Танцовият спектакъл „Royalty” ще бъде представен тази вечер пред бургаската публика. Той е създаден от африканския хореограф, режисьор и преподавател Мугиша Франк.
Франк е роден в Руанда, но творческият му път го води до Уганда, Танзания, Южна Африка, България, Румъния, Франция, Белгия, Испания, Германия и САЩ.
За себе си той споделя, че танцът е неговият живот.
„Движението като цяло е това, което ме вдъхновява. Експериментирам с много стилове, но това, което усещам най-близо е традиционният танц на Руанда.
В последно време ме вдъхновява и съвременния танц. Той ми дава свобода, няма рамки и ограничения за мен. Танцът е като един чадър, с който може да експериментираш с нови движения, посоки и нива на танца.“
Мугиша разказва, че е тежък пътя на независимите артисти в Африка.
„Голяма благословия е, но и голямо предизвикателство. Много хора вече представят себе си с танци. Но не е лесно, защото нямаме изградена културна индустрия като в Европа фестивали, фенове, финансиране, създатели на спектакли. Но е и възможност, защото може да творим.
Затова и се срещаме независими артисти, влагам моята енергия в това да променим ситуацията. Интересувам се как можем да създадем инфраструктура, физически места, където можем да представяме творчеството си, да преподаваме. Има нужда от програми, които да ограмотяват младото население. Правим каквото можем, това е моят живот.“
Франк е член на организацията ,,In movement art for social change“, която помага на млади африкански деца да се развиват и да намерят своя път в нелекия им живот.
Започва да се занимава професионално с танци през 2012 г., като се обучава в различни танцови стилове с едни от най-добрите африкански преподаватели.
През 2015-та година изкуството го отвежда за 10 месеца в България.
„Живях за 10 месеца в София през 2015-та година и срещнах много танцьори, с които се колаборирах и създадохме много спектакли и преподавахме.“
Мугиша Франк е в Бургас по покана на Петя Стойкова и сдружение Танц БГ.
В продължение на два дни той проведе танцов уъркшоп за млади танцьори.
„Танцът е обмен на енергия между хората. Всички усетихме удовлетворение от резултатите. Наслаждавам се да уча хората и да им давам от моята енергия . Посрещнаха ме много топло и гостоприемно и съм щастлив, че съм тук."
Неговият авторски спектакъл „Royalty” ще бъде представен тази вечер в Бургас.
"Той беше създаден през 2019-та година от мен и поетът от Северна Каролина CJ Suitt. Това е ритуал. Обединява ритуала и представление. В него разказваме за начина, по който изискваме и запазваме своята сила, която притежаваме.
Най-големият въпрос е „Кои сме ние извън политиката на разпознаване?“ Например – дали се идентифицираш като мъж или жена или като бял или чернокож. Трябва да разберем какви сме ние, извън тези пластове.“
Танцовият спектакъл „Royalty” може да бъде видян тази вечер от 20.00 ч. в Държавен куклен театър – Бургас.
Галерия “Vivacom Art Hall Oborishte 5” и Община Бургас представят тематична изложба “American Art” (Американско Изкуство) с творби, илюстриращи американската култура и изкуство. Събитието е от световен мащаб, което ще събере в Бургас произведения на едни от най-значимите американски и световни артисти на XX и XXI век. Експозицията включва знакови..
Младежкият театър „Николай Бинев“ – София ще представи комедията „Горчиво!“ на 3 септември от 19:00 ч. в Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Постановката на Орлин Дяков разглежда изборите, които взимаме всеки ден. Действието отвежда публиката в сватбения ден на млада жена. Миг на паника я отвежда в апартамента на нищо неподозиращ човек, а..
Класически концерт на пиано и китара с участието на Биляна Динкова и Мартин Николов ще се състои на 25 август от 18:30 ч. в зала „Петя Дубарова“ на Културния център „Морско казино“ в Бургас. Двамата изпълнители са студенти в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, съответно в класовете по пиано на проф. Иван Дончев и по класическа китара на проф...
Бургас e домакин на лятното училище на световната балетна Академия “Ваганова”. В заключителна гала тази вечер, участниците в академията ще представят наученото. Танцьорите ще се представят на сцената на Дома на НХК от 18.00 ч. Входът е свободен. Международната танцова организация Russian Masters Ballet, която представлява академията,..
Последеният ден на фестивала "Джаз в Бургас" е със специално внимание към децата. В експоцентър "Флора" гостува проектът "Джаз за деца". "Големи и още по-големи импровизатори са добре дошли да слушат, пеят и свирят заедно с талантливите джаз музиканти: Велека Цанкова - вокал, Венцислав Благоев - тромпет, Димитър Благоев - китара,..
Фотоизложба на открито ще се проведе в Морската градина в Бургас на 16 и 17 август. Мястото е централната алея между „Гъбката“ и Терасата. Организатор е Бургаската фотографска общност (БФО). Темата е морето. Ще бъдат показани над 50 фотографии от 17 автори. Подборът включва морски пейзажи, абстрактни композиции и кадри на морска флора и фауна...
Класически концерт на пиано и китара с участието на Биляна Динкова и Мартин Николов ще се състои на 25 август от 18:30 ч. в зала „Петя Дубарова“ на..
Последеният ден на фестивала "Джаз в Бургас" е със специално внимание към децата. В експоцентър "Флора" гостува проектът "Джаз за деца". "Големи..
Бургас e домакин на лятното училище на световната балетна Академия “Ваганова”. В заключителна гала тази вечер, участниците в академията ще представят..