Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20-30% от детските лагери няма да отворят това лято

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Труден за прогнозоране е предстоящият летен сезон, отчетоха от Бургаската регионална туристическа камара.

По отношение на записванията от различните международни пазари преди избухването на конфликта в Украйна очакванията, нагласите и резервациите от пазар Чехия белязали ръст, поддържайки нива от 2019 г. Същият ръст се наблюдава и за пазар Румъния. Към настоящия момент записванията от тези два пазара са на пауза и изчакване. Продължават обаче записванията от Полша, който е един от основните генериращи пазари през последните години. Благоприятен фактор за това са плануваните чартърни полети от и до Полша към летищата в Бургас и Варна. Прогнозите за сезон лято 2022 г. включват завръщането на пазари, които отсъстваха през последните 2 г., като Великобритания, Скандинавските държави и Израел. Дори и след избухването на конфликта продължават записванията от Великобритания, макар и с по-слабо темпо.

Обезпокоителен е моментът с детските лагери и бази по нашето Черноморие, които традиционно работят с пазари Русия, Украйна и Беларус. Тъй като очакванията са за отсъствие на туристи от тези пазари, част от базите, предлагащи такива лагери, няма да отворят. Около 20-30% засега са заявили такова намерение.

По отношение на пазар България очакванията са разнопосочни – от една страна да се задържи интересът на родните туристи към родното Черноморие, но от друга предвид нарастващата инфлация възможностите за дълги и чести почивки се очаква да бъдат ограничени. Не е за пренебрегване и фактът, че голяма част от нашите сънародници след облекчаване на мерки за пътуване ще се насочат към конкурентните дестинации, като Гърция и Турция.

Според регионалната туристическа камара няколко са предизвикателствата пред настоящия летен сезон като на първо място това е прякото отражение на войната в Украйна и бежанската вълна. Възможно е напрежение в случай, че до началото на сезона, на настанените в хотелските бази украински граждани, не се предложи алтернативно настаняване.

Драстичното увеличение на цените на основни стоки, услуги и продукти, горива, както и цената на тока за бизнеса, е основен проблем през последните месеци. Почти невъзможно е правилно ценообразуване, тъй като, доставчиците на основни стоки и продукти не се ангажират с твърдо договорена цена за сезона, а всяка следваща доставка е с нова по-висока стойност.

Тези фактори водят до повишаване на крайната цена и по отношение на туристическите продукти и услуги. Повишаването на цените на горивата изправя туроператорите пред същия казус – да работят на загуба (вече договорени трансфери) на себестойност или повишаване стойността на целия туристически пакет. Към настоящия момент, все още няма яснота по отношение на цените на плажните съоръжения. При по-ниска цена (както през предходните 2 година) търсенето на шезлонги и чадъри е по-голямо, но от там идва проблемът с недостига им, докато свободните зони по плажната ивица остават слабо заети.

През тази година има редица фактори, които оскъпяват крайната цена на туристическия продукт, а това ще повлияе, както на процента заетост, така и на продължителността на сезона. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инвеститор поиска увеличение на дебита на минерална вода

Поискано от инвеститор увеличение на дебит от минерална вода, в обект, който е в Бургаските минерални бани, предизвика дебати в Комисията по околна среда в Общинския съвет. Според съветници това може да повлияе на общия ресурс от минералните източници.  Цената за 1 кубик минерална вода, която плаща дружеството изградило къща за гости, с басейн..

обновено на 23.04.25 в 17:00

Родни изби с отличия в конкуренция с над 1000 мостри от 26 държави

Рекордните 20 медала - 3 златни и 17 сребърни получиха български вина от сорта Совиньон блан на престижното световно състезание Concours Mondial de Bruxelles (CMB), което се проведе от 11 до 13 април в Бургас.  Отличията са спечелени в конкуренция между над 1000 мостри от 26 държави, оценени от 60-членно международно жури. Дегустациите се извършваха..

публикувано на 23.04.25 в 10:52

Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк

Жители на Дюлево, Дебелт, Светлина и Суходол отново призоваха Общинския съвет в Средец да не е пасивен и да застане зад исканията им против изграждането на соларен парк до селищата им.  Сдружение "За чиста природа - Дюлево": Отменете решението за соларен парк   Протест срещу изграждането на фотоволтаичен парк в Дюлево  "Това ще убие..

публикувано на 23.04.25 в 10:00

Царево с приз за дестинация за ваканционни имоти

Царево получи приз за дестинация за ваканционни имоти у нас за 2025 година. Наградата прие кметът Марин Киров на  специална церемония на Българските туристически награди в София. Наградите се връчват от списание “Гранд хотели” в партньорство с Министерство на туризма по време на конференцията “Българските дестинации за българските туристи”, на..

обновено на 23.04.25 в 08:50

Премиерът е в Бургас за церемония след изграждането на дълбоководно корабно място на пристанище Запад

Премиерът Росен Желязков е на посещение в Бургас. Той ще присъства на официална церемония по повод приключването на проекта "REBIRTH28" за изграждането на ново дълбоководно корабно място на пристанище "Запад". Целта на проекта е терминал "Запад" да стане достъпен за големи кораби и контейнеровози с газене до 15 метра. С близо 180 млн. евро..

публикувано на 23.04.25 в 08:26

Близо 30 милиона лева е проектобюджетът на община Сунгурларе за 2025 година

Близо 30 милиона лева е финансовата рамка на проектобюджета на община Сунгурларе за тази година. Средствата са приблизително толкова, колкото са били и миналата 2024, обясни за БНР Бургас кметът Димитър Гавазов. Бързо след като обявиха националния бюджет, сглобихме и общинския, уточни той. В строителната програма основно е заложено..

обновено на 22.04.25 в 18:13

Малко над 56 млн. лева е приходната част на бюджета на Поморие

56 430 852 е приходната част на бюджета на община Поморие, който кмета Иван Алексиев представи. 31.5 млн. лв. ще получи общината от държавата. От тях 130 хил. са предвидени за зимно почистване, капиталовите разходи са 1.6 млн. лв . 25 млн. лв са собствените приходи на общината."Това е бюджет, в който сме залегнали всички сфери на обществения живот...

публикувано на 22.04.25 в 14:09