Над 1500 украински граждани са настанени в хотели и частни домове в малкото курортно селище Свети Влас. Повечето от тях са майки с деца. Пристигнали са от различни градове - Одеса, Киев, Житомир, Лвов, Харков. Чрез доброволци и дарения за бежанците е осигурено всичко необходимо, но хотелиерите се задъхват и призовават за помощ.
Градчето е свикнало да посреща украинци, защото те са най-многобройните туристи. Сега украинските туроператори се обаждат на колегите си със зов за помощ.
Кметът на Свети Влас Иван Николов информира, че пристигат най-вече майки с деца.
"Повечето идват с лични автомобили, защото имат много имоти в Свети Влас. Над 80% имат имоти и идват при свои близки."
Олга от Киев споделя:
"Добре се чувстваме, приеха ни добре, много мило. Децата имат нужда от маратонки, от детски храни. Иначе тук може да вземем всичко, имаме достатъчно храна. В Киев 4 пъти обстрелваха 3 района. Моята сестра с трите си деца остана там, останалите ни роднини напуснаха града. Ситуацията е много тежка".
Олга от Житомир разказа:
"Чакаме приготвените топли ястия. Ако нямаше организирано изхранване щяха да са ни нужни кухненски уреди. Сега имаме нужда от почистващи препарати, имаме нужда от пералня, иначе хранителни продукти имаме много. Получаваме много помощ. Сега чакаме да получим статут. Как все още не знаем?
Да, искаме временна закрила. При нас всичко е нормално, имаме всичко необходимо, но чакаме да оформят статута ни и да знаем какви права ще имаме тук.
Имаме роднини останали в Житомир. Аз пристигнах тук с трите си деца. Там ситуацията не е добра. Цяла нощ имаше въздушно нападение и наоколо имаше обстрел. Много е неспокойно".
Наташа от Киев сподели:
"Украинците идват тук, за да се спасят, идват малки деца, които бягат от войната. Нас ни приеха в Свети Влас, настаниха ни в хотел, безплатно ни оказват помощ. Тук съм с родителите си, които са на 76 години, с моята дъщеря и със снаха ми и нейните деца. Готови сме да приемем статут на бежанци ако е необходимо.
Повечето украинци не искат бежански статут, искат да се приберат в Украйна. Когато всичко свърши ще се върнем вкъщи.
Преди 3,4 дни пристигнах, не помня. Броя само дните от началото на войната, дори не знам кой ден сме днес.
По пътя имаше много хора, много коли, много хора, които помагат, които те подкрепят, носят ти храна, чай, изобщо много сме благодарни за помощта. Ние пътувахме дълго. 10 дни бяхме на път".
В хотела на Елена Андонова са настанени повече от 200 души. Едва днес, две седмици от както в хотела ѝ са пристигнали първите украински граждани, тя организира регистрацията им.
"Днес имам надежда, че ще стартира самата процедура по регистрирането. Събрала съм паспортите на половината от украинските бежанци, а другата половина не желаят да ги дават на мен, а искат самостоятелно.
С паспортите и бланките в два екземпляра трябва да се посети паспортна служба Слънчев бряг. Там трябва да си направят адресна регистрация, за да получат QR код".
Два пункта за събиране на помощи има в Свети Влас. В града е осигурено и помещение за безплатни спортни и образователни уроци за украинските деца.
По два проекта читалище „Васил Левски 1969“ - Айтос обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция. През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...
По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..
На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед. „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци. Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията. Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната. Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..
Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..
Акция по раздаване на фиданки ще се проведе днес в Сливен. Желаещите вече могат да се сдобият с дръвчета, които да засадят. Шатрата ще бъде разположена в центъра на Сливен. Инициатор е Югоизточното държавно предприятие. „Горска академия“ с участието на представители на образователните институции от областта ще се състои утре. Днес ще има..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди пенсионери, чийто размер на пенсията или сбора от пенсиите, заедно с добавките и компенсациите към тях, са до линията на бедност от 638 лева включително. Изплащането в пощенските станции започва днес и ще..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди..
В Ямбол от днес служители на Областната агенция по безопасност на храните започват засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене...
Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието..