „Възраждане“ се обявиха против заложените..

публикувано на 20.12.24 в 11:43

На Игнажден почитаме свети Игнатий Богоносец

Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек..

публикувано на 20.12.24 в 08:58

Отново спират водата в Дебелт

Поради авария на довеждащ водопровод на деривация Ясна поляна ще бъде спряно водоподаването в с. Дебелт, съобщават от ВиК.  Прекъсването е от 9 до 14 часа. Жителите се оплакват от честото спиране на водата в селото. По думите им само през последната седмица прекъсванията са ежедневни. 

публикувано на 20.12.24 в 08:41

Семействата с опожарени домове в Боляровско получиха обещаните от държавата пари

Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха обещаните пари от държавата. Това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на пострадалата през юли месец община. Кметът на община Болярово Христо Христов припомни, че вече са монтирани голяма част от фундаментите за сглобяеми къщи. С помощта..

публикувано на 20.12.24 в 08:14

Увеличението на такса „смет“ за 2025 г. решават днес общинските съветници

Увеличение на такса „смет“ и данък „сгради“ за следващата година ще решават днес общинските съветници в Бургас. Последното за годината заседание започва в 9 часа в Дома на НХК. Точките в дневния ред са 47. Таксата смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 до 2- ва промила за 2025-та година, предлага администрацията в морската община. Сред..

публикувано на 20.12.24 в 07:58

Рунд пореден в Средец: За или против вдигането на местни данъци

С мнозинство Общинският съвет в Средец бламира кмета Иван Кичев за промяна на местни данъци и такси в общината през 2025 година. Съветниците отхвърлиха предложенията за увеличаване на такса смет, туристическия данък и данък сгради.  От администрацията обявиха, че предлаганото повишение не е голямо, но е неизбежно на фона на нарасналите..

обновено на 19.12.24 в 16:32
Снимката е илюстративна

Овцеферма край Карнобат е застрашена от унищожение заради нова за България болест

Най-голямата българска ферма с овце от селектирана френска порода е застрашена от унищожение заради две силно заразни болести по животните, една от които досега не е била регистрирана в България. Животните на Веселин Янев от карнобатското село Сигмен умират едно по едно, но той цитира агенцията по храните, които казват, че те са клинично здрави...

обновено на 19.12.24 в 14:51