Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас ще правят яхти за милиони


Яхти за милиони започва да строи от следващия месец един от лидерите в този бранш. Фирмата стъпва на нашия пазар и ще строи в корабостроителниците в града. Там ще работят първоначално 60 души, за да се увеличат на 300. Новината бе обявена на тържеството по повод 119 години от създаването на "Пристанище - Бургас".

Кметът Димитър Николов благодари на инвеститора, че е избрал именно Бургас в конкуренцията на още четири места. Той призова всички кадри, които в момента работят зад граница да се върнат и се включат в това производство.

До момента има заявки за 13 яхти с размери над 70 фута, каза директорът на порта Диян Димов. "Преди една година, след пускането на първия екокатамаран Мави, насочихме усилията си да привлечем компания с опит и производство. Условията в бургаската корабостроителница бяха добре приети от тази компания, които сключиха 5-годишен договор за строеж на яхти. Възможността е за поставяне на 3 кила на 85-футови яхти", обясни Димов. 

Една от яхтите, производство на компанията, може да бъде видяна на 4-то корабно място. "Всъщност тя е по-малка от тези, които ще се правят в Бургас. Струва около 2-3 млн. долара в зависимост от екстрите, с които разполага. До нея има и бърза лодка, която ще се прави също в корабостроителницата", допълни Димов.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават преговорите за по-високи заплати на служителите на летищата в Бургас и Варна

Трети кръг срещи на преговорите за увеличаване заплатите на работещите на летищата в Бургас и Варна са се провели, но засега те са без успех.  Членовете на КТ „Подкрепа“ не приемат предложеното от работодателя увеличение с 5% , съобщават от синсиката.  О т страна на КТ „Подкрепа“ участие в преговорите са взели Иван Кирилов – председател на..

публикувано на 22.11.25 в 16:20
Илия Проданов, председател на НАЗ

Земеделци готови да съдят БАБХ, ако не им обясни методологията за определяне на таксите

Ако държавата не обясни методологията, по която определя таксите, събирани от Агенцията по храните, браншови организации в земеделието ще заведат колективна жалба в съда. Това обяви председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов. По думите му никой в държавата не е аргументирал завишените такси, които ще  направят българските..

публикувано на 21.11.25 в 15:05
Министерство на земеделието

МЗХ приема заявления за подпомагане по интервенция Инвестиции в земеделските стопанства

Министерство на земеделието и храните започва прием на заявления за подпомагане по интервенция "Инвестиции в земеделски стопанства" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Бюджетът за този прием е в размер на 193 514 000 евро. Целта на интервенцията е да бъдат подпомогнати инвестиции в модернизация и механизация в..

публикувано на 21.11.25 в 09:30

Влизат в сила санкциите на САЩ срещу "Лукойл" и "Роснефт"

От днес влизат в сила санкциите на САЩ срещу руските компании "Лукойл" и "Роснефт". Великобритания, която също наложи мерки срещу двата най-големи руски производителя на петрол, заради ролята им във финансирането на войната в Украйна, изключи от своите санкции още две подразделения на "Лукойл" в България, Частичната отмяна на санкциите на САЩ до края..

публикувано на 21.11.25 в 08:30

платена публикация
Азимут - новият квартал на Бургас предлага висок стандарт на живот

Азимут е новият, атрактивен квартал на Бургас, който ще посреща всички пътуващи към града и Южното Черноморие. Строителна компания „Азимут Кънстръкшънс“, налага нови стандарти в жилищното строителство, с изграждането на комплекс с по-социален, по-сигурен, по-здравословен начин на живот, идеалната среда за живот, работа и отдих...

публикувано на 21.11.25 в 08:00

Созопол се представя на туристическите изложения в Лайпциг и в Букурещ

Община Созопол участва в туристическото изложение в Лайпциг. Целта е разширяване на пазар Германия към възможностите за почивка в морската община.  Участието в престижния форум е съвместно с ученици от Немската езикова гимназия "Гьоте" в Бургас. Инициативата дава възможност за представянето на богатото културно наследство, туристическия потенциал и..

публикувано на 20.11.25 в 15:15

Поморие ще кандидатства с куполната гробница пред ЮНЕСКО

Повече туристи са посрещнали в Поморие това лято спрямо предходния сезон. Това показва анализ на морската община, който обобщава данни от 1 юни до 10 октомври.  98 350 туристи от 107 националности са нощували в общината за отчетения период.  Броят на пренощувалите гости се увеличава с около 10% спрямо 2024 г., а реализираните нощувки – с..

обновено на 20.11.25 в 14:44