Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаски геодезисти с първо място в Национално състезание

Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – Бургас, спечели  първо място в дисциплината „Геодезия“ на Националното състезание „Най-добър млад строител“. Състезанието се проведе в Русе и в него участваха 16 отбора от професионални строителни гимназии от цялата страна. Това са ученици, достигнали до национален кръг на състезанието, след като преди това са станали победители в своите училища.

Бургаският отбор  по геодезия е първи за втора поредна година. Победителите са Али-Риза Сирак, Божелин Жеков и Янислав Димитров от XI г клас, с ръководител инж. Дора Захариева. Дисциплината „Геодезия“ е включена в националното състезание през миналата година и оттогава отборът не отстъпва златния медал на друго училище. И тази година, въпреки сериозната конкуренция и заявките за победа от другите отбори, нашите момчета се представиха блестящо и съвсем честно и достойно завоюваха първото място. Това беше признание от цялата комисия за оценяване, както и от  ръководителите на другите отбори.

В състезателна дисциплина „Облицовки и настилки“ – Мерт Мустафов Мустафов от XI е клас, с ръководител инж. Здравка Димитрова, завърши първи своята задача и се справи много добре. Класира се на пето място от общо осем участници.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува отговорите за теста от днешния зрелостен изпит от БЕЛ

"Драмата на раздвоението" по стихотворението на Пейо Яворов "Две души" бе темата за интерпретативно съчинение в последната 41 задача от днешния зрелостен изпит по български език и литература. Това съобщиха от Министерството на образуванието и науката. Избралите есе писаха по темата "Силата да прощаваш". 5763 зрелостници се явиха на матурата, която се..

публикувано на 22.08.25 в 16:50

РУО-Бургас има нов началник

Регионалното управление на образованието (РУО) в Бургас има нов началник, съобщи пресцентърът на МОН.  Това е Валентина Камалиева. Тя е избрана след проведен конкурс в Министерството на образованието и науката.  Досега тя заемаше длъжността като временно изпълняващ. Преди това е била старши експерт по организация на средното образование и по обществени..

публикувано на 21.08.25 в 07:30

Очаква се увеличение на финансирането по програма „Еразъм+“

Бургас е домакин на международна конференция под надслов „Регионът на Черно море и Балканите – заедно в „Еразъм+“. Целта е обмен на идеи и добри практики за общи препоръки на страните от региона във връзка със следващия програмен период на европейската образователна програма. "Основната идея на днешната конференция е да обединим колегите..

публикувано на 14.08.25 в 15:30

Обновени са тротоарите около ОУ „Христо Ботев“ в бургаския кв. „Сарафово“

Тротоарите около ОУ „Христо Ботев“ в кв. „Сарафово“ са подновени преди новата учебна година. Решението бе взето след среща през юни с жители на квартала, информират от Общината.  Подменени са над 150 метра тротоарна настилка. Ремонтът е обхванал всички подходи около училището, а не само участъка по ул. „Ангел Димитров“. Обособени са и четири нови..

публикувано на 13.08.25 в 10:30

Посолството на САЩ прави ремонт на най-голямата детска градина в Сливен

Ремонт на най-голямата детска градина в Сливен се извършва с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ в България, съобщават от общината. Инженерното командване на военноморските сили на САЩ е възложител на проекта. Проектното предложение на община Сливен към посолството е за подобряване на образователната инфраструктура. В момента се работи по..

публикувано на 05.08.25 в 13:20

Бургазлийка със златен медал от Международната олимпиада по лингвистика

Ванеса Калинкова от Природо-математическата гимназия „Акад. Никола Обрешков“ - Бургас спечели златен медал от Международната олимпиада по лингвистика.  Надпреварата се проведе в Китайско Тайпе и събра рекорден брой участници от над 40 държави, но именно бургазлийката взе златното отличие. За БНР-Бургас медалистката сподели, че започва да се..

публикувано на 04.08.25 в 09:30

БНР обяви първите национални награди "Тийн тайм"

Първите национални награди " Тийн тайм" стартира Българското национално радио. Кампанията е инициирана от предаването "Тийн тайм" на програма "Христо Ботев" и се реализира с подкрепата на Регионалния Център София-ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа  под мотото "Създавай! Не наранявай!".  "Като..

обновено на 03.08.25 в 12:29