Родители, пожелали да останат анонимни, сигнализират за нередност при провеждането на Пролетните математически състезания. На 26 март домакин е била бургаската Профилирана природоматематическа гимназия. Според родителите, които се свързаха с наш репортер, задачите за 4 клас са били изключително трудни, но последната, която дава 12 точки, дори не е за тяхното ниво.
Тя гласи: „Нека А = 9 + 99 + 999 + … + 99…9, т.е. във всяко следващо събираемо след първото броят на деветките се увеличава с 1, а в последното събираемо броят на деветките е 99
А) Колко пъти в сбора А се среща цифрата 1?
Б) Кои са последните четири цифри на числото А – 2022?“
Родителите твърдят, че в края на състезанието, около 11:45, учители са влизали в стаи на третия етаж, където се провежда то, за да дават разяснения, защото задачата не е била за това ниво на образователния процес. Но подобно разяснение не са получили всички. Пред наш репортер директорът на гимназията Соня Димова категорично отрече това да се е случвало.
Относно трудността на задача номер 6 се свързахме с преподавател по математика и експерт в сферата на началното образование, който коментира „Това е ниво, което надхвърля далеч, далеч възможностите и изискванията за класа. Надхвърля далеч и равнището на напредналите ученици. Такива задачи по-скоро обезсърчават и вредят, а не подпомагат развитието за възрастта".
От Министерството на образованието и науката (МОН) коментираха, след наше запитване, че в регионалната им структура не е постъпвал сигнал за това, което родители разказват.
„Председателят на комисията за организиране и провеждане на състезанието в училището е категоричен, че никой учител не е влизал в нито една от залите, за да дава разяснения. Във всяка зала са присъствали по двама квестори, но никой от тях не е сигнализирал за нуждата от подобни разяснения за учениците на отделна задача“. Такива е имало единствено за десетокласниците, но то е направено по разписаната в регламента процедура, казват от ведомството.
Относно сложността на задачите, от МОН поясняват, че те се изготвят от комисия с представители на университетски и училищни преподаватели. Последните три са на ниво, което се изучава в допълнителната подготовка.
Обновена е сградата на ОУ „Антон Страшимиров“. П одобрен е микроклиматът в резултат на положената топлоизолация по покриви и фасади, подменена е отоплителната инсталация и е изградена фотоволтаична инсталация за производство на ел. енергия за собствено потребление. Обособени са изцяло нови пространства - архитектурно оформление на СТЕМ..
Общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и развитие на творческите, научните и спортните им заложби. За тази цел правителството одобри общо 373 545 лева за подкрепа на ученици от 8. до 12. клас от държавни, общински и частни образователни институции. Средствата са одобрени по Програмата на мерките за закрила на деца с..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и Станислава Димитрова те бяха сред представителите на България включени в сесия на младежката програма "Евроскола". Младежите влязоха в ролята на евродепутати и дискутираха по темите за бедността и..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и..