Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Христов представя "Полуостров/остров Св.Тома. История и археология на черноморските острови"

На 11 май 2022 г. от 11:00 часа в Националния исторически музей в София ще бъдат представени най-новите издания на културната институция. Един от акцентите на събитието е представянето на книгата  проф. Иван Христов –„Полуостров/остров Св. Тома. История и археология на черноморските острови“. Проф. д-р Иван Христов е български историк и археолог. Специалист по антична история и археология, подводна археология. През последните 10 години целенасочено работи в акваторията на Черно море и археологически обекти по бреговата ивица на южното българско Черноморие. Проф. Христов участва в съвместни научни експедиции с археолозите от РИМ Бургас. Автор на 34 книги и над 120 статии. Зам. директор по научно-изследователската дейност на Национален исторически музей. Член на редколегията на Известия на Бургаския музей. Новата книга на проф. д-р Иван Христов може  да бъде закупена в Археологическия музей на гр. Бургас, бул. Алеко Богориди 21.

Ръководството на Регионален исторически музея Бургас има удоволствието да припомни на читателите и любители на древната история, че НИМ и РИМ Бургас имат договор за сътрудничество и че част от изнесените в книгата факти са плод на съвместната научно-изследователска дейност на археолози от двете институции.


В новата си монография Иван Христов разглежда важни детайли от античната история и археология на островите от Западното Черноморско крайбрежие – Св. Тома, Св. Иван, Св. Петър, Св. Кирик и Юлита, Св. Анастасия и Левка. Описани са някои по-малки острови в българските териториални води, които са слабо познати. Добавени са и бележки върху появата и изчезването на острови, от които днес няма видима следа. В заключение са разгледани примери за започналите необратими процеси, които биха довели до появата на нови острови в Черно море.

Темата на книгата се вписва в проблематиката на т. нар. „Island Archaeology”. Основната задача на островната археология е да разкрие как хората са използвали островите в миналото. Островната археология разглежда географската характеристика на островните пространства като начална точка за един по-нататъшен исторически анализ, обикновено в сравнителен план.

Пленителната тема на предложената монография е по същество пионерна – това е първият обобщаващ научен труд в областта на островната археология за Западното Черноморие. Написани увлекателно, страниците ни водят към един островен свят, на който незаслужено не е обръщано внимание досега.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Американският писател Доминик Карильо гостува в Бургас

Американският писател Доминик Карильо  ще представи романа си „Acts of resistance” /”Актoве на съпротива”/ пред участници в Международния младежки литературен фестивал „Приятелството - смисъл и спасение”, организиран от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”. „Acts of resistance” е посветен на спасяването на българските евреи от..

публикувано на 01.06.24 в 15:20

Фолклорни групи и изпълнители от цялата страна са в Болярово за събора "Върбова свирка свири"

В крайгранична община Болярово днес се провежда 24 -тото издание на Националния детски фолклорен събор "Върбова свирка свири". Гост на събора е и вицепрезидентът Илияна Йотова.  В конкурсната програма участват детски фолклорни групи и индивидуални изпълнители от цялата страна. 14 – годишният Нивелин Желев, възпитаник на училището в Котел,  е тук за..

публикувано на 01.06.24 в 15:02

Милена Добрева получи приза "Музикален педагог на годината"

Милена Добрева получи приза "Музикален педагог на годината" за работата си като преподавател и хоров диригент в Бургас. Наградата връчи проф. Сава Димитров, ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и член на Обществения съвет на БНР. На провелата се официална церемония в първо студио на БНР, тя получи признание за дългогодишния си труд като..

публикувано на 01.06.24 в 14:08

Откриват на 1 юни детския фолклорен събор "Върбова свирка свири" в Болярово

Над 500 млади таланти ще се изявят на сцената на 24-ия национален детски фолклорен събор „Върбова свирка свири“, който започва на 1 юни в Болярово. Тази година сред участниците ще са и изпълнители от Турция. Очаква се сред официалните гости на празника да бъде и вицепрезидентът Илияна Йотова. Кметът на община Болярово Христо Христов..

публикувано на 31.05.24 в 13:20

Funkilicious са големите победители в конкурса на БНР за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

Funkilicious получиха голямата награда в категорията "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Woomb са победителите в категорията "Евросоник ".  Funkilicious спечелиха с песента "Всичко по две" и ще имат възможност да запишат  нова авторска музика във Второ..

публикувано на 31.05.24 в 11:47

"Прегърнат облак" с авторски концерт в галерия "Георги Баев" на 2 юни

Група „Прегърнат облак“ представят музиката си с концерт в Бургас на 2 юни. Музикалното събитие е в двора на галерия „Георги Баев“ от 18 часа. Петя Стойкова, която е координатор на проекта, посочва: „Страхотна бургаска група, която се състои от прекрасни музиканти! Това са Теодора Станчева, композитор на песните, вокал и основен..

обновено на 31.05.24 в 11:45

Концерт на лауреати от Музикалната академия ще се проведе утре

На 31 май ще се проведе концерт на студентите от класа по пиано на проф. Борислава Танева от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Участниците са лауреати на наши и международни конкурси – Цвета Атанасова, Ангел Ялъчков и София Чернишкова. Ще изпълнят композиции на Бетовен, Брамс, Лист, Дебюси, Равел и Владигеров...

публикувано на 30.05.24 в 13:06