Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди туристическия сезон:

Несебърлии искат мерки срещу нашествието на гларусите

Ограничаването на достъпа на птиците до контейнерите и сметищата ще има ефект, посочват експертите

| обновено на 14.04.22 в 10:39

Несебърлии обявиха война на гларусите преди туристическия сезон. Те твърдят, че има свръхпопулация на крайбрежната птица. 

„Проблемът е голям. Възрастни хора от Несебър казват, че не помнят такова чудо. Ровят се в кофи за боклук, ако се разхождате вечер около кофите са боклуци, вадени от гларуси, късат чувалите, които изхвърлят домакинствата и заведенията. И се стига дори до нападения над хора, които ходят с храна в ръцете си. Пред мен се е случвало 4-5 пъти. Дори кацат в чиниите на хората по ресторантите. Но най-лошото е, че държава, община и граждани не правят нищо по въпроса“, алармира Валентин Заяков от Обществен съвет- Несебър.

Заяков инициира анкета с вариантите за справяне с проблема. Сред посочените са да се вземат яйцата на гларусите, каквото практика има и до момента, химическа кастрация, каквото се прави в Италия и дори ловен отстрел. Ще се търси и съдействието на Община Несебър. 

Не може да се говори за свръх популация на гларусите. Основната причина за присъствието им е наличието на достатъчно количество и достъпна храна. Това заяви пред БНР-Бургас Спас Узунов от Българската фондация „Биоразнообразие“. Коментарът е по повод инициативата на несебърлии да се търси решение на нашествието на крайбрежната птица:

„Предложенията им биха имали само кратковременен ефект. Инвазивните методи няма да помогнат. Например, взимането на яйцата ще ги принуди да снасят. Те могат да направят по няколко поколения в годината. Ако няма яйца в гнездото, те ще снесат нови. Химическата кастрация е много скъпа. Освен това всички тези методи въздействат на индивидуално ниво, върху отделните птици.“

Трябва да се елиминират причините гларусите да присъстват в нашето ежедневие с намаляването на възможностите за гнездене на тези птици, смята експертът.  Като добър пример Узунов посочи Община Бургас, която е предприела мерки за управление на отпадъците и е ограничила достъпа да контейнерите. Редовното почистване също е много важно. Следващата стъпка е работата за ограничаване и обезопасяване на достъпа на птиците до депата за отпадъци извън градовете. Те там се хранят постоянно и мигрират между сметищата и градовете.

Решението на този въпрос е комплексно и то трябва да бъде ангажимент на много институции като Областна управа, РИОСВ, общините, НПО-та, университетите, които могат да предложат ефективни мерки, посочи още Узунов. По думите му видът е проблемен за туризма по цялото Средиземноморието.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия.  "Тази забрана..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45

Бургас с рекламна кампания за привличане на туристи от Турция

Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..

публикувано на 15.07.25 в 15:00