Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любопитен факт:

Конска кост за гадаене е открита при разкопките на крепостта Русокастро

Подобна практика е разпространена сред народите от Средна и Източна Азия, най-вече в Китай

Необичайната находка е открита от археолозите при проучването на средновековния град Русокастро през 2020 г.  Това е конска плешка, която след сваряването си е обезкостена. След това върху нея са прогорени, вероятно с нагорещен метален предмет с кръгло сечение, три кръгли отпечатъка. Още при откриването й археолозите са убедени, че става въпрос за предмет, използван в някакъв древен магически обред или ритуал. 

След почти едногодишно изследване се оказва, че находката е още по-ценна. Става ясно, че конската кост се е използвала за гадаене; нагорещено желязо се допира до плешката, а гадателя гледа от обратната страна по какъв начин е разпукана костта вследствие от високата температура и по това е извършвал своите предсказания. Този вид гадаене е известно като скапуломантия. Открити са паралели на подобна практика сред народите от Средна и Източна Азия, най-вече в Китай - там този метод за гадаене е бил най-популярен. Именно в Китай са открити хиляди кости, но волски, използвани при подобен род гадателски практики. Този начин е разпространен и сред буряти, монголи, киргизи и калмики.


Ако подобно гадаене е характерно за народите от азиатските степи и Китай, какво прави тази конска кост в Русокастро? Според изследователите Д. Фъртунова и М. Николов тази конска кост е свидетелство за присъствие на монголи (татари) в крепостта през XIII-XIV в. Действително, при внимателно проучване на историческите извори, тази хипотеза напълно се потвърждава. Документирано е, че през 1326 г. голям монголски отряд, наемници на българския цар Михаил III Шишман Асен, е направил своя военен лагер именно при средновековния град Русокастро. Дори при битката при Русокастро през 1331 г. отряд монголи именно тук се присъединява към българската армия и с тяхна помощ българите побеждават император Андроник III Палеолог.

Научното съобщение за тази единствена по рода си находка от Балканския полуостров, а може би и в Европа, която се съхранява вече в Бургаския музей, е одобрена за печат от редакционната колегия на научното издание на НИМ "Известия на Националния исторически музей".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Платена публикация: Кои са най-скъпите алкохолни напитки в света?

Гарантира ли високата цена изключителен вкус или по-скоро е отражение на статус? При луксозните алкохолни напитки стойността често се крие не само в качеството, но и в тяхната история, произход и емоционалния заряд, вложен в създаването им. Когато избираме питие, не само външният вид на бутилката, но и съставът му са от ключово значение, за да си..

публикувано на 16.05.25 в 09:59

В НАР "Деултум" канят на игри с римски шах в Нощта на музеите

За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота.   Това е най-значимата общоевропейска музейна изява по повод Международният ден на музеите – 18 май, професионален празник на музейните работници по инициатива на Международния музеен съвет (ICOM). Музеят е подготвил..

публикувано на 16.05.25 в 09:20

Строителната гимназия в Бургас отбелязва 65 години от създаването си

На 16 май 2025 г.,  ПГСАГ "Кольо Фичето" ще отбележи по един различен начин своята 65-годишнина. През целия ден в Експозиционен център "Флора" и в пространството около него, училището ще представя по атрактивен начин своите специалности. Оттам отправят специална покана към всички родители на седмокласници, да видят и да се запознаете с практическото..

публикувано на 15.05.25 в 12:28
Брадат лешояд

В Сливен за първи път ще бъдат пуснати в природата брадати лешояди

В Сливен предстои първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд, който е символ на природозащитата в България. Това ще стане на 17 май, събота, на крепостта „Туида“ и e част от програмата на Община Сливен за Европейската нощ на музеите. Инициативата е насочена към културното обогатяване на хората, устойчивото развитие на туризма и..

публикувано на 15.05.25 в 10:49

Тракийски съкровища, ревю с автентични носии и метеорити в Нощта на музеите в Бургас

За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч.  Ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведет съпътстващи събития, съобщи директорът на музея Милен Николов:  " В..

публикувано на 13.05.25 в 09:20

Нова атракция в Бургас - изгражда се подводен парк

Нова атракция ще привлича туристи в Бургас. Близо до остров „Св. Анастасия“ започна изграждане на подводен парк . Инициативата е на сдружение „Приятели на морето“. Първите експонати бяха потопени на дъното на морето от техни доброволци с помощта на плаващ кран. Това са автомобилите ГАЗ-13, известен повече като „Чайка“ и радио релейна станция..

обновено на 12.05.25 в 15:43

Фестивалът на зелениката ще бъде само ден, откриват го утре

Заради дъжда откриването на Фестивала на зелениката се отлага за утре, съобщават организаторите от ПП"Странджа".Това ще стане в   Българи  в 10.00 ч.  на площада в селото. И двата предложени маршрута ще се състоят. Това е 21-во издание на фестивала.  Основните организатори на събитието освен парка, тази година са община Царево и  "Зелени..

публикувано на 10.05.25 в 08:44