Несебърлии обявиха война на гларусите преди туристическия сезон. Те твърдят, че има свръхпопулация на крайбрежната птица.
„Проблемът е голям. Възрастни хора от Несебър казват, че не помнят такова чудо. Ровят се в кофи за боклук, ако се разхождате вечер около кофите са боклуци, вадени от гларуси, късат чувалите, които изхвърлят домакинствата и заведенията. И се стига дори до нападения над хора, които ходят с храна в ръцете си. Пред мен се е случвало 4-5 пъти. Дори кацат в чиниите на хората по ресторантите. Но най-лошото е, че държава, община и граждани не правят нищо по въпроса“, алармира Валентин Заяков от Обществен съвет- Несебър.
Заяков инициира анкета с вариантите за справяне с проблема. Сред посочените са да се вземат яйцата на гларусите, каквото практика има и до момента, химическа кастрация, каквото се прави в Италия и дори ловен отстрел. Ще се търси и съдействието на Община Несебър.
Не може да се говори за свръх популация на гларусите. Основната причина за присъствието им е наличието на достатъчно количество и достъпна храна. Това заяви пред БНР-Бургас Спас Узунов от Българската фондация „Биоразнообразие“. Коментарът е по повод инициативата на несебърлии да се търси решение на нашествието на крайбрежната птица:
„Предложенията им биха имали само кратковременен ефект. Инвазивните методи няма да помогнат. Например, взимането на яйцата ще ги принуди да снасят. Те могат да направят по няколко поколения в годината. Ако няма яйца в гнездото, те ще снесат нови. Химическата кастрация е много скъпа. Освен това всички тези методи въздействат на индивидуално ниво, върху отделните птици.“
Трябва да се елиминират причините гларусите да присъстват в нашето ежедневие с намаляването на възможностите за гнездене на тези птици, смята експертът. Като добър пример Узунов посочи Община Бургас, която е предприела мерки за управление на отпадъците и е ограничила достъпа да контейнерите. Редовното почистване също е много важно. Следващата стъпка е работата за ограничаване и обезопасяване на достъпа на птиците до депата за отпадъци извън градовете. Те там се хранят постоянно и мигрират между сметищата и градовете.
Решението на този въпрос е комплексно и то трябва да бъде ангажимент на много институции като Областна управа, РИОСВ, общините, НПО-та, университетите, които могат да предложат ефективни мерки, посочи още Узунов. По думите му видът е проблемен за туризма по цялото Средиземноморието.
Повече чуйте в звуковите файлове.
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане...
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното..