Труден за прогнозоране е предстоящият летен сезон, отчетоха от Бургаската регионална туристическа камара.
По отношение на записванията от различните международни пазари преди избухването на конфликта в Украйна очакванията, нагласите и резервациите от пазар Чехия белязали ръст, поддържайки нива от 2019 г. Същият ръст се наблюдава и за пазар Румъния. Към настоящия момент записванията от тези два пазара са на пауза и изчакване. Продължават обаче записванията от Полша, който е един от основните генериращи пазари през последните години. Благоприятен фактор за това са плануваните чартърни полети от и до Полша към летищата в Бургас и Варна. Прогнозите за сезон лято 2022 г. включват завръщането на пазари, които отсъстваха през последните 2 г., като Великобритания, Скандинавските държави и Израел. Дори и след избухването на конфликта продължават записванията от Великобритания, макар и с по-слабо темпо.
Обезпокоителен е моментът с детските лагери и бази по нашето Черноморие, които традиционно работят с пазари Русия, Украйна и Беларус. Тъй като очакванията са за отсъствие на туристи от тези пазари, част от базите, предлагащи такива лагери, няма да отворят. Около 20-30% засега са заявили такова намерение.
По отношение на пазар България очакванията са разнопосочни – от една страна да се задържи интересът на родните туристи към родното Черноморие, но от друга предвид нарастващата инфлация възможностите за дълги и чести почивки се очаква да бъдат ограничени. Не е за пренебрегване и фактът, че голяма част от нашите сънародници след облекчаване на мерки за пътуване ще се насочат към конкурентните дестинации, като Гърция и Турция.
Според регионалната туристическа камара няколко са предизвикателствата пред настоящия летен сезон като на първо място това е прякото отражение на войната в Украйна и бежанската вълна. Възможно е напрежение в случай, че до началото на сезона, на настанените в хотелските бази украински граждани, не се предложи алтернативно настаняване.
Драстичното увеличение на цените на основни стоки, услуги и продукти, горива, както и цената на тока за бизнеса, е основен проблем през последните месеци. Почти невъзможно е правилно ценообразуване, тъй като, доставчиците на основни стоки и продукти не се ангажират с твърдо договорена цена за сезона, а всяка следваща доставка е с нова по-висока стойност.
Тези фактори водят до повишаване на крайната цена и по отношение на туристическите продукти и услуги. Повишаването на цените на горивата изправя туроператорите пред същия казус – да работят на загуба (вече договорени трансфери) на себестойност или повишаване стойността на целия туристически пакет. Към настоящия момент, все още няма яснота по отношение на цените на плажните съоръжения. При по-ниска цена (както през предходните 2 година) търсенето на шезлонги и чадъри е по-голямо, но от там идва проблемът с недостига им, докато свободните зони по плажната ивица остават слабо заети.
През тази година има редица фактори, които оскъпяват крайната цена на туристическия продукт, а това ще повлияе, както на процента заетост, така и на продължителността на сезона.
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от..