Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Болярово си партнира за създаването на стратегия за исторически селища

Христо Христов, кмет на община Болярово
Снимка: БНР Бургас

Кметът на община Болярово, Христо Христов участва  в петото международно събитие по проект „#EuSAVE“, в който община Болярово си партнира с общини и сдружения на общини от Испания, Италия, Хърватия, Белгия, Португалия, Литва и Северна Македония.

Събитието се проведе в община Марвао, Португалия. На този етап от изпълнение на проектните дейности представителите на общините от България /Болярово/, Испания /Вимианцо/ и Португалия / Марвао/ са отговорни за координацията и създаването на Съвместна стратегия за устойчивото развитие на историческите селища на границите в ЕС. Анализът на силните и слабите страни , възможностите и заплахите на тези гранични територии, както целите, направленията и дейностите за развитие се формулират на база мнения на жители на осемте партньори по проекта, събрани чрез виртуален форум, както интервюта, проведени с експерти в областта на териториалното развитие от осемте държави.

Проектът трябваше да приключи през месец декември 2020 година, но предвид пандемията от ковид-19 партньорите предпочетоха и Европейската комисия одобри удължаването на проекта с близо две години, за да могат дейностите да се изпълнят присъствено.

Заключителното събитие по проекта е предвидено за първата седмица на месец септември 2022 година и ще бъде домакинствано от община Болярово




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре. Горят сухи треви и храсти.  Димът се вижда от далече, защото огънят е обхванал голяма площ и заради вятъра се разпространява бързо.  Не се налага евакуация на жителите на Оризаре, заяви деректорът на РЗПАБ в Бургас старши комисар Николай Николаев.  В 13.36 часа е получено..

публикувано на 24.07.25 в 15:00

Община Царево е домакин на първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR

Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево.  Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец.  От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:05

Пожарът между селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница е загасен

Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни.  През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..

публикувано на 24.07.25 в 11:35

Рибен фест от днес в Поморие

Рибен фест  „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град.  Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..

публикувано на 24.07.25 в 08:30

Тежка техника прави просеки край Камен връх, обстановката остава сложна (ОБНОВЕНА)

Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за да се достигне до огнището на пожара. Работата на огнеборците е силно затруднена, заради силния вятър и пресеченият терен. На място и днес ще бъдат 11 противопожарни екипи, горски служители и..

обновено на 24.07.25 в 08:24

Затварят за движение две улици в Бургас заради ВиК ремонт (ОБНОВЕНА)

Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа днес се въвежда временна организация на движението на автомобили.  Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер". Ограничението ще бъде в сила до 9 август.  Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК..

обновено на 24.07.25 в 08:12

До село Окоп пожарът е под контрол, борбата с огъня в Ямболско продължава

Постепенно се нормализира ситуацията около населените места в Ямболско, в близост, до които и в момента продължават да горят пожари. Няма пряка опасност за къщите в селата. В овладяването на огнената стихия се включиха над 15 противопожарни екипи, тежка верижна техника  и два военни хеликоптера. Потушаването на пожарите продължава.  Над..

публикувано на 23.07.25 в 23:12