Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По новата програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“ (ПРР)

Бургас с достъп до европейски средства за развитие на регионите

Предвиждат се 1 млрд. лв. по програмата за подобряване на средата на живот

Десетте най-големи общини ще имат достъп до над 1 млрд. лв. за подобряване на средата на живот по новата програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“ (ПРР). Средствата са заделени в Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ и са планирани за следващите 7 години, съобщават от МРРБ.

От общото финансиране 850 млн. лв. са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, а 199 млн. лв. е националното съфинансиране.10-те големи общини, определени за основни центрове на растеж, са Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград. Те са обединени в 4 градски клъстера, а общото финансиране е разпределено между тях.
От общото финансиране 850 млн. лв. са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, а 199 млн. лв. е националното съфинансиране.10-те големи общини, определени за основни центрове на растеж, са Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград. Те са обединени в 4 градски клъстера, а общото финансиране е разпределено между тях.
5wLN2bJ.jpg
Разпределението на ресурса ще става на състезателен принцип, като бенефициенти от по-активната община ще могат да усвоят и по-голям дял от определения за клъстера бюджет. Освен това градовете могат да обединяват усилията си при кандидатстването и изпълнението на проектите, за да постигнат по-значими резултати и силен ефект за съответната територия.

Две са задължителните условия, с които трябва да се съобразят местните власти, за да получат финансиране на проектите.Първото е мерките, които искат да приложат, да бъдат предвидени в плановете за интегрирано развитие на общините, които са разработени от общинските власти при спазване на подхода „отдолу-нагоре“ при предлагането на проектите.

Второто условие е проектите, с които общините ще кандидатстват за финансиране за пътна инфраструктура, образование, здравеопазване, социална политика и култура, да съответстват на картите за нуждите в сектора, изготвени от съответните държавни органи и те да се отразени в плановете за интегрирано развитие.Кандидатите от всяка от общините сами решават за какви проекти да кандидатстват. Ресурсът във всеки от клъстерите е достатъчен да покрие редица дейности, насочени към подобряване на градското развитие. 

Важно условие е всяко предложение да получи и подкрепата на гражданите, тоест да бъде обсъдено и прието с местното население.Проектите могат да са за инвестиции за насърчаване на икономическата активност в съответния регион: инфраструктура за бизнес и предприемачество, вкл. изграждане на сгради, бизнес и индустриални паркове, инфраструктура за иновации и развитие на малки и средни предприятия (МСП).

Допустими за финансиране остават мерките, свързани със стратегията за саниране на сградния фонд с хоризонт до 2050 г. По линия на енергийната ефективност на жилищни и обществени сгради може да се изграждат системи за отопление и климатизация, интегрирани инсталации за възобновяема енергия на място, оборудване за съхранение на енергията, конструктивно укрепване на имоти, където е необходимо. 

Изграждането на зарядни станции за електромобили също е допустима дейност.Пътищата от I, II и III клас от републиканската пътна мрежа на територията на 10-те градски общини, извън TEN-T мрежата, също могат да бъдат рехабилитирани или ремонтирани, както и да бъдат приложени мерки за пътна безопасност. Условие за получаване на финансиране за тази мярка е да се докаже нуждата от социално включване и икономическо развитие на общината.

Допустими и през новия програмен период ще са проектите за изграждане на зелена градска инфраструктура и повишаване на сигурността в обществените пространства. Това са обществени зони за отдих и зелени площи, зелена инфраструктура за сгради и междублокови пространства, повишаване на сигурността, подобряване на готовността на институциите да реагират в случай на инциденти, обновяване на квартали или специфични територии с неблагоприятни социално-икономически характеристики. Благодарение на тази мярка голяма част от населените места вече промениха своя облик със средства от досегашните оперативни програми за развитие на регионите.Инвестициите в образователна инфраструктура за предучилищно, училищно и висше образование, включително изграждане на детски градини, също ще са допустими.

В новата Програма „Развитие на регионите“ запазено място има и продължаващата подкрепа за здравна и социална инфраструктура. Проектите за оборудване за предоставяне на интегрирани здравно-социални и социални услуги в общността за уязвими групи, възрастни хора, хора с увреждания или деца, вкл. детски ясли, остават допустими дейности.

Приоритетно ще се подпомагат мерки с пряк принос към прилагането на дейности от Плана за действие за изпълнението на Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Те трябва да са насочени към подобряване на регионалната трансгранична инфраструктура и достъпа до селските райони чрез изграждане и подобряване на II и III клас пътища; насърчаване на туризма в Дунавския регион, развитие на „Интелигентна дестинация „Дунав“; насърчаване на културното наследство в Дунавския регион, утвърждаване на концепцията за зелена инфраструктура на ЕС в Дунавския регион.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина писателят Иво Христов

Навръх 24-тия си рожден ден почина Иво Христов. Младият писател се бореше над 10 години с коварно заболяване и претърпя с несломим дух множество операции. Иво пишеше книги и събираше средства за лечението си. Хиляди хора го подкрепяха.   Диагнозата му бе  Неврофиброматоза тип 2. Болест, поразяваща с туморни образования мозъчните нерви в централния и..

публикувано на 16.07.25 в 18:47
Снимката е илюстративна

Затварят за автомобили част от ул. „Ивайло“ за три месеца

Затварят част по ул. "Ивайло" в Бургас от 10 часа утре, съобщават от общината.  Причината е ремонтно-възстановителните дейности по асфалтовата настилка след подменена ВиК.  Ограничението е за три месеца и се въвежда временна организация на движението, като се затваря участъкът от ул. "Македония" до ул." Цар Самуил". 

публикувано на 16.07.25 в 18:00

Година след пожарите във Воден и Крайново: Спомням си за моята си къщичка

Срокът за настаняване във фургоните  трябва да бъде удължен. В момента той е до 30 септември тази година, обясни кметът на Болярово Христо Христов. Той ще поиска хората, които са без дом да останат в тях, докато е необходимо. Към момента във Воден има изградени 6 сглобяеми къщи, в Крайново те са две. Двама души в момента търсят да закупят жилища във..

публикувано на 16.07.25 в 16:41
Община Сливен

Запазват се всички социални услуги на община Сливен през 2026 година

Годишният план на община Сливен предвижда запазване на всички социални услуги през 2026 година. Запазва се и броят на потребителите, съобщават от общината.  Заложено е увеличение на броя на местата в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания. Предвижда се и увеличаване на персонала.  Поетапно се обновяват материалните бази, за да бъде..

публикувано на 16.07.25 в 16:30

Кризата с безводието се задълбочава, в 1/4 от общините има воден режим

Кризата с безводието се задълбочава и тази година населените места на воден режим ще са повече . Прогнозата е на експерти от Климатека.   Към началото на юли язовирите са пълни средно около 60%,  а по остарялата ВиК мрежа всяка втора капка се губи преди да стигне до потребителите . Сред ключовите мерки са подобряване на инфраструктурата..

обновено на 16.07.25 в 15:11

Представиха идейните проекти за ремонта на спортната зала „Младост“ в Бургас

Бъдещето на спортна зала „Младост“ беше обсъдено на работна среща по проекта „Подмлади града“ (RELAUNCHTOWIN), която се състоя днес в Община Бургас. Представители на спортни клубове, администрацията и проектанти разгледаха идейните предложения за реновиране на вътрешните пространства и облагородяване на околните зони. Проектът предвижда..

публикувано на 16.07.25 в 15:05

Правителството прие План за използване на BG-ALERT

Министерският съвет прие Решение за приемане на План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението. Документът включва мерки, свързани с организацията за ранно предупреждение на населението на областно и общинско ниво, предоставянето на информация до населението за екстремни метеорологични явления, реда за ранно предупреждение..

публикувано на 16.07.25 в 13:00