Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест срещу отделянето на Обзор от община Несебър

Снимка: Даниела Костадинова

Близо 50 жители на селата Баня, Паницово, Козница и Емона протестираха срещу отделянето на Обзор и още 6 села от община Несебър. Те се събраха пред кметството на село Баня. В писмо до Министерския съвет и премиера Кирил Петков, протестиращите ще поискат да бъде отменено решението на правителството на Бойко Борисов за създаването на нова община с административен център Обзор. 

Протестиращите са възмущават, че мнението им не се зачита и ,че продължава натиска върху президента Румен Радев за издаването на указ за създаването на нова община с център Обзор.

"Ако се отделим от Несебър, ние няма да имаме никаква възможност да наберем тези финансови средства, които са необходими за честотата и за благоустрояването на града."

"Като млади хора, ние от Паницово искаме да останем в Несебър. Всичко, което се случи с инициативата за образуване на община Обзор беше неясно и се случи твърде набързо." 

"По-голямата част казват, че не искат. Защо това не се вземе предвид?"

"Петте села не искат да са в община Обзор."

Преди една година на референдум 73 на 100 от местните жители гласуваха за образуването на нова административна единица.

Една година продължават протестите и контрапротестите "за“ и "против“ създаването на нова община с административен център Обзор.

В началото на месец юли миналата година се състоя и контрареферендум, на който жителите на четири села се обявиха против отделянето им в нова община. Какъв е поводът за днешния протест на жителите на село Баня, обяснява Росица Ракова:

"Както през последната една година нашето мнение е, че Община Обзор не трябва да има, не е рентабилна, не е в обществен интерес. Продължаваме да твърдим, че това е частен корпоративен интерес и най-вероятно, ако не дай Боже президентството не може да устои на натиска на тези хора, които нямат нищо общо с Обзор, както се е оказало през последната една година, това ще бъде първата частна община в България".

"Цяла една година ние твърдим  и продължаваме да твърдим, че инициирането на референдума и всичко последващо като събития цели не развитието на град Обзор, не развитието на селата около град Обзор, а цели единствено и само поредното заграбване, застрояване, окрупняване и каквото и да било на морски територии в Натура 2000. В крайна сметка ние твърдим от самото начало, че този референдум за отделяне на Обзор от общината е незаконен. Той не покрива законовите нормативи, не покрива нито една точка от основния закон. Най-простото нещо е, че една нова община трябва да има 6000 жители. Това фактически обрича цялата нова община в абсолютна несъстоятелност. Тази община не може да бъде жизнено способна", добави Росица Ракова.

"Броят на населението няма общо със Закона за референдумите". Това каза в интервю за предаването 'Преди всички" по програма "Хоризонт" Даниела Божинова, изпълнителен директор на "Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива“:

"Референдумът е признат за законен. Общинската избирателна комисия е излязла с решение. Не е редно, когато една държавна администрация си свърши работата на време и е взела решение за обособяване на общината, да се стига до президента. Той трябва да издаде указ и това се чака вече една година. Имаме критики към президентството, защото ако Министерският съвет си е свършил работата, президентството не е".

Междувременно 50 жители на Обзор внесоха в президентството над 3000 хиляди писма, с които настояват държавният глава да издаде указ за създаване на община Обзор.  Жителите на Обзор внесоха и искане за среща с президента. Кметът на града Христо Янев обясни:

„От многото ни срещи с юристи, с неправителствени организации, с конституционни съдии, се оказа, че няма нито една правна пречка за издаването на указ“.

„Абсолютно всичките субсидии, които се отпускат, отива всичко в община Несебър. За Обзор нищо не се отпуска. Отвсякъде сме отрязани“, каза Тодорка Радева, жителка на Обзор.


Според Президентството до момента някои от условията за създаване на Община Обзор остават неизяснени, а спазването им е важен фактор за правната сигурност, за установяването на стабилна среда за защита на правата на гражданите и юридическите лица и за развитие на свободната стопанска инициатива. По-рано днес 50 жители на Обзор внесоха на „Дондуков“ 2 над три хиляди писма с искане държавният глава да издаде указ за създаване на община Обзор. 

От прессекретариата на президента посочват, че държавният глава ще обяви своето решение след като бъде изяснено изпълнението на законовите изисквания и обстоятелствата в конкретния случай.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключи обследването на улици в Каблешково, правят 120 нови паркоместа

Около 120 допълнителни паркоместа предстои да бъдат изградени в Каблешково. Това стана ясно след приключилия оглед на ключови улици в града от специална комисия с представители на кметството, община Поморие, полицията и граждани. До него се стигна след множество глоби за неправилно паркиране на живущи и последвала подписка сред местните...

публикувано на 22.05.25 в 18:03

В Сливен бе направена първа копка на третия по площ индустриален парк в България

Първа копка на Индустриалния парк Сливен, разположен на летище „Бършен“, бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лева са безвъзмездно финансиране от държавата. Днес беше..

публикувано на 22.05.25 в 17:28

Патриархът за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса

"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и..

публикувано на 22.05.25 в 16:14

Община Бургас отличава близо 100 педагози по повод 24 май

Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.   97 педагози, работили активно и успешно от детски..

публикувано на 22.05.25 в 09:00

Емил Милев: Няма да има ветрогенератори в Черно море, увери държавата

Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..

публикувано на 22.05.25 в 08:41

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00