Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови атракции, разкопки и впечатляващи изложби в Бургаския музей за лятото

Четири впечатляващи изложби за Нощта на музеите в Бургас, нови атракции в експозициите  на Регионалния музей и разкопки на няколко  обекта през това лято. На специална пресконференция днес от културната институция представиха своите планове за туристическия сезон.

Изложба „Средновековна сграфито керамика от българското Черноморие“ ще бъде открита в Бургаския археологически музей. Тя ще е в зала „Трезор“ и ще включва  блюда, купи и паници с различни изображения – растителни, геометрични, животински и др.,  съобщи директорът на културната институция Милен Николов:

„Това е първата и единствена по рода си подобна изложба, която представя най-елитните екземпляри на средновековните художници от Черноморието от периода XII–XIV в. Сред експонатите намират място такива световни паметници като барсът от Русокастро, еленът от Балчик и воинът-пантера от Созопол. Изложбата е съвместна, на музеите от Балчик, Варна, Несебър, Поморие, Бургас и Созопол.“


В природонаучния музей ще бъде представена изложба с крайморски пясъци от цял свят, която е подготвяна 8 години. Тя е единствена в в България.

„Ще бъдат представени пясъци от всички континенти вкл. Антарктида, от различни плажове – златисти (Копакабана в Бразилия), зелени (плаж Папаколеа, Хаваи), бели и розови (Бермуда, Бахами, Барбадос и Куба), черни (Гърция, Франция, Коста Рика). Най-много са пясъците от морските плажове, но има от реки и от пустини (Сахара, Аризона, Юта, Дубай).“

В етнографския музей през лятото ще може да бъде разгледана изложбата "Нестинарството – българската магия с огнена жарава“ – 11 табла с фотографии от 1946 и 1953 г., които представят в детайли нестинарския празник на 3 юни в село Българи и неговата кулминация – танца върху огнена жарава, а в Историческия ще бъде подредена изложба „Манастирската култура на Блаканския полуостров“, която е гостуваща от музея в Самоков.

„В нея са представени манастирите и манастирската култура на Балканите чрез 30 фотографии от различни Балкански манастири. "Манастирската култура на Балканите" представлява малка, но представителна извадка от фотографското творчество на проф. Михаил Енев. Негова е заслугата за популяризиране, изследване и запазване на духовното наследство на Атон – Света гора.“

За летния сезон РИМ – Бургас е приготвил и редица атракции. В Археологическия музей посетителите ще могат да разгледат експозицията, дегустирайки вино от местни винопроизводители. Чашите, които ще се ползват за дегустация, са реплики на оригинални чаши за вино от праисторията, гръцката и римската античност, както и от средните векове, открити при разкопки на РИМ – Бургас. Също в Археологическия  музей ще бъде обособен кът за снимка. В специално направена арт инсталация посетителите ще могат да се заснемат във вид на императори, изобразени на антична монета.

В Етнографския музей също ще бъде обособен кът за снимка. Музеят предлага забраждане с оригинална кърпа за глава от с. Люляково, с която посетителките ще могат да се заснемат при стана от експозицията.

В Историческия музей ще бъде обособен ретро-кът от края на 19 – нач. на 20 в., където посетителките ще могат да си направят снимка с реплика на характерна за периода дамска шапка.

Разкопки на 4 обекта, финансирани от Община Бургас, ще проведе през това лято Бургаският музей. Осигурената сума за проучванията е над 80 хиляди лева, съобщи директорът на РИМ - Бургас Милен Николов:

"Ще продължат разкопките на Акве калиде, в зоната на северната стена на римската баня. Ще се проучва и нов обект, където има открити печати на цар Петър и съпругата му Ирина, но заради набези на иманяри обекта не се обявява. Също така ще продължат подводните проучвания. Ще бъдат направени две експедиции – една от Центъра за подводна археология, която ще работи в залива Форос, и една съвместна, между НИМ и РИМ–Бургас, която ще работи в залива Ченгене скеле и край нос Каба бурун." 

Планира се продължаване на археологическите разкопки на средновековния град Русокастро. Там ще се допроучва щерната на замъка на крепостта, както и тайният проход с кулата-кладенец при северната стена на средновековния град. Разкопките ще бъдат финансирани от Община Камено; за финансиране РИМ–Бургас е кандидатствал с проект и пред Министерството на културата.


За пръв път бяха показани две от последните находки от крепостта Русокастро. Единият артефакт представлява керамичен съд с изображение на барс. Изображението е върху голямо блюдо, изпълнено е в техниката сграфито.

Специален гост на пресконференцията беше доц. д.и.н. Николай Овчаров – проучвателя на Перперикон, Мисионис, замъкът във Вишеград и мн. др. Той присъства като експерт, силно впечатлен от средновековният град Русокастро. Доц. Овчаров представи своите най-нови проучвания за битката при Русокастро през 1332 г., намерили място в най-новата му книга му „Цар Александър Асен. Миротворецът“. Присъстваха и кметът на Община Камено Жельо Вардунски, зам.-кметът по култура, туризъм и спорт в Община Бургас Диана Саватева и др.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29