Прокуратурата и две министерства са сигнализирани за екологичен проблем край Приморско. Фекални води се изливат в Дяволското блато, след което стигат и до морето, алармира местен жител.
Водите се изливат от аварирала тръба директно в блатото, а в района се носи специфичната миризма на отходен канал. Първия сигнал, до кмета на общината, подадох още юни 2019 г., посочи Здравко Василев от сдружение "Приморско 21 век". След това съм уведомявал и ВиК, коментира той, извършвани са ремонти, но това продължава. Поради авария на този тръбопровод, фекални води от града се изливат в блатото, оттам преминават в Дяволска река, която се влива в района на южния плаж, казва Василев:
„Аз не виждам нито някой да работи, нито някой да се е притеснил за това, че посрещаме поредния туристически сезон с нещо, което заплашва бизнеса и живота на местните хора и на нашите гости“, посочи Здравко Василев.
Има различни проблеми по различни участъци по целия колектор, посочва кметът Димитър Германов и пояснява, че ВиК ще го подменят изцяло. Категоричен е, че морето не се замърсява.
„Обемът на тези отпадни води не е толкова голям, така че да отиват в реката и оттам – да отиват в залива“, посочи Димитър Германов.
От ВиК се ангажираха, че съоръжението ще бъде подменено преди началото на летния сезон. Настоящите тръби са на повече от 10 години и не са избрани подходящи при полагането им тогава, информират от дружеството. При движението на камиони през пътния възел, те не са издържали на натиска. Има вече обявена обществена поръчка за ремонтните дейности, до 10-ина дни се очаква да има избрана фирма – изпълнител и да се пристъпи към подмяната на тръбата.
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...