Над 10 фирми от сферата на строителството, пътното поддържане и озеленяването да отказали да изпълняват договорите си с Община Бургас. Причината е, че цените на материалите и услугите им с днешна дата са многократно завишени спрямо сключения документ.
Спрени и забавени са обекти от капиталовата програма на община Бургас. Ситуацията е патова, заяви кметът Димитър Николов:
"Младежкият културен център в Меден рудник буквално е спрян, защото цената на желязото е 40 % по- висока от одобрената в проекта. Фирмата иска да компенсира завишението на цените, но ние отказваме, защото законът не ни дава това право. Ако финансираме новата цена, трябва да стана на другия ден клиент на разследващите органи. Законът не позволява!".
Спряно е още строителството и на 3 нови детски градини. Общината е принудена да прекратява договори и да обявява нови обществени поръчки по актуалните пазарни цени. Според кмета Димитър Николов държавата трябва да се намеси. Като пример той посочва, че в Румъния целево с решение на МС допълнително са индексирали, заради завишените строителни материали, капиталовите обекти в страната.
Повече чуйте в звуковия файл.
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Няма да има голям скок на цените на яйцата и агнешкото месо преди Великден , успокои пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Към момента има доста добро предлагане на яйца , отбеляза той. По думите му обаче този пазар ще изпита трудности заради дефицита на яйца в САЩ в следствие на..
Около 26 милиона лева ще бъде финансовата рамка на община Камено за тази година. Това са общински и държавни разходи и приходи, обясни кметът Жельо Вардунски. От програми и от неразплатени средства от миналата година се очакват още 10 милиона лева. Спрямо миналата година парите ще бъдат повече, но това е заради вдигнатите от държавата капиталови..
Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на репите, които..
Проектобюджетът на община Средец е готов и ще бъде представен следващата седмица в съставните селища, съобщават от местната администрация. Ще се приемат предложения на срещите с гражданите, чрез имейли и чрез писма. Срокът за набирането им е до 22 април. Поканени на обсъжданията са гражданите от всички населени места в общината, общинските..
Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..
Няма да има голям скок на цените на яйцата и агнешкото месо преди Великден , успокои пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в..
Около 26 милиона лева ще бъде финансовата рамка на община Камено за тази година. Това са общински и държавни разходи и приходи, обясни кметът Жельо..