Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръгла маса за историята и археологията на Странджанското Черноморие предстои в Ахтопол

XVII Кръгла маса на Сдружение „Черноморска Странджа“ - Ахтопол ще се проведе от 27 до 29 май. Темата е „Странджанското Черноморие – археология и история“. По традиция научните доклади ще се изнесат в конферентната зала на научния и културен комплекс „Невен“ в Ахтопол. 

Програмата включва докладите и съобщенията на: д-р Калин Димитров (Център по подводна археология – Созопол. Подводни разкопки Ропотамо 2017 - 2020. Подводни проучвания в пристанище Созопол 2020 – 2021; д-р Даниел Пантев (ИМ – Приморско). Раннобронзовата селищна могила в м. Стамопло в землището на гр. Приморско; д-р Йото Валериев. Археологическо проучване на ранноелинистически стопански комплекс в м. Буджака; доц. Бони Петрунова (НИМ – София). Археологическо проучване в манастира „Св. Иван Продром“; д-р Милен Николов (РИМ-Бургас). Археологическо проучване на крепостта Русокастро; доц. Валери Йотов (РИМ-Варна). Документирането на месемврийските църкви в 20-те години на XX век. Приносът на Сергей И. Покровски и Вадим К. Лазаркевич; Татяна Байкушева (РИМ – Бургас). Тракийският конник от параклиса на Свети Георги в Странджанското село Заберново; Иванка Делева (РИМ - Бургас). Един разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 година и проф. Светлозар Елдъров. Дейността на Гоце Делчев в Одринско.

Възстановяването на присъствието на българската наука в района на Странджа и нейното Черноморско крайбрежие не е изолирано явление. Неотдавна Институтът по роботика при БАН и още две организации подновиха дейността на Филиала на Института по роботика в гр. Малко Търново и назначиха изследователски персонал, който започна да работи по тематика за района, пряко финансирана от БАН. Възстановява се и научно-производствената база на филиала.

През летният сезон са заявени и няколко изследователски експедиции в Странджанско-Сакарския край. Продължава и дейноста на Международния югоизточен летен университет на УниБИТ с ръководител доц. Диана Стоянова.

Научните срещи на Сдружение „Черноморска Странджа“ отдавна са в категорията на специализирани интердисциплинарни форуми с определено значение за Черноморския регион.
По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туристическият информационен център в Несебър ще бъде преместен

Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната идентичност и осъществяване на устойчиво опазване и управление на културното наследство на територията на общината - изключителната световна стойност на Старинен град Несебър. Това стана ясно по време на..

публикувано на 25.11.24 в 17:27

Продължава ремонтът на улици в централната част на Бургас

Община Бургас продължава да ремонтира улиците в централната градска част. Вече е осигурено финансиране за пълната рехабилитация на още три. Това са „Дебелт“, „Оборище“ и „Асен Златаров“. Процедурите по обявените обществени поръчки приключиха и предстои сключването на договор за същинския ремонт. Работата ще започне през следващата година. Ще..

публикувано на 25.11.24 в 16:57

Проучиха местообитанията на защитени видове птици в Сакар

Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина. По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището..

публикувано на 25.11.24 в 16:26

Международна младежка конференция в Бургас казва "НЕ" на ксенофобията и антисемитизма

Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации.  На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..

обновено на 25.11.24 в 09:52

Планова техническа профилактика на предавател

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Елхово. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 106 MHz.  Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно във времето от 9 до 17 часа.  Това може да стане през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 25.11.24 в 07:48

Социалната градина за възрастни с деменция "Грижовник 2" работи при пълен капацитет

Социалната градина за възрастни хора с деменция „Грижовник 2“ осигурява грижи на специалисти за още 10 бургазлии с това заболяване. Тя се намира в комплекс "Братя Миладинови" зад бл. 117 от август тази година. Наричат я "Горския грижовник", защото самата сграда е дървена и прилича на горска къщичка. Интериорът вътре е по същия начин с камина, с..

публикувано на 24.11.24 в 17:30

Сдружение "Усмивка" провежда благотворителна кампания в подкрепа на 700 възрастни хора в Бургаско

Сдружение "Усмивка" провежда Благотворителна Коледна кампания в подкрепа на близо 700 възрастни хора в Бургас. Всеки, който желае да помогне може да се включи като дари пакетирани продукти, топли дрехи или да направи парично дарение. Кампанията е под надслов  „ Доброто продължава  –  Да дарим УсмиВка на възрастните хора  в Бургас “, каза..

публикувано на 24.11.24 в 16:00