Над 397 милиона лева е рамката на проекта на Бюджет 2022 в Община Бургас. Общата субсидия от държавно делегираните дейности е 157 088 000 лева. Финансираното със собствени приходи ще е в размер на 148 384 000 лева. Зад големите цифри стои завишена издръжка заради ръста на цените на тока, горивата, строителните материали, но не и реални инвестиции. Това е бюджетът с най-много неизвестни, консервативен, но сигурен, коментира кметът Димитър Николов при представянето на параметрите.
По над 10 обекта от капиталовата програма на Община Бургас в момента не се работи. Строителството е спряло. Фирми са отказали да работят по озеленяването и поддръжката на улици в града. Причината е, че цените на материалите и услугите им с днешна дата са многократно завишени спрямо сключения договор, а общината няма законово право да ги индексира. Това обяви кметът Димитър Николов.
"В момента в Бургас не работи нито една асфалтова база. За някои наши проекти ще се наложи преизчисляване на стойността им и преминаването през нови обществени поръчки. Разчитаме на помощ от държавата, но най-вече се надявам тази война да спре, пазарите да се успокоят и хората да се върнат към нормалността в своето ежедневие и разходи!“, коментира Николов.
Сред спрените обекти са детски градини и Младежкия културен център. Дори заложените в проекта на бюджет разчети вече не са актуални заради препускащите цени на ток и горива. "Тази година са необходими между 8 и 13 милиона лева, за да компенсираме увеличението на тока в общинския бюджет. В друго време тези средства щяхме да инвестираме в развитието на града, в реални инфраструктурни проекти", добави кметът.
Затова е взето решение в първото полугодие да не се инвестира в нито един от големите обекти от капиталовата програма. Средствата ще бъдат съхранявани за осигуряване на социална защита и издръжка на дейности с важни обществени функции.
Заложен е ремонт на улици, голяма част от тях в комплекс „Възраждане“. Планирано е довършването на трите детски градини в комплекс „Меден рудник“, „Горно Езерово“ и „Братя Миладинови“. Според разчета 800 000 лева ще отидат за подмяна на отоплителни уреди на твърдо гориво в централна градска част. 580 000 лева са предвидени за изграждането на шумозащитна стена в квартал Сарафово. 350 000 лева ще има за мобилна станция за чистотата на въздуха по решението на Общинския съвет. Ще бъде довършена и корекцията на река Отманлийска.
Очаква се и проектът на консултантската фирма за специализираната детска болница, който ще е на стойност около 70 милиона лева. Община Бургас може да си позволи да отдели не повече от 25 милиона, уточни Николов.
За поредна година Община Бургас не получава обща изравнителна субсидия от националния бюджет заради висока данъчна събираемост, което е несправедливо. Така губим между 4 и 6 милиона лева, добавиха от общината. Очертава се нулева година на участие в програмите на Европейския съюз, които години наред са основен източник за финансиране на големи обекти. Лъч светлина се очаква от Плана за възстановяване и развитие, чийто хоризонт на приемане засега е месец април.
Фотоволтаични панели ще бъдат поставени на 26 сгради на социални услуги в Бургас. Очаква се м ярката да намали разходите на ток с минимум 30%. Това ще стане по проект, с който общината ще кандидатства за повишаване на енергийната ефективност с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Фотоволтаичните системи ще са с мощност..
Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост, произведени в..
През юли се навършват 180 години от рождението на мъжа, дал началото на фармацевтичното дело в Бургас. Първият аптекар в града е Петър Калканджиев. Освен с фармация, той се е занимавал и с благотворителност. За първи път идеята в Бургас да има улица, именувана на Петър Калканджиев се появява през 2020 година. Има задействана процедура, която..
Созопол е домакин на международни измервания по проект за зелени градски решения срещу климатичните промени. Представянето му ще бъде днес от 16 часа в Градската художествена галерия. Проектът "Зелени решения за адаптиране към изменението на климата за интелигентни и устойчиви градове в черноморския басейн“ е финансиран по Програма..
Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Днес ще бъде слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централните райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Вятърът ще се ориентира от..
В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете села има..
167 хиляди уязвими домакинства ще заменят нискоефективните си готварски печки на твърдо гориво или старите електроуреди за приготвяне на храна, с нови високоефективни. Това предвижда една от инвестициите на подготвеният от правителството. Социален план за климата, който е в процес на обществено обсъждане. Социалното министерство ще отчита..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е..
Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно..
През юли се навършват 180 години от рождението на мъжа, дал началото на фармацевтичното дело в Бургас. Първият аптекар в града е Петър Калканджиев...